Együtt–PM lakossági fórum Szombathelyen: Bajnai szerint a Fidesz hazugságból épített paravánt

2013.05.29. 11:58

Mindenkinek sokkal kevesebbje van, mint amennyit ér, mert elvette tőle az elmúlt 13 év rossz kormányzása – mondta Bajnai Gordon Szombathelyen.

Bajnai Gordon

A lakossági fórumra érkező Együtt–PM választási szövetséget mintegy tucatnyi jobbikos demonstráló várta a Hotel Claudius épülete előtt. A nagyrészt fiatalokból álló csoport tagjainak a rendőrség (két autóval voltak jelen tucatnyian) a parkolón kívüli területen adott lehetőséget véleményük kifejezésére, amit kiabálva, árpádsávos zászlót lobogtatva, transzparenseket a magasba emelve meg is tettek. S bár a távolság nagy volt, a hangerőn nem múlott a dolog, az üzenetek célba értek. Kapott persze mindenki, aki az épület felé tartott, nem csak a politikusok: egy kollégával közölték, hogy a szakma szégyene, egy másikkal (hölggyel), hogy sosem lesz orgazmusa, de a „civilek” sem úszták meg.

Jobbik tiltakozás


Bajnaiék sajtónyilvános programja nem a Claudiusban kezdődött, hanem ott volt a záróakkordja. Mi azonban csak itt kapcsolódtunk be az eseményekbe, többek között abból a feltételezésből kiindulva, hogy a leglényegesebb dolgoknak így is tanúi leszünk. Nem tévedtünk.

Bajnai Szombathelyen


A „központi” szervezés és a lebonyolítás professzionális volt: minden gördülékenyen, olajozottan működött, mindenkinek megvolt a szerepe, s tette is a dolgát, megtorpanásnak, fennakadásnak nyomát sem lehetett érzékelni. „Mennyi csinos nő van itt” – jegyezte meg valaki mellettem az elegánsan öltözött, szimpatikusnak tűnő segítőket látva. Ez nekem is feltűnt; Bajnaiék adnak a külsőségekre is.

Közönség

A fórum helyszínéül szolgáló konferenciaterem zsúfolásig megtelt, állóhelyet is nehezen talált az ember. Aki nem fért be, az a folyosón követhette az eseményeket, egy televízió segítségével. Legalább félszázan voltak ott is.

Bajnai, Karácsony Gergely, Szelényi Zsuzsanna és Koroknyai Sándor tapsvihar közepette foglalta el a helyét. Utóbbi (a Szolidaritás megyei koordinátora) kapta a moderátori feladatot. A tömeget látva megkérdezte: „Létrejövőben van az újabb kétharmad?” Majd kimentette Kónya Pétert, az Együtt–PM társelnökét, aki az eredeti tervekkel ellentétben betegség miatt nem tudott jelen lenni a fórumon. Koroknyai szemlátomást megilletődötten, rutintalanul kezdett, elmondta például, hogy a beszédek után a hallgatóság kérdezhet, öt kérdés után pedig jönnek majd a válaszok, mire az előttem álló Nemény András MSZP-s parlamenti képviselő odasúgta valakinek, hogy a koordinátor valószínűleg nem látott még ekkora tömeget, mert az ilyesmit nem elmondják, hanem csinálják.

Szelényi Zsuzsa


Az első megszólaló, Szelényi Zsuzsanna, az Együtt–PM – jelenleg még „ismeretlen”, de a parlamenti választásokig hátralevő egy évben valószínűleg egyre többet szereplő – politikusa gondolatait papírról olvasta. Ő sem gyakorlott még, nem is beszélt hosszan, ennek ellenére megágyazott az utána következőknek.

Elmondta, hogy örömmel jöttek Szombathelyre. E több ezer éves hagyományokkal rendelkező polgári település kiváló adottságokkal rendelkezik, számos képzett ember él itt, s hazánk egyik leggazdagabb városa, tehát minden adott ahhoz, hogy fejlődjön. De a kiváló alapokra nem lehet építkezni, ha az országnak nincs jövőképe. Orbán Viktor letért a demokratikus európai útról, aminek egyebek mellett az az eredménye, hogy bár adócsökkentésről, a vidéki emberek és a vállalkozók segítéséről beszél, egymást érik az újabbnál újabb adók, a földeket és a trafikok üzemeltetési jogát pedig rokonok, barátok, üzlet- és politikustársak kapják – hangzott el.

Karácsony Gergely


Ha Szelényi Zsuzsanna volt a bevezetés, akkor az utána következő Karácsony Gergely a tárgyalás, aki előkészítette a terepet a befejezésnek és a katarzisnak.

Ennek megfelelően hosszabban beszélt, érzelmi húrokat is pengetett, gyakorlott politikusként építette fel a mondandóját. A kapott végszó után azzal indított, hogy a trafikpályázatok ügye mindennél jobban szemlélteti a jelenlegi hatalom természetét.

„Hazugság minden szó, amit a kormány a céljairól mond. Az ideák mögött – amelyekkel egyébként lehetne is szimpatizálni – a hatalmi nyomulás áll, az övéiken kívül nem érdekli őket senki, a nemzeti együttműködés rendszere hazugság, mindenki máson átlépnek” – hangoztatta a politikus. A törvényhozás pedig gátlástalanul kiszolgálja ezt a nyomulást; megint a trafikügy: a pályázatok beadási határideje után háromszorosára emelték a dohánytermékek haszonkulcsát.

Hazánkban a politika egy szűk gazdasági érdekkör alárendeltje; legbefolyásosabb tagjának, Simicska Lajosnak tavaly napi 8 millió forint osztalékot fizetett ki a Közgép.

Az Együtt–PM legfontosabb törekvése a korrupció elleni harc: tisztességes politikusokra van szükség, mert 2014 azon fog múlni, hogy az emberek elhiszik-e, hogy az ellenzék tisztább, mint Orbánék, nem fröccsent rájuk a sár. Ha elhiszik, elmennek választani, ha nem, akkor otthon maradnak. Az Együtt–PM zéró korrupció programot hirdet, amelynek lényege, hogy kormányra kerülése esetén az állami szerződések csak nyilvánosságra hozataluk után léphetnek majd életbe. Karácsony szerint Orbánéknak a valósággal van a legnagyobb problémájuk, ezért akarják, hogy mindenhonnan a propagandát kapják az emberek. A reklámadó bevezetésével csapást mérnek a tőlük függetlenül működő sajtóra, miközben a párthű sajtó túlél az állami hirdetéseknek köszönhetően, a második legnagyobb kereskedelmi csatornát, a Tv 2-t pedig Simicska kezére játsszák. 

Bajnai Gordon


Bajnai következett, akinek mikrofonhoz lépésekor (ahogy mondani szokás) a légy zümmögését is hallani lehetett.

Azt mondta, a rossz politika mostanra tönkretette az országot, szembefordította egymással az embereket, a külfölddel pedig állandó háborúskodásra kényszerít.

Ebből következik a rossz kormányzás, ami jelenti a 86-os út meg nem épített szakaszait, a növekvő munkanélküliséget, a Nyugat-magyarországi Egyetemtől elvett öt és fél hónapnyi pénzt, azt, hogy jelenleg a minimálbér éves viszonylatban egy havi összeggel ér kevesebbet, mint 2010-ben, vagy éppen azt, hogy fapados repülőgépeken 500 ezer, két „1956-nyi” fiatal hagyta el az országot. De ami a legtragikusabb, hogy elveszett a remény, a jövőbe vetett hit, pedig a kormánynak a legnagyobb nehézségek idején is jövőképet kell mutatnia, illetve szolidárisan kell kormányoznia, amit az ő kormánya megvalósított egyebek mellett azzal, hogy csökkentette a távhő és az alapvető élelmiszerek áfáját, valamint a kormány tagjai lemondtak fizetésük 15 százalékáról.

A volt miniszterelnök arra is kitért, hogy 2009–2010-ben úgy vezette az országot, hogy azzal próbálta megmutatni, milyen a jó kormányzás.

Bajnai Gordon

Nem árult zsákbamacskát, s az elmúlt 80 év legsúlyosabb nemzetközi válságának idején hazánk elkerülte az összeomlást. Most sokkal mélyebb a válság, nagyobb bajban van a gazdaság, küszöbön a szociális katasztrófa, elveszett a bizalom.

Az Orbán-kormány első lépése az volt, hogy felmondta a szolidaritást, a társadalom 12 százalékának lett sokkal jobb, a 88 százalék kárára. 2010-ban a nettó minimálbér 60 200 forint volt, tavaly év végén 60 900, januártól 64 ezer forint. Ha csak az inflációval nőtt volna az összeg, ma 70 ezer forint felett lenne. Ugyanez bruttóban: 2010-ben 73 ezer, januártól 98 ezer – az adócsökkentés kormánya 25 ezer forinttal emelte a minimálbér utáni adót, így nem csoda, hogy a vállalkozók tízezrével küldik el a munkavállalókat, mert ekkora különbséget nem tudnak kigazdálkodni.

„Nem igaz, hogy mindenki annyit ér, amennyije van – mindenkinek sokkal kevesebbje van, mint amennyit ér, mert elvette tőle az elmúlt 13 év rossz kormányzása” – hangsúlyozta Bajnai. Az új kormány feladata a gazdasági növekedés beindítása, a munkahelyteremtés (négy év alatt 220 ezer új munkahely terve reális cél), a társadalmi szolidaritás visszaállítása, valamint a bizalom- és az önbizalom építés. „Le kell zárni a rendszerváltás elmúlt 25 évét, amit tanulni lehet belőle, azt tanuljuk meg és induljunk el előre, ne vissza, az 1990 előtti időkbe.” – hangzott el.

Bajnai Gordon Szombathelyen


Az egykori kormányfő helyi vonatkozású dolgokat is említett. Szombathelyen 44 trafik üzemeltetésére lehetett pályázni, ebből két helyi nyertes folytathatja eddigi tevékenységét, a miskolci, pápai, nagykanizsai nyertesek között Marton Zsolt alpolgármester családja is megtalálható, hat trafikot üzemeltethet majd – mondta.

Szerinte a Fidesz húsz éve csinálja ezt: a hatalmat pénzre váltja, a pénzt pedig még több hatalomra, így tévét, rádiót, újságot vehet, hogy a hazugságból épült paraván mindent elfedjen. Ha az ország 2014-ben nem vágja le magáról ezt a bénító polipot, egy generációra elveszik. „Nem igaz, hogy Magyarország jobban teljesít, de az igen, hogy jobbat érdemel” – zárta beszédét Bajnai Gordon, aki e mondatáért is nagy tapsot kapott.                                

.