"Életem a segítésről szólt" - Interjú Puskás Tivadar szombathelyi polgármesterrel

2010.10.13. 21:05

"Engem jelölt meg a Jóisten, a sors arra, hogy a polgármesteri feladatot, funkciót megpróbáljam ellátni."

Puskás Tivadar

Puskás Tivadar mint a mentőszolgálat főorvosa, a Vas megyei, majd a regionális mentőszervezet orvos-igazgatója vívott ki magának elismertséget. Többeket meglepett azonban, amikor 2006-ban közéleti szerepet vállalt, és a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője lett. 2010-ben egyéni körzetben újra választották, október 3-án a pedig a voksok több mint felét begyűjtve Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere lett.

Egész eddigi életem a segítésről szólt. Mint mentőorvos, mint "sürgész" azt tanultam meg, hogy a bajba jutott betegen segíteni kell. Mentőfőorvosként pedig az volt a feladatom, hogy a körülményeket megteremtsem ahhoz, hogy segíteni tudjanak a mentők a betegen - mondja.

Puskás Tivadar
Fotó: Smidéliusz Bence

Hogyan került a politikába? Miért vállat közéleti feladatot?

Felkérésre vállaltam, hogy a Fidesz-KDNP jelöltje legyek. Úgy érzem, feladatom, hogy a választókerületem polgárain túl az orvoslás, a mentőorvoslás szószólója is legyek az Országgyűlésben. Igyekeztem megfelelni az újabb feladatnak, az előző ciklus munkájából - legalábbis ami a felszólalások számát illeti - alaposan kivettem a részem, a statisztikák szerint a legtöbbször felszólaló vasi képviselő voltam, országosan pedig az ötödik.

Az Országos Mentőszolgálatnál nem mindenki nézte jó szemmel politikai szerepvállalását. Vezetői megbízását visszavonták, mire munkaügyi pert indított, és nyert. A bíróság korábban példátlan módon mondta ki ítéletének indoklásában, hogy önt politikai okból hátrányos megkülönböztetés érte.

Emberileg sem volt könnyű ez az időszak, hiszen úgy érzem, hogy pályám során megbecsült tagja voltam és vagyok ma is a sürgősségi ellátással foglalkozóknak. Ha a XXI. században Magyarországon ilyen történhetett egy országgyűlési képviselővel, akkor félő, vajon mi történik az olyan emberekkel, akit nem védenek olyan törvények, mint az országgyűlési képviselőt, akiknek kisebb az érdekérvényesítő képességük.

Az önkormányzati választáson Szombathely Megyei Jogú Város polgármesterévé választották. Egy újabb feladat, amely merőben eltér a "sürgészettől". Vagy mégsem?

A politikai értékelés alapján úgy látszott, hogy most Szombathelynek kell segíteni. Engem jelölt meg a Jóisten, a sors arra, hogy a polgármesteri feladatot, funkciót megpróbáljam ellátni. A választáson jelentős arányban, 50 százalék fölötti támogatottsággal bíztak meg minket, ami kétharmados többséget jelent a közgyűlésben. Ez nagy lehetőség, de nagy felelősség is.

Hogyan lát munkához? Mik lesznek az első lépései?


Teljesen világos diagnózist kell alkotni, majd kidolgozni a terápiát és végrehajtani a beavatkozást a minél gyorsabb és hatékonyabb gyógyulás érdekében. Munkatársaim már tanulmányozzák az előző városvezetéstől átvett iratokat, a következő napok, az október 14-i alakuló ülésig ezzel telnek.

Tehát mégis csak sürgősségi esetről van szó?

Abszolút. Nincs egy pillanatnyi idő sem arra, hogy várjunk, azonnal cselekedni kell. Nyolc évvel ezelőtt 1,6 milliárd forint volt a város adósságállománya, ma 16 milliárd forint. Ez azt jelenti, hogy tízszeresére nőtt az adóság. Az már látszik, hogy itt valami komoly hiba történt, ezért nincs idő halogatni a dolgokat. Úgy tűnik, sürgős feladatok vannak.

Mindenkivel együtt tud és együtt akar majd dolgozni a városházán?

Végigjártam a városháza mind a hat emeletét. Megismerkedtem a ház dolgozóival, legalábbis annyira, hogy kezet fogtam mindenkivel, jelezve, személyes munkakapcsolatot szeretnék. Mindenki irányában megvan bennem a bizalom. Nem lehet úgy dolgozni, hogy az ember feje fölött lóg Damoklész kardja. Nyilvánvaló, hogy annak, aki becsülettel végezte a dolgát, egy pillanatig sincs félni valója. Személyes tapasztalatból ismerem azt, hogy milyen, ha mondva csinált okból vagy éppen minden ok nélkül függesztenek fel valakit az állásából. Viszont ha valaki azért nem felel meg, mert szakmailag nem teljesít, vagy ami súlyosabb, tisztességtelenül jár el, annak nyilvánvalóan nincs helye a városházán. Hitele ugyanis csak úgy van egy vezetőnek, ha a körülötte lévő emberek is hitelesek.

Megválasztása előtt egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy kevés szabadidejében továbbra is mentőbe kíván ülni, "kivonulós állományban" marad. Tartja még ezt az ígéretét?

Természetesen, de közgyűlési felhatalmazás is szükséges hozzá. Az Országos Mentőszolgálat főigazgatójától kaptam egy levelet, amely szerint várhatóan 2014 októberéig illetmény nélküli szabadságon vagyok. Ez idő alatt illetmény nélküli munkát végezhetek, tehát maradhatok havonta néhány munkaóra idejéig kivonuló mentőorvos, természetesen, ha ehhez a közgyűlés is jóváhagyását adja.

Csala Péter (MTI)

.