Élő homlokzat és Slow Food - Két környezetbarát bécsi hír

2011.10.14. 11:36

A szegedi fűszerpaprika is az osztrák fővárosban van hétvégi vásáron. Közben egy évig kísérték nyomon Bécsben az első élő homlokzatot.

Környezetbarát bécsi hírek

A szegedi fűszerpaprika is az osztrák fővárosban van hétvégi vásáron. Közben egy évig kísérték nyomon Bécsben az első élő homlokzatot.

Magyar termelő is bemutatkozik a bécsi Slow Food rendezvényen

A szegedi fűszerpaprika képviseli Magyarországot a Bécsi Városházán a Slow Food jegyében megrendezett kiállításon és vásáron.

Gyümölcslevek, sajtok, teák, fűszerek, hal- és húskészítmények valamint termelői mézek és kézzel, hagyományos módon készített pékáruk között válogathatnak azok, akik október 15-ig ellátogatnak a Bécsi Városházára.

Slow Food Bécs

A bécsi polgármesteri hivatal ad otthont ugyanis a második alkalommal megrendezett Terra Madre Austriának, amely a Slow Food jegyében zajlik. Az itt bemutatott termékek jók, tiszták és becsületesek, mivel ökológiailag fenntartható módon állítják őket elő és tisztességes megélhetést biztosítanak a termelőknek – magyarázza Ulli Sima környezetvédelmi tanácsnok.

A Slow Food mozgalom 1986-ban alakult, tiltakozásul Róma első gyorséttermének megnyitása ellen. A komótos étkezés, az étel élvezetének hirdetése mellett az a célja, hogy megőrizze az országok és régiók étkezési hagyományait, gasztronómiai sokszínűségét. A civil szerveződésekből álló nemzetközi hálózat a helyhez kötődő terményeket, termékeket, ételeket és étkezési hagyományokat támogatja.

Bécs Városa régóta elkötelezettje a Slow Food alapelveinek, így a közétkeztetésben például a helyi termelőktől igyekszik beszerezni az alapanyagot. Bécs speciális bora, a Wiener Gemischter Satz pedig az első olyan osztrák termék, amely felkerült az „Ízek Bárkája” listára, amely világszerte olyan élelmiszereket tartalmaz, amelyek megfelelnek a Slow Food rendkívül szigorú minőségi követelményeinek. Ráadásul a bor elnyerte a „Presidio” minősítést is, ami azt jelenti, hogy szilárdan megvetette a lábát a piacon és már nem tűnhet el a palettáról.

A Terra Madre Austrián idén az osztrák mellett cseh, román, német, olasz és magyar termelők is részt vesznek. Magyarországot a szegedi Hódi Paprika képviseli.

A rendezvény egyik fénypontja az „Ízek iskolája”, amelyen a kicsi és nagy ínyencek szakavatott gourmék irányításával kóstolgathatnak, csipegethetnek és mindent megtudhatnak a termék előállításáról és feldolgozásáról.

De nemcsak az ízlelőbimbóknak jelent nagyüzemet a Terra Madre, hanem a többi érzékszervnek is. A résztvevőknek játékos formában mutatják meg ugyanis, hogy nemcsak az íz a lényeg az evésnél. Hallás alapján kell kitalálniuk például, hogy mi lehet az üvegben, illetve hogy a zárt dobozban főtt tésztában vagy rizsben turkálnak-e?

Részletes információk: www.terramadre.at


Nyáron hűt, télen fűt az élő homlokzat

Tudományos mérések is igazolják, hogy nemcsak a lélekre van jó hatással a zöld növényekkel beültetett homlokzat, hanem az épület klímájára is. Egy évig kísérték nyomon Bécsben az első élő homlokzatot.

Három hónap alatt készült el egy évvel ezelőtt az első zöld homlokzat az osztrák fővárosban, amelynek az épület klímájára gyakorolt hatását a BOKU (Talajgazdálkodási Egyetem) és a Meteorológiai Intézet is nyomon követte.

A bécsi köztisztaságiak, az MA48 központi épületének homlokzatára csaknem háromezer folyóméternyi alumínium virágtartóba 16 ezer tő levendulát, díszfüvet, gyógynövényt és cserjét ültettek el, amelyek virágos rétté varázsolták a felújításra megérett, szürke épületet.

Élő homlokzat, Bécs

A 850 négyzetméternyi függőleges mezőn himbálódzó tengernyi halványrózsaszín, kék és fehér virág nemcsak az ott dolgozók és a járókelők hangulatára hatott ki pozitívan, de az épület klímájára és hangszigetelésére is. A mérési eredmények szerint az épület hővesztesége ugyanis 50 százalékkal csökkent.

Nyáron a teljes pompájukban lévő növények révén jobban visszaverődnek a napsugarak, télen viszont a lombjukat vesztett cserjék, fűcsomók között átsütve szabadon melegíthetik a falakat. A növények természetes párologtatása miatt az épület falai a meleg hónapokban 10-15 celsiusfokkal is hűvösebbek maradtak, télen viszont jobban tartották a meleget.

Noha a tavalyi tél nagyon hosszú és hideg volt, és az energiárak is emelkedtek, az épület fűtési költségei mégis 13 százalékkal csökkentek. Ehhez természetesen a tető szigetelése is hozzájárult.

Mivel a zöld homlokzat hatékonyságánál sok múlik a megfelelő növényfajták kiválasztásán és néhány alapszabály betartásán, Bécs Városa széles körű tanácsadással segíti azokat a magánszemélyeket és lakóközösségeket, akik ezzel a módszerrel szeretnék élővé varázsolni lakóépületük homlokzatát.

A bécsi kertészeti vállalat, a Wiener Stadtgärten maximum 2.200 eurós anyagi támogatást is ad azoknak, akik a falak kizöldítése mellett döntenek. A hozzájárulás mértéke 10 és 100% közötti lehet.

 

.