Engels megy, de többen maradnak – az Élmunkás utcától a „vörös csillag” lakótelepig

2013.04.17. 15:27

További kommunista-gyanús utcaneveket is találtunk.

Kedd este az LMP szombathelyi csoportja lakossági fórumot szervezett az Engels utca átnevezésével kapcsolatban, mi pedig ehhez kapcsolódóan – némi kutatómunka után – fényképezőgépünkkel körbejártuk a város egy részét, hogy további kommunista utcaneveket örökítsünk meg, amelyek ennek ellenére úgy tűnik, megmenekülnek az átnevezéstől.

Ha a témával foglalkozó néhány héttel ezelőtt megjelent cikkünknek azt a címet adtuk, hogy Az utolsó mohikán Szombathelyen: az Engels utca újrakeresztelkedés előtt, akkor ennek az írásnak lehetne akár ez is a címe: Az utcanevek, melyek túlélték a rendszerváltást és a fülkeforradalmat.

A háttértörténet: a legújabb nekibuzdulás eredményeképp az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) által kezdeményezett törvénymódosítás értelmében január 1-től cég, civil szervezet, sajtótermék elnevezésében nem szerepelhet, illetve közintézmény vagy közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be, de olyan kifejezést vagy szervezet nevét sem, amely a múlt századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható.

Horváth Zoltán (LMP)


Csakhogy az IKSZ – legalábbis ami a vasi megyeszékhelyet illeti – nem volt alapos. Erre a következtetésre akkor jutottunk, amikor pár napja a 11-es huszár útról befordultunk az Élmunkás utcába. De nem ez az egyetlen olyan szombathelyi utcanév, amely enyhén szólva is gyanús. Sőt, a városnak van egy olyan lakótelepe, amely nevének jelentése nem más, mint vörös csillag.

De haladjunk sorban.

Amikor kedd este beléptünk a Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium azon termébe, amelyben helyet kapott az LMP által szervezett lakossági fórum, az ott lévő egy tucatnyi Engels utcai lakos javában azon ötletelt, milyen új nevet is kaphatna az utca.

Horváth Zoltán (első fotókon), a párt városi képviselője azt mondta: lakossági fórumot hirdettek, de legyen ez az összejövetel párbeszéd. Mert ugyan az LMP-nek a szombathelyi közgyűlésben nincs közvetlen döntéshozó pozíciója, a párt nem az érintettek véleményének megismerése nélkül szeretné kialakítani az utca-átnevezéssel kapcsolatos álláspontját.

A lakók sorolták is az ötleteiket, melyek sorban a táblára kerültek: Sport utca, mert az Engels utca a Haladás pálya mellett található, a szülészet közelsége miatt Édesanyák utca, István Lajos utca, Március 4. utca, Gál Ferusz József utca. (Utóbbi leendő névadó fia ott volt a fórumon, és elmondta, a család nem támogatja az ötletet.) Más úgy vélekedett, hogy az Engels vezetéknevet elhagyva legyen Frigyes utca az új elnevezés.

Engels utcai fórum


Az utca jelenlegi nevével kapcsolatban a lakók nem fogalmaztak meg kifogást, sőt, egyikük felhívta a figyelmet arra, hogy Engels húsz nyelven beszélő, kiváló filozófus volt, ezért nem egyszerű feladat hasonló formátumú utódot megnevezni.   

Közös álláspont volt: ha úgy alakult, hogy az átnevezés elkerülhetetlen (amit az egyik lakó egyszerűen csak boszorkányüldözésnek nevezett), az mindenképpen az utcában élők véleményének megismerése után, annak figyelembe vételével történjen meg – erre ezidáig nem került sor, igaz, a képviselőtestületet semmi nem kötelezi rá. A résztvevők abban is egyetértettek, nem tartják elfogadhatónak, hogy Takátsné Tenki Mária tanácsnok elhunyt férjéről, Takáts Jenő ügyvédről nevezzék el az utcát. Más valaki azt javasolta, hogy a döntés előtt kérdezzék meg történészek véleményét arról, kik lehetnek azok – az elsősorban helyi, illetve megyei – kiválóságok, akik utcanevet érdemelnek. A megjelentek végül ez utóbbi megoldás mellett döntöttek, Horváth Zoltán pedig ezt javasolja majd a képviselőtestületnek.

Mivel szerkesztőségünk tagjai az Engels utca lakóihoz hasonlóan törvénytisztelő állampolgárok, nem tudunk szó nélkül elmenni amellett, hogy a városban több aggályos utcanév is található. Az Élmunkás utca felfedezéséről már írtunk. Íme a bizonyító erejű fotó.

Élmunkás utca


Rövid kutakodás után kiderült, hogy a Herényben található Szabó Imre utca is ebbe a csoportba tartozik. Hiszen a névadó, akit az 1970-es évek végén Szombathely díszpolgárává választottak, világhírű Vas megyei kommunista volt. A városvezetés a ’80-as években gondolta úgy, hogy utcát kell elnevezni róla. (A közterület-elnevezések vizsgálatakor sokszor nem a névadó árulkodik leginkább az elnevezők szándékáról, hanem az elnevezés dátuma.)

Szabo Imre utca


Ha a Szabó Imre utcában tovább megyünk, a Tulipán utcába jutunk, onnan pedig a Brigád utcába.

A Szent Imre herceg útjáról nyíló Saághy István utca táblája fölött éktelenkedik pirossal áthúzva a korábbi elnevezésről árulkodó tábla. Itt egyszerűbb a helyzet, a múlt eltörlésének nagy része már megtörtént, csupán el kell távolítani a táblát.

Partizán utca


Olad felé véve az irányt, a buszfordulónál a Márton Áron utcára kanyarodás után megtaláljuk a Szabadföld utcát.

Végül egy nagyobb falat, eláruljuk, melyik az a szombathelyi lakótelep, amelynek neve magyarra fordítva vörös csillag: a Joskar-Ola lakótelepről van szó. Joskar-Ola a Mari Köztársaság fővárosa korábban Szombathely testvérvárosa volt, ma már nem az.

Listánk talán nem teljes, ezért olvasóinkat arra kérjük, ha bővíteni tudják, ne habozzanak elárulni, hol található még a városban olyan utca, amelyről a kommunista diktatúra jut eszükbe.

.