Ezek a hazugság legfőbb jelei

2015.07.24. 10:32

Naponta 30-40 alkalommal is füllentünk.

Ezt állítja Jack Nasher hazugságkutató, a müncheni üzleti főiskola professzora. A szakértő szerint még a megtévesztés nagymesterei sem tudják a végtelenségig kontrollálni magukat. A vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy minden színészkedés dacára, a valódi érzés egy töredékmásodpercre felvillan a hazug ember arcán - írja a HVG.hu.

A lap pontokba szedte a hazugság 10 legárulkodóbb jelét:

1. Nagy szünetek

Ez a tünet különösen akkor érdekes, amikor egy viszonylag könnyen eldönthető kérdést teszünk föl. Például, tegnap este moziban voltál? Megetetted a kutyákat? Ha a szokásosnál lassabban érkezik válasz, valószínű, hogy a kérdés alanya épp „alternatív” választ keres az igazság helyett.

2. Vészforgatókönyv

Az is gyanús lehet, amikor túl gyorsan érkezik a válasz. Ez arra utal, hogy a válaszadó már előre kidolgozta a vészforgatókönyvet, és szeretne gyorsan túlesni a beszélgetésen. A hadarás is erre utalhat. Ilyenkor érdemes megkérni a válaszadót, hogy fusson neki újból a mondanivalójának, és lassan, tagoltan válaszoljon. Így hamar fény derülhet a sötét foltokra a történetben.

3. Szokatlan válaszok

Ha valaki tőle szokatlan kifejezéseket és szófordulatokat mond, akkor is gyanakodhatunk. Az elterelő és témába nem illő válasz is a hazugság egyértelmű jele lehet.

4. Eltolódó hangsúlyok

Tipikus tünet a hangsúly fölszaladása, különösen a mondat végén. A hazug emberre az is jellemző, hogy a szokásosnál magasabb hangon beszél.

5. Nem én, és nem az enyém

Jack Nasher kutatásai során megállapította, amikor hazudunk, tízszer kevesebbszer használjuk az én és az enyém szavakat.

Ezek a hazugság legfőbb jelei

6. Árulkodó szemek

A hazug emberre jellemző, hogy sűrűn pislog, illetve hunyorog és piszkálja a szemét. Szintén a hazugság apróbb jelei közé tartozik a tikkelésszerű, apróbb szemöldök felhúzás, a pupilla beszűkülése vagy kitágulása. A hazugságról sokkal árulkodóbb jelzés, ha valaki beszélgetés közben feltűnően kerüli a szemkontaktust. Nem véletlen, hogy sokan nem bíznak meg abban az emberben, aki beszéd közben nem néz a szemükbe.

7. Stresszhatás

A hazugság hatására nő a stressz-szintünk, amitől megfeszülnek az arcizmok, az orrlyukak pedig kitágulnak beszéd közben, mivel az erekbe több vér jut. A folyamat hatására az is előfordulhat, hogy a hazug ember az orrához kap vagy babrálni kezdi a fülét, illetve apró rándulásokat figyelhetünk meg a szája szélén.

8. Fizikai távolság és korlátok

A fizikai távolság érzelmi távolságra utal. Az összekulcsolt kar is a távolság és a bizonytalanság jele. A hazug emberre jellemző, hogy nem látjuk a kezeit, eltakarja a tenyerét és a testét egy kicsit oldalra dönti.

9. Merev testtartás

Aki megfeszülten próbálja fenntartani a hazugságot, az általában megmerevedik, látszik a feszültség az izmain.

10. Árulkodó gallér

A gallérhúzogatás is a hazugság egyik jele lehet. Hazugság közben a bőr fiziológiai állapota is megváltozhat, ami több levegőt igényel. Ha valaki hirtelen a nyakához, a gallérjához kap, elkezdhetünk hazugságra gyanakodni.

Az eredeti cikk itt olvasható.

.