Fagyiban már nincs lehetetlen: Magyarország e tekintetben konzervatív

2010.06.18. 11:28

Ma már fagyiban sincs lehetetlen. De tényleg.

Fagylalt

Annyi fagyit egyhuzamban talán nem is ettem még, mint az idei Foodapest kiállításon. Vagy tíz standnál mutatták be a különféle fagylaltgépeket- és pultokat, természetesen fagylalttal együtt. De milyen fagylaltokkal! A csokoládé-különlegességek és más édességek (somlói, például) ihlette fagyos csodák mellett a gyümölcsök széles skáláján túl a szívünknek különösen kedves túró rudis fagyiig... Mindez még akkor történt, mikor még nyoma sem volt, nemhogy a nyárnak, de még a tavasznak se – de remekül illusztrálta, hogy ma már fagyiban sincs lehetetlen.

Budapest a hagyományos ízeket kedveli

Azóta mindenhol megjelentek a fagyiárusok. Gyorsan megnéztünk két mérvadó helyet Budapest belvárosában, mit kínálnak idén. Úgy vettük észre, inkább maradnak a kipróbált ízeknél. A Gerbeaud több helyen árusít, nem csak a Vörösmarty téren, de néhány száz méterrel odébb, a Váci utcában is. Náluk hangsúlyozottan 50 grammos gombócokat vehetünk, 220 forintért. Az ízválaszték a hagyományokat követi (eper, vanília...), két kivétellel: amarena meggy és Rákóczi túrós.

Fagyi

Nem messze innen, a Váciról nyíló Párisi utcában van a híres Szamos cukrászat üzlete. Ők főleg gyümölcsfagyiban utaznak, és itt is két különlegesebbet találunk, a pezsgős citromot és a mogyorós fehércsokit. Szamosék 4 dekás gombócot mérnek 150-ért.

Mert végülis mi a fagylalt?

A Wikipedia meghatáropzása szerint "tejből vagy tejporból, cukorból, különféle ízesítőkből (gyümölcsök vagy mesterséges ízesítőanyagok) és adalékanyagokból készült hideg édesség", ami helytálló is, nagyjából, de azért bízunk benne, hogy nem mindegyik fagylalt készül "és adalákanyagokból".

Ahogy annyi mindent, úgy a fagyit is kínaiak találták fel évezredekkel ezelőtt, majd perzsa és arab közvetítéssel jutott el Európába. A lelkes (fagylalt)történészek olyasmiket is feljegyeztek, hogy Néró császár azt a fajtát szerette, amelyben méz, ibolya, rózsavíz, fahéj és gyümölcsök is voltak, és ebben hasonlított az ízlése a mi Sissinkére, azaz Erzsébet királynééra, aki az ibolyafagyiért rajongott.

Fagylalt

Bár Sissi valószínűleg még elegánsan, kehelyből kanalazgatott, ekkoriban, tehát a 19. század második felében jelent meg a tölcsér, párhuzamosan azzal a folyamattal, hogy a fagyi megszűnt pusztán az elit körök csemegéje lenni, és egyre szélesebb körben árusították.

A jégkrém amerikai szabadalom, és szintén a 19. század végén jelent meg, akkoriban kézikocsiból árulták. Európában a húszas években jelent meg. A parfé nevét onnét kapta, hogy egy francia, aki megkóstolta, így kiáltott fel: parfait!, vagyis tökéletes!, és attól más, mint a fagyi, hogy együtt van lefagyasztva a tejszínnel, piskótával vagy ízlés szerint bármivel, így, ha rendesen megfagy, olyan kemény lesz, hogy szeletelni lehet. És ott van még a sörbet is, gyümölcslevek és fagylalt keveréke.

Visszatérve a fagylaltra, aki vigyáz az alakjára, vigyázzon a fagyival is: egy átlagos gombóc energiatartalma 100-160 kcal, és a zsírtartalma is 5-15% között mozog.

Hogy készül?

Van ugye a főzött fagyi, meg a "porfagyi". Ez előbbi elkészítését otthon is bátran ki lehet próbálni (az utóbbit is, de azt minek), az alapfagyihoz először feltesszünk forralni egy liter tejet, amibe beleteszünk fél rúd, hosszában szétszedett vaníliát. Hat tojássárgáját simára keverünk 2 deci hideg tejjel, amikor a többi már forr, hozzáöntjük. Gyakran kevergetjük, ha újraforr, levehetjük a tűzről. Szűrjük át, keverjük össze az ízesítést adó hozzávalókkal. Ez szinte bármi lehet, turmixolt gyümölcs, kakaó, pörkölt dió vagy mogyoró, rum (ezzel csak óvatosan, ekkora mennyiséghez 3 cl elég, ha túl sokat teszünk, nehezen fog megfagyni). Várjuk meg, amíg kihűl, aztán fagyasztó.

Egyre több helyen csinálnak joghurt alapú fagyikat, és létezik zöldségfagylalt is, ami, igen, friss vagy fagyasztott zöldségféléket tartalmaz. De van ennél furcsább is.

Egészen különleges fagylaltok

A who-sucks.com pár éve közölt egy igen tisztességes összeállítást a világ legborzasztóbb fagylalt- és jégkrémfelhozatáról. A japánok e téren nagyon ott vannak a topon, olyan készítményekkel, mint a halas (a képen), a polipos, az édesburgonyás vagy a kukoricás jégkrém. Legalább ilyen rosszul hangzik a wasabijégkrém, akárcsak a csirkeszárnyas, a kecskés, a cápauszonyos és a szójaszószos... De csinálnak vörösborosat is, amit szíves-örömest tesztelnénk, nemkülönben a cseresznyevirágosat.

Halas jégkrém

Hogy ne csak a japánokon szörnyülködjünk, egy venezuelai cukrászda kínálatáról is essen szó, ahol bolognai spagettis, tonhalas és hagymás fagyis is árusítanak. És természetesen az Egyesült Államok sem marad le, az ohioi mustáros fagyival és káposztás sörbettel...
 

.