Egyelőre távolinak tűnik, hogy a városvezetés és az ellenzék együtt dolgozzon.
Cikkünk írásának idején – néhány perccel tíz óra előtt – éppen szünetet tart a közgyűlés, Puskás Tivadar polgármester ugyanis „várja a szobájában” a frakciók vezetőit.
A dolog gyaníthatóan azzal van összefüggésben, hogy a „meghívás” előtt utasította el a közgyűlés azt az új napirendi pontot, amely a Falco-üggyel kapcsolatban önkormányzati bizottság felállításáról szólt.
Puskás Tivadar fél órás szünetet rendelt el, most még nem tudjuk, ez az idő elég lesz-e ahhoz, hogy valamiféle kompromisszum szülessen, de egyelőre úgy tűnik, elég távol vannak egymástól az álláspontok.
Nyilvánvalóan – és a politika természetéből adódóan - mindkét oldal igyekszik politikai tőkét is kovácsolni az ügyből. Ha a lemondásával a kormányból nemrég kikerült Hende Csaba vezetésével a jobboldal lehet a környékbeli, illetve a szombathelyi lakosok „megmentője”, akkor ők könyvelhetik el azt, hogy egy hosszú évek óta húzódó ügyet megoldottak. Ugyanez igaz akkor, ha a korábban a problémát rendszeresen jelző, azok miatt egyebek mellett sajtótájékoztatókat tartó baloldallal azonosítják a választók a megoldást.
Ahogy az várható volt, már a közgyűlés első perceiben előkerült a „füstölő” gyár témája.
Kántás Zoltán (Fidesz) kezdett azzal, hogy az önkormányzati bizottság felállításával kapcsolatos új napirendi pontot javasolt.
Nemény András (baloldal) ezt politikai petíciónak minősítette, és kifogásolta, hogy a szocialistákkal nem egyeztettek róla, de Ipkovich György neve szerepel az előterjesztésen, mint a leendő bizottság egyik tagja, aki – Balassa Péter szavaival élve – „figyeli az ügyet”. Ez Hende politikai játszmája – tette hozzá Nemény.
Balassa Péter (Jobbik) hozzászólásában szintén kemény szavakat használt. Azt mondta, úgy érzi, „politikai utasítást” kapott Budapestről. Szerinte a Falco-ügyet rendkívüli bizottsági ülésen, majd rendkívüli közgyűlésen kell megtárgyalniuk a képviselőknek. Azt sem hagyta szó nélkül, hogy az előterjesztés szerint Hende Csaba, Kántás Zoltán és Ipkovich György foglalkozna a témával a leendő bizottságban, a Jobbik és a Demokratikus Koalíció kimaradna belőle. Majd megfogalmazása szerint „nagy nyilvánosság előtt” aláírta azt a petíciót, amelyet a közgyűlés többi képviselője is ellátott már kézjegyével.
Újra Kántás Zoltán következett. A jog eszközeit használva szűk a mozgástér ebben az ügyben, ezért kellett az emberek véleményét kikérni – mondta. Eddig 4500-an írták alá az íveket. A képviselő szerint a baloldal hisztériát kelt, hiszen ha megszavazzák, hogy a rendkívüli napirendi pontot is tárgyalja a testület, úgy a létrejövő bizottságban lehetőségük lesz arra, hogy elmondják a javaslataikat. Ha nem szavazzák meg, akkor „a nép ellen mennek”.
Szuhai Viktor (DK) felszólalásában azt kezdeményezte, hogy Harangozó Bertalan kormánymegbízott a közgyűlés előtt ismertesse, a gyár miért kapott négy hónap haladékot arra, hogy felszerelje a mérőberendezést.
Nemény András zárta a felszólalások sorát. Emlékeztetett: annyira mennek a nép ellen, hogy évekkel ezelőtt a szocialisták már gyűjtöttek aláírásokat annak érdekében, hogy a Falcoval kapcsolatos lakossági panaszokat rendkívüli közgyűlésen tárgyalják meg a szombathelyi képviselők, de akkor a jobboldal azt nem szavazta meg. Most annyiban változott a helyzet, hogy a Falco ígérete szerint felszerelik a mérőberendezést, véleménye szerint a közgyűlésnek az lenne a dolga, hogy azért dolgozzon, hogy ez minél előbb így legyen. Szavai szerint most kaptak egy ukázt, amely ráadásul valójában nem is önkormányzati bizottság felállításáról szól, hiszen abban önkormányzati képviselők dolgoznának, hanem arról, hogy Hende Csaba valahogy részt tudjon venni a munkában. Korábban Hende a kormány tagjaként tehetett volna valamit az ügyben, de nem tett, most pedig az élére akar állni valaminek, amiről tudja, hogy úgyis meg fog valósulni – mondta Nemény.
Cikkünk megírását befejeztük, a fél óra már letelt, a szünet még tart.
Frissítés:
A körülbelül ötven perces szünet után Czeglédy Csaba (baloldal) frakcióvezető azt mondta, számukra fontos, hogy ideiglenes eseti bizottság álljon fel, amelyben foglalkozhatnak a Falco-üggyel, és mivel az SZMSZ szerint nincs lehetőség egy leszavazott napirendi pontot újra szavazásra bocsátani, amennyiben a mai közgyűlés másik, Falcoval kapcsolatos napirendi pontjának részeként a jobboldali képviselők megszavazzák az általuk javasolt bizottság létrehozását, ők megszavazzák a napirendi pontot.
A másik napirendi pont gyakorlatilag arról szól, hogy a közgyűlés szorgalmazza, hogy a Falco jövő év végéig hajtsa végre a mérőeszköz felszerelését.
Molnár Miklós alpolgármester rövid felszólalásában úgy fogalmazott, a Falco-ügy jelenleg a város egyik legfontosabb kérdése. Ő is támogatja, hogy tárgyaljanak róla, szakmai álláspontját pedig a későbbi napirend tárgyalásakor fejti majd ki.
Éjszakai műszak: a Falco-ügy tárgyalása késő este folytatódott
Szintén egy sürgősségi napirendi pontról volt szó, mint írtuk korábban. Hogy mi van benne azt nem tudjuk, mert a képviselők is csak a közgyűlésen kapták meg, de közben kiderül, hogy a baloldalnak azzal a részével van problémája, amely szerint a közgyűlés Hende Csaba aláírásgyűjtése mellé áll. Ezt nem tudták elfogadni.
Hende egyébként már személyesen is ott volt a közgyűlésen, sőt időközben megérkezett Ágh Péter is.
Czeglédy Csaba megint elmondta, ők azt szeretnék, ha egy ötfős bizottság állna fel, amelynek Molnár Miklós alpolgármester lenne a vezetője, ez foglalkozna a Falcoval kapcsolatos ügyekkel. Szerinte a Falco egy platformra hozta a szombathelyi politikai erőket, javasolta, legyen az első a gyár környezetvédelmi beruházása, utána lehet majd beszélni bármilyen más dologról, és ítéljék el azt is, hogy a Falco eljárásokat indít képviselők és lakók ellen, mert azok kifejtik a véleményüket.
Balassa Péter politikai hisztériakeltésnek nevezte az elmúlt hetek történéseit, mivel korábban évekig semmi sem történt.
Nemény András is hangsúlyozta, hogy a napirendi pont aláírásgyűjtéssel kapcsolatos részét nem tartják elfogadhatónak. És Hende szerepét is kritizálta, azt mondta, ha a politikus így folytatja, rövidesen ő maga lesz a probléma. Szerinte a város, a képviselők összefogásával képes megoldani a problémát.
Molnár Miklós alpolgármester először szólt ezen a közgyűlésen Falco-ügyben. Először azt mondta, a gyár újkori történelme 1992-ben kezdődött, amikor az APV Rt. lett az akkori forgácslapgyár tulajdonosa (falemez kombinát volt a neve, innen származik a Falco név). A gyárnak 1994-től egy osztrák cég, a kétezres évek elejétől pedig a jelenlegi cég a tulajdonosa. Emlékeztetett: 2003-ig nem volt szűrőberendezés a kéményeken – és bizony akkoriban három kémény állt, ezek ontották a füstöt. Molnár szerint a Falco kész arra, hogy a régi, elavult technológiát lecserélje, hiszen erre van szükség, nem csupán szűrőcserére. Olyan megállapodást tart szükségesnek, amely a városnak és a lakóknak garanciát, a Falconak pedig a további működés lehetőségét jelenti.
Czeglédy Csaba szerint a Falco semmit sem akar önszántából végrehajtani.
Hende Csaba ott folytatta, ahol Czeglédy abbahagyta. Kifejtette, hogy a petícióval nyomást akar gyakorolni a gyárra. Sokféle érdek találkozik ebben a történetben, mondta, de a lényeg az, hogy a Falco feltételeket szab, és csak akkor hajlandó a mérőműszert felszerelni, ha ezek teljesülnek. „A madzagra kell tenni egy kis mézet, de a büdös madzagot is le kell nyeletni az emberekkel” – fogalmazott Hende. Elmondta, eddig 4583 aláírás gyűlt össze, és csak a környezetterhelés megszüntetés után lehet szó a gyár fejlesztéséről.
Aztán a baloldal részéről felmerült még, hogy a Fidesz átveri őket, ha nem szavazza meg a módosítójukat, hiszen ők ezért cserébe vállalták, hogy megszavazzák a sürgősségi napirendi pontot. (Az előzőhöz nem volt meg a jobboldali többség; Molnár Miklós hiányzott hozzá, ekkor viszont már ott volt, így "megvolt a matek", és mintha a korábban tapasztalt feszültség is enyhült volna Molnár és a városvezetés között. A feszültség oka az lehetett, hogy a hosszabb ideje tartó egyeztetésekbe az immár nem honvédelmi miniszter Hende berobbant a petíciójával.)
Puskás Tivadar ekkor újabb szünetet rendelt el, ezúttal tizenöt percest. Természetesen ennél ez is jóval hosszabb volt, de végül tizenegy óra után csak elfogadták a napirendi pontot úgy, ahogy azt az ellenzék szerette volna, a Hende-petíciót támogató rész nélkül, a bizottság létrehozásáról szóló módosítóval.