Így induljunk el, ha felnőttként tanuláson törjük a fejünket

2015.02.17. 12:55

A tanulás az egyik legjobb befektetés. Azonban ...

A tanulás az egyik legjobb befektetés. Kevés olyan kijelentés van, amely igazsága körül hasonlóan nagy egyetértés lenne. Tőzsdeguruk, közgazdászok, statisztikusok, szociológusok, tanárok, szülők és diákok – más-más megközelítésből, de – folyamatosan ugyanerre a következtetésre jutnak.

A média szintén folyamatosan harsogja az „élethosszig tartó tanulás” fontosságát. Ugyanakkor a gyakorlatban egyáltalán nem egyszerű felnőttként belevágni a történetbe, hiszen már a legelején olyan jogi, anyagi és magánéleti kérdésekbe futhatunk bele, amelyek vagy elriasztanak a folytatástól, vagy rossz válaszokat adunk rájuk és rossz úton indulunk el a felnőttoktatás dzsungelében. Ez az írás útjelzőtáblaként igyekszik működni.

„Ha egy felnőtt tanuláson töri a fejét, első lé- pésként a legfontosabb, hogy önmaga számára fogalmazza meg világosan, hogy mit, miért és hogyan szeretne tanulni. Ha erre sor kerül, akkor később sokkal kisebb a valószínűsége a kudarcnak” - kezdi az alapoknál Simon Zoltán felnőttoktatási szakértő, a Vas megyei TIT igazgatója.

Ha már tudjuk, hogy mit szeretnénk, akkor jön a következő fontos lépés: az információgyűjtés. Ne sajnáljuk erre sem az időt, sem a fáradtságot! - tanácsolja a szakember. Bogarásszuk az internetet, kérdezzük meg ismerőseinket, keressük fel a képzés helyszínét. Egy elhanyagolt honlap, egy lepusztult tanterem eleve nem sok jót ígér. Ismerjük meg pontosan, mit is takar az adott képzés, mit kapunk, mit várnak el tőlünk, kik a tanárok és mennyibe kerül mindez.

És ha már a költségeknél tartunk: el kell fogadnunk, hogy a felnőttoktatás nem olcsó műfaj, gyakran több százezer forint kiadással is számolhatunk. Ugyanakkor ha szerencsések vagyunk, a munkaügyi központokon, a képző intézmények pályázatain keresztül találhatunk akár ingyenes ajánlatokat is, és az sem biztos, hogy több pénzért jobbat kapunk.

Így induljunk el, ha felnőttként tanuláson törjük a fejünket

Jelen pillanatban Magyarországon - többek kö- zött az EU-s pénzeknek köszönhetően - hatalmas a kínálat, de mielőtt elcsábulnánk az első vonzó- nak tűnő ajánlattól, ne feledjük, hogy ez rólunk szól, és ne áldozzuk fel saját elképzelésünket. Talán megkönnyíti az indulást, ha áttekintjük, hogy jelenleg Magyarországon milyen nagyobb kategóriák közül választhatunk. 

Nyelvoktatás

Még mindig lehet találni támogatott nyelvoktatást, de készüljünk fel, hogy az ilyen tanfolyamokon meghatározottak a feltételek - mondja Simon Zoltán. A nyelvtanulás előnye, hogy sok helyen és sok módszerrel lehet tanulni, rugalmasan be lehet csatlakozni a tanfolyamokra. Ugyanakkor legyünk óvatosak azokkal a marketingfogásokkal kapcsolatban, amelyek a nyelvtanulást könnyű és szabad folyamatnak állítják be. Egy komoly képzőcég nem hárítja át a tanulás irányításának felelősségét a diákokra, ellenben biztosítja a megfelelő infrastruktúrát és a motivációs többletet. 

Új szakma tanulása

Az elismert szakmákat és azok tartalmát, követelményeit az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) tartalmazza. Ebből minden fontos megtudható, a vizsgakövetelményektől kezdve az elméleti és gyakorlati órák arányáig. Elvileg minden egysé- gesen le van szabályozva, ugyanakkor a valóságban nagy különbségek lehetnek például abban, mennyire veszik komolyan a gyakorlati képzést. Ennek, illetve magának a gyakorlat helyszínének döntő fontossága lehet egy későbbi munkahelykeresés során. 

Szakmai képzések

A képzések ezen csoportja nem az OKJ-hez illeszkedő új szakmát, „csak” új szakmai tudást ad. Manapság rendkívül népszerű forma, rugalmassága és a valódi szükségletekre reagáló volta miatt. A képzőintézetek ugyanis általában akkor indítanak ilyent, amikor látják, hogy van vagy lesz rá igény. Ide tartozik például egy vállalatirányítási szoftver kezelése vagy egy új minőségbiztosítási szabvány ismerete is.

Általános képzések

Természetesen tanulhatunk olyant is, aminek különösebb szakmai vonzata nincs, de mégiscsak karbantart, új információt ad, kiteljesít egyegy érdeklődési kört. Az ide tartozó informatika képzések mostanában kevésbé népszerűek, viszont – némi meglepetésre – egyre nagyobb igény van például a helyesírásra. Érdemes nyitott szemmel járni.

Diploma

Természetesen, ahogy korábban, úgy most is szerezhetünk diplomát felnőtt fejjel. Itt a mérleg egyik serpenyőjébe azt kell tennünk, hogy a levelezői hallgatói lét az egyetemeken és a főiskolákon súlyos pénzekbe kerül, másrészt viszont általános szabály, hogy minél magasabb szintű a képzés, hosszú távon annál jobban járhatunk vele. „A tanulás nagyon jó befektetés” – erősíti meg az általános vélekedést Simon Zoltán, de egyben arra is figyelmeztet, hogy a befektetés nem áll meg az anyagiaknál. A felnőttkori tanulószerep például életmódváltással is jár. Nemcsak magunkkal, de családunkkal, környezetünkkel is el kell fogadtatni, hogy hosszabb ideig minden más lesz, és – fogalmazzunk úgy – nem feltétlenül egyszerűbb. Ugyanakkor minden tudás gyarapít bennünket és jelentősen javítja a munkaerő-piaci előnyeinket, hiszen életrajzunkban már maga a tanulási hajlandóság és folyamatossága komoly értéket jelenthet. 

A cikk eredetileg az Alon Café januári számában jelent meg

.