Öt arcszeszt, egy gélt és egy balzsamot vettünk górcső alá.
A téma látszólag csak a férfiak számára érdekes, pedig (hölgyek, figyelem!) ennél többrétűbb a dolog.
Ha egy férfi nem növeszt szakállt, akkor muszáj borotválkoznia. Nem feltétlenül naponta – áldassék a borostadivat –, de legalább néhány naponta.
Olyan fickó gyakorlatilag nincs, aki szereti csinálni, legfeljebb vannak férfiak, akik számára a legpozitívabb borotválkozás-élmény az, hogy elviselik.
Viszont az arcszőrzet eltávolítása sokak esetében egyenlő az apró vágások miatt vérző arcbőrrel, az órákon át kitartó égő, viszkető érzéssel, illetve fél–egy nap után a bőr kipattogzásával. Ezért nem mindegy, hogy egy férfi milyen borotválkozás utáni terméket használ – az irritált arcbőr nem feltétlenül kerülhető el, hiszen pengékkel végigszántani az érzékeny bőrfelületen felér egy szőnyegbombázással, de a kellemetlen érzetet minimálisra lehet csökkenteni. Ez a minimális időtartam akár néhány percet is jelenthet.
Ehhez az első lépés természetesen az, hogy rátalálunk a legmegfelelőbb borotvahabra, -gélre, vagy a hagyományos megoldásban bízók a -krémre.
A második kör a borotva kiválasztása; a legnehezebb feladat. Ha rossz a borotva, akkor szinte felesleges a jó minőségű borotvagél – és megette a fene a borotválkozás utáni tűzoltást is. A többi már csak a megfelelő borotválkozási technikán múlik.
Majd jön az utókezelés; mi ezúttal ezt a felvonást boncolgatjuk.
A cikkíró, aki elmondhatja magáról, hogy ha valakit érzékeny bőrrel áldott meg a sors, akkor őt mindenképpen, öt arcszeszhez, egy gélhez és egy balzsamhoz adta az arcát. A teszt nem tudományos igényű – eltekintettünk egyebek mellett attól, hogy a termékek milyen összetevőket tartalmaznak, s hogy ezek között megtalálhatók-e a legújabb bőrgyógyászati kutatások szerint valamilyen szempontból ártalmas anyagok. Bízunk benne, hogy nem nyúltunk mellé olyan nagyon, hiszen olyan neves márkájú termékeket választottunk, amelyek a nagyobb boltok polcain fellelhetők, nagyjából 2000, 2500 forintos áron.
És hogy miképp kerülnek a képbe a hölgyek? Nos egy borotválkozás utáni szer tesztelésekor azon kívül, hogy mennyire ápolja a bőrt, fontos szempont még az illata. Hiszen tiszta sor: a férfikozmetikumok, ha ugyan közvetve, de a nők számára is készülnek.
Nivea gel-fluid
Férfi szemmel: „Férfiaknak, akik borotválkozás után azonnali fertőtlenítésre vágynak, miközben bőrük felpezsdül. A könnyű összetételű hidrogél mentakivonat, ISO-magnézium, E-vitamin és B5-provitamin tartalmával azonnal hűsíti, felfrissíti a bőrt, fertőtlenít és védi bőrét a gyulladásoktól, segíti a bőr regenerálódását” – áll az üvegen. Az eredmény az ígéretnek megfelelő: valóban pezsdítő érzés az olaj állagú, gyorsan beszívódó gél, kissé csíp a benne lévő alkoholtól, az illata nem túl intenzív, sportos. Gazdaságos, elegendő belőle néhány cseppnyi.
Női szemmel: Sima, puha arcbőr, energizáló illat, ami sokáig megmarad.
Tonio Lamborghini Explosivo
Férfi szemmel: Elegáns fémdobozban árulják ezt az arcszeszt, amelyről ha egy–két szóban kell véleményt írni, akkor úgy fogalmazok: ilyen frissítő termékkel eddig nem találkoztam. Magas alkoholtartalma aggasztott, ám ennek ellenére nem szárít. Illata a melegebb hónapokban is vonzó: friss, nem túl erős, de tartós.
Női szemmel: Nagyon kellemes az illata és jót tesz az arcbőrnek.
Old Spice Lagoon
Férfi szemmel: Ennek van a legmutatósabb üvege. Az illata tipikus Old Spice: ahogy a tusfürdőktől a dezodorokon át, a „hajós” arcszeszek is a termékek reklámjai által sugallt férfiasságérzet-növelésre, hódításra kifejlesztett illatokban kaphatók. És ahogy a tusfürdők esetében, az arcszesszel kapcsolatban is az volt az első gondolatom, hogy ez bizony szárít. Talán ezért is csípett az eddigieknél sokkal jobban. Húzódó bőr és dehidratáltság érzése maradt utána. Egyetlen pozitívumként az illatát emelhetem ki, az tényleg karakteres, jellegzetes, tartós.
Női szemmel: Így van, az illata ezer közül is megismerhető, s talán egy kevéssé érzékeny bőrű férfi arcán a kellemetlen „mellékhatásokat” is el lehet kerülni.
Playboy Miami
Férfi szemmel: Ebben is van rendesen alkohol, és hűen a márkához, egy férfi ezt használva is felhívhatja magára a nők figyelmét. Számomra ezt volt a legjobb illatú Playboy-arcszesz. Intenzív illata van, ami szerencsére nem sok. Nem szárít.
Női szemmel: Vadító illatú, csak így egyszerűen. A többi nem számít. J
Adidas Fresh Impact
Férfi szemmel: Jó arányban találhatók benne az ápoló anyagok, mert bár csíp, nem viseli meg a bőrt. Kellemes illatát hosszan megőrzi az arcon.
Női szemmel: Tipikus Adidas: sportos, friss, egyúttal fűszeres. Tetszik. A bőr tapintása alapján olyan, mintha (nem tudom jobban megfogalmazni) védőréteget képezne a bőrön; biztosan ez a skin-protect komplex, ami a dobozán olvasható.
Gillette Splash
Férfi szemmel: Amilyen nyerők nálam a Gillette borotvái és borotvagéljei, annyira csalódás ez az arcszesz. Még az Old Spice-nál is jobban szárít. Az már csak hab a tortán, hogy a Gillette-arcszeszek közül egy olyat sem találtam, amelynek tetszett volna az illata.
Női szemmel: Nem fiatalos illat, és az arcbőr sem tűnik hidratáltnak a használata utána. Eddig ez a sereghajtó.
Axe Skin Contact Fresh Care
Férfi szemmel: Néhány cseppnyi elegendő ebből az enyhén citrusos, egyébként már-már elhanyagolható illatú balzsamból, amely azonnal megnyugtatja a bőrt. Úgy tűnik, a végére maradt az a termék, amelyik a legjobban ápol.
Női szemmel: Finom puha, sima bőrt eredményez. Ugyanakkor majdnem semleges az illata, de ez nem probléma, hiszen itt valószínűleg elsősorban a bőrápolás volt a cél. Általában egy baj van a borotválkozás utáni balzsamokkal: zsíros nyomokat hagynak a bőrön. Ez éppen olyan jól beszívódik, mint a Nívea.