Alig szereztek földet a helyi családi gazdálkodók

2016.01.30. 12:14

Az eddig elkelt 130 ezer hektár állami földterület csaknem kétharmada fideszes politikusok, családtagjaik és bizalmasaik, illetve egykori állami gazdasági vezetők, agrár-nagyvállalkozók kezére került. Olykor nagyon kedvező feltételekkel, messze az országos átlagár alatt.

Illusztráció. Fotó: Pixabay


Így foglalja össze a Népszabadság az LMP-s Sallai R. Benedek által nyilvánosságra hozott eredményeket.

Ezek szerint a meghirdetett 180 ezer hektárból eddig mintegy 130 ezer hektár kelt el. 

A helyben élő családi gazdálkodók, akikért elvileg az egész program elindult, legfeljebb 10-20 százaléknyi földet szerezhettek meg (pontos adat azért nincs, mert egyrészt az általuk megvett miniparcellákat a legnehezebb összeszámolni, másrészt vannak besorolhatatlan licitálók is). Döntő többségük öt hektárnál kevesebb területhez jutott. Ebbe a körbe legfeljebb hatezer ember tartozik, és náluk van a legkisebb esély rá, hogy valóban meg tudják majd vásárolni a földet, mivel ezeket a területeket többnyire nagygazdák bérlik, akiknek elővásárlási joguk van.

Pest és Vas megyében is külföldi gazda szerezte meg egy személyben a legtöbb földet, Somogyban pedig - bár a toplista élén két magyar áll -, ha összeadjuk egy belga család összes szerzeményét, fölényesen ők győztek - írtuk meg pár nappal ezelőtt. 

Illusztráció. Fotó: Pixabay


De akkor kikhez került a meghirdetett földek körülbelül kétharmada?

Sallai szerint

  • egyrészt a miniszterelnök családtagjaihoz és bizalmasaihoz, fontos fideszes politikusokhoz és rokonaikhoz, barátaikhoz. Hozzájuk a ténylegesen eladott földek mintegy 30 százaléka került, jellemzően 100 hektárnál nagyobb darabokban. Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester és családja abszolút nyertes: ők 1391 hektárhoz jutottak hozzá.
  • a másik nagy csoportot egykori ­téeszelnökök és állami gazdasági vezetők, közülük is elsősorban az első Orbán-kormány idején botrányos körülmények között privatizált tizenkét állami gazdaság és vezetőik­ alkotják. profi agrár-nagyvállalkozókról van szó, akik szintén körülbelül 30 százalékot vittek el a privatizált állami földterületekből. 
  • és vannak a külföldiek: az Európai Unió más tagállamaiból Magyarországra települt agrárvállalkozók nagyjából 10 százaléknyi területhez jutottak. Általában ­300-500 hektárt vettek. Jellemzően holland, német, osztrák és olasz állattartókról van szó, akik eddig is több ezer hektár bérelt földön gazdálkodtak.
  • 10 százalékban pedig „rejtőzködő", azaz mezőgazdasággal eddig nem foglalkozó, vélhetően a földek bérbeadásában és/vagy majdani eladásában érdekelt vevők licitáltak a legeredményesebben.
.