A legnagyobb drágulás az élelmiszerek és a háztartási energia területén jelentkezett, miközben néhány termékkörben árcsökkenés is megfigyelhető.
Júniusban az éves infláció mértéke 4,6 százalék volt Magyarországon – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból. A májushoz képest mért havi áremelkedés minimális, mindössze 0,1 százalékos volt.
A legnagyobb drágulás az élelmiszerek és a háztartási energia területén jelentkezett, miközben néhány termékkörben árcsökkenés is megfigyelhető.
Az élelmiszerek ára egy év alatt átlagosan 6,2 százalékkal emelkedett. A legnagyobb mértékű drágulást a tojás (26%), a liszt (24,4%), az étolaj (22,2%) és a kávé (20,3%) esetében regisztrálták. Emellett a csokoládé, kakaó (19,6%), gyümölcs- és zöldséglé (14,1%), valamint a büféáruk (10,4%) ára is jelentősen emelkedett.
Ugyanakkor több termék ára csökkent: a margarin 31,2 százalékkal, a tejtermékek 7,2 százalékkal, a párizsi és kolbász 6,9 százalékkal, míg a sertéshús 2 százalékkal lett olcsóbb az előző év azonos időszakához képest.
A háztartási energia átlagosan 8,6 százalékkal került többe, ezen belül a vezetékes gáz ára 18,4 százalékkal nőtt. A szeszes italok és dohánytermékek 6,3 százalékkal drágultak, a dohányáruk esetében ez az érték 7 százalék volt.
A szolgáltatások terén átlagosan 5,4 százalékos áremelkedés tapasztalható. A legnagyobb növekedés a postai szolgáltatásoknál (11,3%), a testápolási szolgáltatásoknál (10,1%) és a lakásjavításnál (9,8%) jelentkezett.
A tartós fogyasztási cikkek átlagosan 2,6 százalékkal kerültek többe, ezen belül az ékszerek ára 23,8 százalékkal ugrott meg. Az új személyautók 3,7, míg a használtak 1 százalékkal drágultak.
A járműüzemanyagok ára éves összevetésben 1 százalékkal csökkent, ugyanakkor a gyógyszer- és gyógyászati termékek ára 5,5 százalékkal emelkedett.
Májushoz képest júniusban mindössze 0,1 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak. Az élelmiszereknél ez a növekedés szintén 0,1 százalékos volt, de több termék ára csökkent: az étolaj 2,4, a tojás 1,8, a margarin és az üdítőitalok 1,2 százalékkal kerültek kevesebbe. Ugyanakkor emelkedett például a péksütemények (1,4%) és a baromfihús (1,1%) ára.
A legnagyobb havi áremelkedés a háztartási energiánál történt, különösen a vezetékes gáz esetében (1,4%). A szolgáltatások összességében 0,6 százalékkal drágultak, ezen belül az üdülési szolgáltatások ára 3,7 százalékkal emelkedett.