Fideszközelinek gyanít egy közvélemény-kutatást a szombathelyi LMP

2014.01.24. 17:02

Talán a folytatás izgalmasabb lesz. Már megint itt a biomasszaügy.



Az LMP pénteki sajtómeghívójában a „Fidesz közeli cég végezte a szombathelyi biomasszás közvélemény-kutatást?” cím állt.

Nos, az elhangzottak után sem tudunk sokkal többet az ügyről, de legalább az esély megvan arra, hogy a folytatás izgalmasabb lesz.

Horváth Zoltán LMP

Horváth Zoltán önkormányzati képviselő, az LMP országgyűlési képviselőjelöltje először felidézte a Norvég Grenor AS által Szombathelyre tervezett, meglehetősen hányattatott sorsú biomassza erőmű kálváriáját.

Ennek a múlt ködébe való részleteit nem idéznénk fel, onnan kapcsolódnánk be, hogy a nyár elején a közgyűlés úgy döntött, egy közvélemény-kutatás keretében kikérik Szombathely lakosságának a véleményét, és majd ettől teszik függővé a folytatást.

A kutatás lebonyolítására – és ez már a friss információ – augusztus végén három cég kapott meghívást.

Közülük a REAL-PR 93. Piac- és Közvéleménykutató Kft. bizonyult nyertesnek 6,19 forintos bruttó ajánlattal, 2500 fős megkérdezéssel. A céggel szeptemberben kötötték meg a szerződést, és elvileg a munkát 6 héten belül be kellett fejezni.

Ennek ellenére máig nem publikusak az eredmények – hívta fel a figyelmet az érdekességre Horváth Zoltán, hozzátéve, hogy a cég nevével egyszer már találkozhattak a szombathelyiek, részben az Alon.hu jóvoltából. Lapunk ugyanis 2008 áprilisában közreadta a cég szombathelyi közéleti, politikai felméréseit. Akkor megkérdeztük, kik a felmérés megrendelői, de erre nem kaptunk választ.

A képviselő a Népszabadság internetes kiadására hivatkozva azt állította, hogy a REAL-PR 93. Piac- és Közvéleménykutató Kft. „kifejezetten jobboldali hátterű”, megrendeléseket tudhat magáénak, kutatásai pedig „alternatív módon” történnek.

Kérdésünkre ugyanakkor Horváth Zoltán elismerte, hogy a jobboldali kötődés még nem jelent feltétlenül hamis adatokat.

A kutatás adatait firtató kérdésünkre a politikus azt mondta, hogy „szeretné csigázni a sajtó érdeklődését”, mivel „megdöbbentő eredmények” születtek. 

Ha a közgyűlés a jövő héten nem tárgyalja az ügyet, akkor az LMP nyilvánosságra hozza az adatokat – tudtuk meg.

Sajtóállapotok

Talán az olvasók számára sem érdektelen abbéli véleményem, mely szerint masszív rothadásnak indult a helyi média korábban sem makkegészséges termése. Jutott ez onnan eszembe, hogy az LMP mai sajtótájékoztatóján kemény három média képviseltette magát. Mindhárom magánpénzekből működő. Azaz a súlyos közpénzekből fenntartott városi televízió – illetve a köré felépített médiaközpont - úgy gondolta valamiért, nem ad hírt egy egyik demokratikusan megválasztott városi képviselő mondanivalójáról. Annak ellenére, hogy az – tudtunkkal - meghívta őket a sajtóeseményre.

Mindezekkel párhuzamosan egyre elterjedtebb az a gyakorlat is, hogy a pártok politikai – vagy akármilyen - alapon szelektálnak a meghívott sajtóorgánumok között.

Lapunk például 15 perccel az esemény előtt kapott meghívót egy tegnapi Fidesz-sajtótájékoztatóra, és mi még mindig jobban jártunk, mint azok, akik egyáltalán nem kaptak

Az is igaz, korábban voltak olyan MSZP-sajtótájékoztatók, ahova szintén csak a szelektált sajtót hívták.

Talán még nem késő ezeket mindenkinek átgondolni. (J.A.)

.