Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését kéri az ügyészség (összefoglaló)

2011.04.29. 20:12

Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezte a Legfőbb Ügyészség. Ezt a volt miniszterelnök jelentette be pénteken a Facebookon, jelezve: kéri a parlamentet, hogy adja ki az ügyészségnek, azaz függessze fel mentelmi jogát. Az ügyészség közlése szerint hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítotti kihallgatás érdekében kérték a mentelmi jog felfüggesztését, az erről szóló indítvány pénteken meg is érkezett a házelnökhöz. Mesterházy Attila MSZP-elnök hisz a volt kormányfő ártatlanságában, míg Schiffer András, az LMP frakcióvezetője örömét fejezte ki, hogy végre lépéseket tettek a kaszinóváros ügyében.

"A Legfőbb Ügyészség mentelmi jogom felfüggesztését kezdeményezte. Ahogy korábban ígértem, lemondok mentelmi jogomról. Arra kérem a parlamentet, hogy adjon ki az ügyészségnek" - írta a közösségi portálon Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: a tájékoztatás szerint hivatali visszaéléssel gyanúsítják. A volt kormányfő - mint fogalmaz - csak feltételezni tudja, milyen ügyben, de az értesítésben megnevezett büntetőügy a sukorói kaszinóberuházást fedi.

"Ha a bíróságon kell megküzdeni önmagamért, politikámért, vagy éppen politikai ellenfeleimmel, hát legyen. Állok elébe" - közölte Gyurcsány Ferenc.

A Legfőbb Ügyészség közlése szerint hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt, gyanúsítotti kihallgatása érdekében kérte a legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának felfüggesztését.

Az ügyészség emlékeztetett: a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok cseréjével összefüggésben. A nyomozás során eddig öt gyanúsítottat hallgattak ki, és számos más nyomozati cselekmény is történt.

Az ügyészség közölte: 2009 októberében Schiffer András, az LMP jelenlegi frakcióvezetője tett feljelentést Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt.

A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben különböző - mentelmi jogot nem sértő - eljárási cselekményeket végzett el, összegyűjtve a szükséges bizonyítékokat.

"Mindezek alapján a hivatali visszaélés bűntettének megalapozott gyanúját állapította meg" - tartalmazza az ügyészség közleménye.

Az Országgyűlés sajtófőnöke az MTI-vel közölte, hogy megérkezett az Országgyűlés elnökéhez a legfőbb ügyész indítványa. Altorjai Anita elmondta, hogy Kövér László a kezdeményezést továbbította a mentelmi bizottságnak.

A parlament honlapján elérhető adatok szerint a jövő hét szerdára már korábban kitűzött bizottsági ülés napirendjén nem szerepel Gyurcsány Ferenc mentelmi ügye, a napirend kiegészítését az MTI értesülése szerint a testület elnöke nem is tervezi. A mentelmi bizottság a mentelmi ügyeket zárt ülésen tárgyalja. A testület az ügy kézhezvételétől számított harminc napon belül a mentelmi jog megsértése ügyében javaslatot tesz az Országgyűlés elnökének; a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány tárgyában határozati javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek.

Az Országgyűlés a képviselő mentelmi ügyében benyújtott határozati javaslatot sürgősséggel tárgyalja. A határozati javaslatról az Országgyűlés vita nélkül határoz. A szavazás előtt a képviselő felszólalhat.

A mentelmi jog felfüggesztése tárgyában hozott döntéshez a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

Mesterházy Attila pénteken azt mondta újságíróknak, hogy hisz Gyurcsány Ferenc ártatlanságában, és arról biztosította a volt miniszterelnököt, hogy ő és az MSZP is minden eszközzel támogatni fogja.

A szocialista pártelnök szerint vérlázító, hogy a Fidesz "politikai harcait az igazságszolgáltatás felhasználásával akarja elrendezni, és megdöbbentő, hogy az ügyészség végrehajtotta a politikai megrendelést".

Schiffer András azt mondta, reméli, hogy az igazságszolgáltatás az elmúlt évek más "mutyigyanús" ügyeit is fel fogja deríteni. A politikus úgy fogalmazott: örül annak, hogy működik az igazságszolgáltatás gépezete, és végre lépéseket tettek a sukorói Kings City kaszinóváros ügyében is.

Futó Barnabás ügyvéd, aki számos, mentelmi joggal érintett büntetőügyben járt el, azt mondta az MTI-nek, hogy nem mondhat le mentelmi jogáról Gyurcsány Ferenc, erre a hatályos jogszabályok nem adnak lehetőséget; a mentelmi jog felfüggesztéséről az Országgyűlésnek kell döntenie a mentelmi bizottság javaslata után a jelen levő képviselők kétharmados többségével.

.