A hangszerek királyának hangja utat nyit az emberi léleknek Istenhez

2011.05.02. 16:02

Soós Gábor április 29-én pénteken a szombathelyi Szent Márton Plébánia cserkészeinek meghívására adott orgonahangversenyt.

Soós Gábor

A hangszerek királyának hangja utat nyit az emberi léleknek Istenhez.

Már az ókori Rómában is így gondolhatták, bár más értelemben. A mai orgona kisebb, hordozható változatát az arénákban használták jeladásra, többnyire a kivégzések alkalmával. A források szerint 757-ben a frankok alkalmazták először liturgikus célra. A következő évszázadokban egész Európában elterjedt.

Soós Gábor 1980-ban született, kiváló zenei hallására hat éves korában figyeltek fel a szülei. Előbb zongorát tanult, majd monumentalitása és hangszín gazdagsága okán beleszeretett az orgonába. Nem ő választotta a hangszert, hanem a hangszer választotta őt. Az egykori győri bencés diák zeneakadémiát, egyetemet végzett és mára elismert, világot járt orgonaművész. Elmondása szerint az orgonista egyben kántor, aki tisztában van az egyházi liturgiával, valamint olyan mechanikai szakember, aki kiválóan ismeri az általa megszólaltatni kívánt hangszer felépítését, működését. Ez utóbbira azért van szükség, mert amíg a legtöbb zenész előadásaira magával hordja saját zeneszerszámát, addig az orgonaművész ki van szolgáltatva a különböző helyszíneken található helyi hangszereknek. Ezekből pedig igencsak széles a skála, hiszen nincs két egyforma orgona. Ahány korszak, ahány ország, annyiféle hangszer, de rövid ismerkedés után valamennyin tudni kell játszani. Álláspontja szerint érdemes sokat utazni, tanulni és sokféle orgonát megismerni.

Soós Gábor

Soós Gábor fiatal kora ellenére bejárta szinte egész Európát, rendszeresen ad hangversenyeket. Olyan híres orgonákon játszott, mint a hollandiai Alkmaar városban található van Covelens orgona, amely idén 500 éves, vagy a nevesebb amszterdami hangszerek (Waalse kerk, Oude kerk), párizsi Notre Dame orgonája, de megfordult Münchenben, Drezdában, Freibergben, Weingartenben, Ottobeurenben és Merseburgban is. Nemrég Brazíliában járt, ahol a magyar bencések által alapított Sao Paulo-i Szent Imre Gimnázium és Szent Gellért Kolostor szerzetesei élvezhették művészetét.

Április 29-én pénteken a szombathelyi Szent Márton Plébánia cserkészeinek meghívására adott orgonahangversenyt. Az előadáshoz egyben magyarázatokat is fűzött, ezzel fűszerezve a lenyűgöző élményt.

Amikor sikerének titkáról kérdeztem, a művész csak annyit válaszolt: fontos az inspiráció, egy jó mester, akitől öröm tanulni, valamint végtelen kitartás és szorgalom. Ez akár üzenet is lehet a feltörekvő új generációnak az élet bármely területére.


lovag Magyarósi Miklós
Szent György Lovagrend
 

.