Szombathely duplán ünnepelt augusztus 20-án

2014.08.20. 23:40

Augusztus 20-a az államalapítás ünnepe, ezt minden magyar tudja. Azt azonban már kevesebben, hogy Szombathely számára ez a dátum más esemény miatt is fontos.

Mária Terézia királynő ugyanis ezen a napon 1777-ben alapított a városban új püspökséget, melynek élére a világlátott, felsőszopori Szily Jánost állította.

Szily János szobra

Szily János Felsőszoporon született 1735-ben. Gimnáziumi tanulmányait Sopronban, a jezsuita rend iskolájában végezte, majd Győrben, a kisszemináriumban folytatta. 1775-től a híres római Collegium Germanicum Hungaricum növendéke lett. 1758-ban pedig a teológiai és filozófiai doktori fokozat elnyerésével fejezte be római tanulmányait.

Gróf Batthiány József, Magyarország hercegprímása iktatta be Szily Jánost tisztségébe, aki nem tétlenkedett, hanem rögtön nekilátott nagyszabású tervei megvalósításának. „Első dolga lőn, hogy szállást épite növendékpapjainak s megépítteté a szemináriumot. Aztán várat épített utódainak, majd Istennek emelt gyönyörű templomot égbenyúló karcsú tornyokkal, s nagy-nagy munkája után megpihent” - olvashatjuk róla a Fehér Károly által szerkesztett Szombathely 1777 - 1927 Jubiláris Emlékalbumban.

Szily János nevéhez fűződik a Berzsenyi téri téri barokk épületegyüttes, a Püspöki Palota, a Székesegyház, a Papi Szeminárium és az Eölbey-ház létrejötte.

Ahogyan Faludi Ferenc költő megírta: „Oroszlány bátorság van Szily szívében/ Igaz állandóság eltekéllésében”.

Erre szüksége is volt, mert bár püspökségének 22 éve alatt kitűnő szakemberekkel (Hefele Menyhért, Anreith György építészekkel, illetve Dorfmeister István és Maulbertsch Antal festőművészekkel) dolgozhatott művein, munkáját több tényező is hátráltatta, beleértve egynémely kortársának kicsinyességét és lustaságát, valamint az árvizet és az 1779-es szombathelyi tűzvészt.

A Püspöki Palota csak kívülről készült el teljesen, amikor a "nemes lelkű" és "éles eszű" püspök 1799-ben elhunyt, így már csak ércbe öntött szobra gyönyörködhetett alkotásában egészen 1909-ig, amikor is áthelyezték az Eölbey-ház elé:

Szily János szobra

Szily János nevét utca is őrzi, ez ma városképi szempontból Szombathely legegységesebb és műemlékekben leggazdagabb utcája.

.