Kabaréba, orfeumba nem mehet a tanuló – fegyelmi szabályzat és más aprónyomtatványok Spiegler Tibor gyűjteményéből

2014.04.04. 11:26

A Nagy Lajos Gimnázium 12 pontja 1956-ból, egy 1922-es szombathelyi sportszenzációt hirdető plakát, a Remete likőr címkéje – csak néhány azok közül az apró- és kisnyomtatványok közül, amelyeket Spiegler Tibor gyűjtő mutatott be a Berzsenyi könyvtárban.



A helytörténész csütörtökön Aprók, de érdekesek címmel tartotta legújabb előadását, s tárta az érdeklődők elé gyűjteménye féltve őrzött darabjainak egy részét. Láttunk többek között névjegyeket, meghívókat, plakátokat, működési szabályzatokat, képeslapokat, italcímkéket.

Spiegler Tibor

Ahogy azt a rendezvényt felvezető Nagy Éva, a könyvtár igazgatóhelyettese elmondta, egy-egy korszakról nagyon sok mindent elárulnak az apró- és kisnyomtatványok, ezért azok nem csak a gyűjtők számára jelentenek értéket, hanem helytörténeti szempontból is fontos dokumentumok. A Berzsenyi könyvtár apró- és kisnyomtatvány gyűjteménye jelentős, ám az utóbbi években – hasonlóan a kötelespéldányokhoz – sok nyomtatvány nem jut el az intézménybe. Ezek hiánya a következő évtizedek kutatói számára lesz majd fájó.

Spiegler Tibor


Spiegler Tibor hozzátette, az apró- és kisnyomtatványok gyűjtése nem egészen olyan, mint más daraboké: ő nem ismer olyan gyűjtőt, aki kifejezetten ezekre vadászna, sokan csupán egy-egy részterület, például a plakátok felkutatására szakosodtak.

Spiegler Tibor

S hogy a fentieken kívül helytörténeti szempontból miért érdekesek ezek a dokumentumok, arról Spiegler Tibor kifejtette, hogy amíg egy-egy könyv nyomtatásakor a nyomdák legfeljebb öt–hatféle betűtípussal dolgoztak, addig az apró- és kisnyomtatványokon felvonultatták a teljes betűkészletüket.

Szombathelyen nagy múltja van a nyomdászatnak, kezdve attól, hogy itt nyomtatták ki Mikes Kelemen törökországi leveleit, addig, hogy volt olyan időszak a város történelmében, amikor kilenc nyomda is megélt. Országos viszonylatban az 1910-es években a vasi megyeszékhely a nyomdászatban használt papírbálák felhasználása alapján a középmezőnyben helyezkedett el. 

Spiegler Tibor nagy lajos 12 pont

A gyűjtő az előadáson megmutatta a Nagy Lajos Gimnázium 1956. október 29-i dátummal ellátott 12 pontját, s az iskolával kapcsolatos dokumentumok között azt az 1930-as években nyomtatott ellenőrző könyvecskét és fegyelmi szabályzatot, amelynek utóbbi részében áll az a mondat, amely szerint „kabaréba, orfeumba egyáltalán nem mehet a tanuló”. A szigor természetesen nem merült ki ebben a korlátozásban, Spiegler Tibor azt mondta, a szabályzat szerint az iskola minden intézmény látogatását igazgatói engedélyhez kötötte, még a nyári szünet ideje alatt is. De a diákokat arra is figyelmeztették, hogy ódzkodjanak a rossz sajtótermékektől, a mételyező olvasmányoktól, s ezektől társaikat is igyekezzenek visszatartani.

sportszenzáció

1899-ben nyomtatták ki a város első vízvezetéki és csatornázási szabályrendeletét. Ennek kapcsán a gyűjtő elmondta, a megyeszékhely abban az időben mindössze néhány méternyi szilárd útburkolattal rendelkezett, a Fő tér házainak többsége pedig földszintes építményt volt. A csatornázás hatalmas lökést adott a település fejlődésének. A háztartásokban az árnyékszékeket és a fedetlen csatornákat felváltották a klozet rendszerű illemhelyek, porcelán vécécsészével és vécélehúzóval (utóbbiból több darab megtalálható a gyűjteményében).

Spiegler Tibor
 

Szombathelyen az alkoholtartalmú italok előállításának is komoly hagyományai vannak. Elég csak a háború előtt még termelő Savaria Pezsgőgyárra gondolni, vagy éppen a későbbi sör- és likőrkészítésre. Néhány termék, amelyek címkéi szerepeltek az előadás anyagában: Bak sör, Dupla Márciusi Sör, Remete likőr, Savaria desszertbor.

Spiegler Tibor

Spiegler Tibor megmutatott egy 1946-ban készült füzetet, amelynek címe Dalolj magyarul magyar. Csakhogy ebből kilóg a 37. dal, kaukázusi szűrmellényről és Dzsingiszkánról szóló sorai miatt.

hirdetmény

Láttuk a világháborús bombázása után újjáépített Székesegyház újraszentelésére írt két dal kottáját, sőt, olyan képeslapot is, amelyen a romos templom szerepel.

Sokak számára újdonság volt az a tény, hogy a ma egytornyú szalézi templomot kéttornyú épületnek tervezték – erről árulkodik az a képeslap, amelynek megvásárlásával támogatni lehetett a templom építését.

Spiegler Tibor étlap

A gyűjtő több étlapot is bemutatott, ezek apropóján szóba kerültek a szombathelyi éttermek. Ilyen volt a Kioszk, amely leégésének körülményei a mai napig tisztázatlanok. Annyi bizonyos, hogy lőszerraktár volt a közelében, amit orosz katonák őriztek. Ők sokszor raktak tüzet, ha melegedni akartak, de nem bizonyítható, hogy ennek bármi köze lett volna a vendéglátóhely leégéséhez – ám mire az étterem leégett, a helyiek már elhordták tüzelőnek a faépület jó részét.

Spiegler Tibor meghívó

Spiegler Tibor apró- és kisnyomtatványai között gyászjelentések is megtalálhatók. Ezekkel kapcsolatban azt mondta, nem csak az elhunyt címeit, kitüntetéseit sorolták fel rajtuk, hanem a teljes rokonságot is, így tanulmányozásukkal feltérképezhetők a másképp nehezen kutatható családi kapcsolatok.
.