Hétfőig kb. 800-an jelezték Vas megyében, hogy maradnak a nyugdíj magánkasszáknál

2011.01.25. 20:35

Nemény András szombathelyi szocialista képviselő hétfőn írásban is nyilatkozott, hogy marad a magánynyugdíj-pénztárban. Megkérdeztük, hogy eddig hányan döntöttek még így Vas megyében és az ország más részein.



Bár a kulisszák mögé nagyon nehéz belátni, de mivel az állami nyugdíjrendszerbe való visszaterelés mögött erősen érződik a politikai döntés, így cseppet sem csodálkozunk, hogy az ellenzék teljes mellszélességgel kampányol a magánnyugdíj intézményekben való maradás mellett.

A szocialisták a magánnyugdíj-pénztárak mellett kampányolnak

Kedden például Kiss Péter országgyűlési képviselő fejtette ki, hogy a nyugdíjszínvonalat és a nyugellátás biztonságát veszélyezteti a magán-nyugdíjpénztári rendszer ellehetetlenülése.

Nemény András szombathelyi szocialista képviselő hétfőn egy sajtóközleményben ezt írta: „A mai napon, 2011. január 24-én a Vas megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságán nyilatkozatot tettem arról, hogy továbbra is magánnyugdíj-pénztári tag akarok maradni” Lépését három érvvel támasztotta alá: . Tettem ezt azért, mert:
- elhibázottnak tartom, hogy a kormány a jövőtől vesz fel kölcsönt azért, hogy a mostani igazságtalan, szegényellenes adórendszert fenn tudja tartani;
- azt akarom, hogy saját megtakarításomon alapuló biztos nyugdíjam legyen, ami örökbe adható gyermekeimnek, és ami nem függ a mindenkori állam pénzügyi lehetőségeitől;
- nem félek a zsarolástól, és hiszek benne, hogy Magyarországnak lesz olyan kormánya, amelyik kompenzálni fogja a magánnyugdíjpénztárban maradókat, és nem engedi, hogy választásukért büntessék őket.”

A Fidesz szerint

Egy keddi sajtótájékoztatón Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a szocialista vádakra így reagált: A nyugdíjvédelmi törvénycsomag által a kormány és a parlament garantálja a jelenlegi és jövőbeni nyugdíjasoknak is a nyugdíját, nem lesz kevesebb pénz a juttatásokra. A meghozott intézkedések megmentették az összeomlás szélén állt nyugdíjrendszert. Nem lesz kevesebb pénz a nyugdíjra, nem fognak kevesebbet kapni a nyugdíjasok, mindenki megkapja azt ami jár neki, és éppen azzal lehet garantálni az emberek nyugdíját, hogy az állandó hiányokkal küszködő nyugdíjkasszát egyensúlyba hozzák.

Egy százalék körül a maradók aránya

Ennyit az érvekről és az ellenérvekről.

Mindenesetre a fejlemények azt mutatják, hogy nem nagyon találnak meghallgatásra a szocialista érvek.

Eddig hárommillió körüli tagból mindössze valamivel több mint egy százalék jelezte, hogy inkább marad a magánkasszáknál. Igaz, a számok napról napra változnak, és úgy tűnik, egyre többen döntenek a maradás mellett az utolsó pillanatban.

Az MTI szerint múlt hét csütörtökön a maradók száma 24.380 volt, pénteken már a Nol.hu közlése szerint 30 807-an voltak, míg az Alon.hu-nak kedden azt a felvilágosítást adta az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság, hogy hétfő estére már 37.919 biztosított jelezte, hogy inkább maradnak. (Ebből 34.034 az idén, a többiek már tavaly.)

A Vas megyei adatok

Az Alon megkapta a legfrissebb, hétfő esti Vas megyei adatokat is. Ezek szerint Szombathelyen a Vas megyei Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságán tavaly 56-an, idén 761-en jelezték írásban, hogy maradnak a magánrendszerben.

Országos kitekintés

Hogy ezt a fenti számot és aktivitást el tudjuk helyezni az országos és más megyék adataihoz képest, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól megkérdeztük a többi megyeszékhelyi adatokat is.

Ezek szerint hétfőn este így nézett ki a helyzet: (A számok csak a 2011-ben leadott nyilatkozatokat tartalmazzák.)

Megyeszékhely
Nyilatkozatok száma (2011)
Pécs
956
Szekszárd
372
Békéscsaba
529
Budapest
10882
Debrecen
918
Nyíregyháza
543
Győr
1725
Eger
689
Miskolc
1014
Salgótarján
289
Kecskemét
865
Szeged
1219
Székesfehérvár
1465
Szolnok
557
Tatabánya
1253
Veszprém
790
Zalaegerszeg
648
Nyugdíjfolyósító épülete (Bp)
4223
Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (Bp)
4336
Összesen
34.034


Háttér: Mi is történik most?

A magán-nyugdíjpénztári tagoknak 2011. január 31-ig kell dönteniük arról, hogy a magán- vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai kívánnak lenni a jövőben. Aki a magánrendszert választja, annak személyesen kell nyilatkoznia erről a 36 nyugdíjbiztosítási igazgatóság valamelyikénél, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál vagy az ONYF-nél. A tartósan külföldön dolgozó, vagy külföldön tanuló magán-nyugdíjpénztári tagok a külképviseleteken is megtehetik nyilatkozatukat.

Aki nem nyilatkozik, annak 2011. március 1-jével automatikusan megszűnik a tagsági jogviszonya, és számlaegyenlegét átutalják az állami nyugdíjalapba.

Aki a magánrendszerben marad, kiírja magát" az állami nyugdíjrendszerből. Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban csak a béréből levont nyugdíjjárulékot (10 százalék) fogják a magánkasszába utalni, a munkáltató által fizetett nyugdíjjárulék (24 százalék) továbbra is az állami nyugdíjalapba kerül, ám a pénztártag nem szerez utána további szolgálati időt. (A korábban megszerzett jogosultság megmarad.)

Az állami rendszerbe visszalépők megkapják a korábban befizetett tagdíj-kiegészítéseket és a reálhozamot. A tagdíj-kiegészítés a törvényileg előírt mindenkori kötelező tagdíjon felüli befizetést jelenti a magánnyugdíjpénztárba, amit a tag és munkáltatója is teljesíthetett. A reálhozam a megtakarításon elért hozam és az infláció különbsége, ami függ a pénztártagság kezdetétől, a befizetett, illetve jóváírt tagdíjak összegétől és időpontjától is.

A visszalépők a tagdíj-kiegészítést és a reálhozamot is felvehetik egy összegben (adómentesen); átutaltathatják önkéntes nyugdíjpénztárba (ebben az esetben az összeg után 20 százalék - legfeljebb 300 ezer forint - adóvisszatérítés érvényesíthető), vagy azt is kérhetik, hogy írják jóvá az állami nyugdíjbiztosítási alapban vezetendő egyéni számlájukon.

A pénztártagnak írásban kell tájékoztatnia pénztárát arról, hogyan rendelkezik ezekről az összegekről (amennyiben volt tagdíj-kiegészítése, illetve keletkezett reálhozam a befektetésein). Ha ezt elmulasztja, a kassza márciusban meg fogja keresni a nyilatkozat megtétele érdekében. Ha valaki továbbra sem nyilatkozik, a magánnyugdíjpénztár a levél kézhezvételétől számított 30 napon belül elküldi az összeget a pénztártag lakcímére; az át nem vett pénzt a kassza a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalja át. A kifizetések legkorábban 2011. május végétől kezdődnek majd meg. (MTI)

.