Napról napra erősödik a ködhajlam - Egyre szennyezettebbé válhat a levegő

Napról napra erősödik a ködhajlam - Egyre szennyezettebbé válhat a levegő

Szmog

alon.hu

2024.11.11. 11:57

A borult, ködös, párás idő nemcsak a közlekedést nehezíti, de a légzőszervi tünetek is erősödhetnek.

Hirdetés

Időjárásunkat továbbra is anticiklon alakítja, amelyben napról napra erősödik a ködhajlam.

Szombaton még csak nyugaton, délnyugaton volt jellemző a borult, ködös, párás idő, vasárnap viszont már szinte mindenhol. Egyedül csak a Dél-Alföldön tudott javulni a helyzet. A ködös területeken jóval hidegebb volt, mint a napsütötte tájakon. A következő napokban várhatóan tovább romlik az idő, és mindenhol borult lesz.

A meteorológiai előrejelzés alapján mérsékelt marad a légmozgás és csapadékra sem lehet számítani, így lényeges változás nem várható a légszennyezettség alakulásában a következő napokban.

A kedvezőtlen levegőhigiénés besorolást a kisméretű aeroszol részecskék, hétköznapi nevén a szálló por magas koncentrációja okozza, amely esetén az érzékeny lakosságcsoportnál - így a gyermekeknél, időseknél, krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, várandósoknál - enyhe légzőszervi tünetek, például köhögés, légúti irritáció jelentkezhetnek, illetve meglévő tüneteik súlyosbodhatnak.

Egészségtelen levegőhigiénés besorolás esetén az érzékeny lakosságcsoportnál a légzőszervi tünetek súlyosbodhatnak, illetve gyakoribbá válhatnak, növekedhet az asztma és a krónikus hörghurut fellángolása miatti orvoshoz fordulók száma.

Az aeroszol részecskék magas koncentrációban rövid távon légúti tüneteket és kötőhártya-irritációt válthatnak ki, a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát, továbbá szívritmuszavart okozhatnak, illetve növelik a stroke, az infarktus és az akut szívelégtelenség kockázatát. Veszélyes levegőminőség esetén már az egészséges emberek is légúti tüneteket tapasztalhatnak.

A légszennyezettség által okozott tünetek megelőzhetők, ha kevesebb időt tartózkodunk a szennyezett levegőn, de nem szabad ilyenkor sem megfeledkezni a belső légterek, otthonok rendszeres, gyors átszellőztetéséről.

A krónikus légúti betegségben szenvedőknek szükségük lehet egyéni védekezésre, például inhalátor használatára is, valamint orvosi javaslat alapján a gyógyszerek adagjának növelésére. A maszkok hatékonyan szűrik a kisméretű aeroszol-részecskéket, így viselésükkel csökkenthető a kitettség mértéke.

.