Drasztikusan nő a hőhullámos napok száma Magyarországon – így változott az éghajlat 1901 óta

MTI

2025.07.04. 15:56

Az Alföldön és a Duna középső szakasza mentén akár 17 nappal is több a forró nap évente, mint 120 évvel ezelőtt – derül ki a HungaroMet legfrissebb elemzéséből. A trend aggasztó, és nem csak itthon: egész Európában tombol a hőség.

Láthatóvá vált a klímaváltozás hatása

A HungaroMet Zrt. friss elemzése szerint Magyarországon az éghajlatváltozás egyik legszembetűnőbb következménye a nyári hőhullámok egyre gyakoribb és intenzívebb megjelenése. Az ország egyes területein, különösen az Alföld déli részén és a Duna középső szakasza mentén, 1901 óta 15-17 nappal nőtt meg azoknak a napoknak a száma, amikor a napi középhőmérséklet elérte vagy meghaladta a 25 °C-ot.

Országos átlagban is jelentős az emelkedés: az elmúlt több mint egy évszázad során több mint 9 nappal nőtt a hőhullámos napok száma évente. 2024-ben pedig kiemelkedően sok, összesen 36 napon érte el a napi középhőmérséklet a 25 fokot.

Hogyan határozzák meg a hőhullámot?

A HungaroMet definíciója szerint akkor beszélhetünk hőhullámról, ha legalább három egymást követő napon 25 °C fölé emelkedik a napi középhőmérséklet. Ha két ilyen időszak között nem történik jelentős lehűlés (vagyis a hőmérséklet nem esik vissza 21 °C alá, illetve nem marad legalább három napon át 25 °C alatt), akkor a periódusokat összefüggőnek tekintik.

Többhetes hőségperiódusok a múltban és ma

Budapest belső területein már az 1900-as évek elején is előfordultak 10 napnál hosszabb hőségperiódusok. Mégis, a múlt század második felében (1961–1990) mindössze két évben jegyeztek ilyen extrém meleg időszakokat. Ezzel szemben 1991 és 2020 között már az évek felében előfordult ilyen hosszú hőhullám.

A 2024-es nyár különösen extrém: a leghosszabb hőhullám 27 napig tartott, amit csak a 2018-as 30 napos forróság múlt felül.

Nem csak Magyarországot sújtja a forróság

Az idei nyár első hónapjában két erős hőhullám sújtotta Nyugat-Európát is. Több régióban rekordmagas júniusi hőmérsékleteket mértek, és a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) szerint 2025 júniusa bekerülhet Európa öt legmelegebb júniusa közé.

Magyarországon szintén rendkívüli meleget hozott az év első nyári hónapja: az előzetes adatok alapján 2025 júniusa a második legmelegebb volt 1901 óta.

.