Ipkovich és Czeglédy: tegyék nyilvánossá a megyei elnökök által aláírt megállapodás szövegét

2011.10.07. 17:13

A két szocialista politikus számos kérdést felvetett egy pénteki sajtótájékoztatón, ami szép lassan egy kis fórummá alakult.

Ipkovich György, Czeglédy Csaba

Hozzák nyilvánosságra annak a megállapodásnak a szövegét, amelyet a miniszterelnök a megyei önkormányzatok elnökeivel kötött az önkormányzati intézmények és az azokhoz kötődő önkormányzati vagyon átadásáról - szorgalmazta sajtótájékoztatóján pénteken Ipkovich György (MSZP) országgyűlési képviselő és Czeglédy Csaba, a szombathelyi önkormányzat szocialista frakciójának vezetője.

A megállapodás számos szombathelyi vagyontárgyat is érint, egyelőre épületek, hagyatékok sorsa tisztázatlan - hívta fel a figyelmet Ipkovich György.

A Savaria Szimfonikus Zenekar, amelyik megyei fenntartású intézmény, városi tulajdonú épületben működik, a Szombathelyi Képtárban számos hagyaték, számos adomány Szombathelynek lett címezve, nem beszélve a Smidt Múzeum alapító okiratáról, amely Szombathely városának juttatta a múzeum vagyonát, kincseit; de ide tartozik a Szántó Piroska Emlékház is - sorolta.

Ipkovich György, Czeglédy Csaba

Ezek olyan jelentős vagyoni értékek, amelyekről Szombathely Megyei Jogú Várost kihagyva megegyezést kötni elhamarkodott, sőt akár törvénysértő is - hangoztatta a politikus aki az előző ciklusban Szombathely polgármestere volt.

Czeglédy Csaba, a sajtótájékoztatón arról szólt, tudomásuk szerint a megyei közgyűlés elnökének nem volt közgyűlési felhatalmazása a szóban forgó megállapodás aláírására és az elnök a szombathelyi önkormányzat véleményét sem kérte ki.

A megye és a város között sürgősen le kell folytatni a szükséges egyeztetéseket, hiszen az új alaptörvény lehetővé teszi, hogy a feladatátadással együtt a vagyon is átkerüljön állami tulajdonba és ezzel a város is elveszítené vagyonának egy részét - mutatott rá.

Rendkívül homályos része a megállapodásnak, hogy mi a helyzet azokkal a gazdasági társaságokkal, amelyek megyei tulajdonban vannak - vetette fel.

Az egyik ilyen gazdasági társaság a megyei kórház, amelynek átadásáról szintén szó van, ide sorolható a Büki Gyógyfürdő közel ötven százalékos tulajdonrésze, a Vas Megyei Temetkezési Kft., de a szintén megyei tulajdonban lévő Balatonberényi Gyermeküdülő, a Bozsoki Kastélyszálló és a Velemi Hotel Avar is - fűzte hozzá.

Czeglédy Csaba szerint a felsorolt gazdasági társaságok és a mögöttük álló vagyon jóval nagyobb értéket képviselnek, mint a megyei önkormányzat tartozásainak összege, amit a megállapodás fejében átvállalna az állam.

A sajtótájékoztatón bejelentették: a szombathelyi szocialista frakció a kérdésben rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezi és egyeztető tárgyalásokat sürget mind a megyével, mind pedig a kormányzattal.

A klasszikusnak indult sajtótájékoztató egy idő után afféle politikus-újságíró fórumba csapott át. Az Alon tudósítója például azt vetette fel, hogy amikor városi, megyei vagy állami vagyonról beszélünk, az az állampolgárok számára leginkább csak absztrakció, hiszen neki a mindennapi életben gyakorlatilag mindegy, hogy az úgynevezett közvagyon könyveléstechnikailag hol jelenik meg, különösen akkor mindegy, ha minimálbérből vergődik és nem tudja kifizetni a számláit. És hogy ide jutottunk, annak részben az az oka, hogy ilyen szembenállásokra ment el az energia.

Czeglédy Csaba erre úgy reagált, hogy az állam az egységesítéssel és a vagyonelvonással pont azokat az önkormányzatokat bünteti, akik eddig felelősségteljesebb gazdálkodást folytattak. Mivel nálunk jobb volt a gazdálkodás, ezért mi a vesztesei lennénk egy ilyen megállapodásnak, míg azon megyék, ahol pénz hiányában alacsony szinten vannak a szolgáltatások, majd részben a Vas megyei átcsoportosított forrásokból fognak támogatást kapni. De ugyanez érvényes Szombathelyre is, amely nagy gazdasági áldozattal újította fel a saját és közös fenntartású oktatási és kulturális intézményeit, és most az innen a közösbe kerülő erőforrások jó eséllyel megint olyan országrészbe, településre kerülnek, akik élen jártak az eladósodottságban.

Ipkovich György szerint egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre a városvezetés számára. A tulajdon mindig nagyobb lehetőséget jelent, és az sem elhanyagolható, hogy az államnak mindig más célja, mint egy városvezetésnek, legyen az pályázat vagy ingatlanfejlesztés. Ebből a szempontból szerinte a tulajdon elvesztése egyben a rendelkezési jog csökkenéssel is jár. (J. A.)

 

.