Különleges zenei élmény a Premontreiben

2016.05.02. 14:05

A Capella Savaria kamarazenekara adott koncertet.

“Isten azért teremtette a zenét, hogy szavak nélkül tudjunk imádkozni.” (John Lennon)

A Premontrei diákságának egészen különleges zenei élményben volt része április 26-án, kedden, a Capella Savaria ezúttal főként Haydn-műveket játszó kamarazenekarának koncertjén. Nem túlzás azt állítani, hogy a vonósnégyes műfajának Haydn a megteremtője – az a Joseph Haydn, akit a szimfóniák atyjának is tekintenek.  

„A korhű, autentikus, bélhúros hangszereken megszólaltatott régizenei darabok egészen más hangzást adnak, mint a fémhúrozással készültek” — tudhattuk meg Kalló Zsolttól, aki immáron 25 éve vezeti a 35 éve megalakult együttest. 

Az iskola dísztermében előadott koncerten különböző quartettekből hallhattunk tételeket: kezdésnek rögtön egy Finalét. A vidám, gyorsabb tempójú szerzeményt aztán egy lassú, andalító tétel követte. A rövid darab olyan benyomást keltett, mint egy ima, amely ugyan szavak nélküli, mégis a szív mélyére hatol.

A szerző műveiben letisztultságra törekedett: Haydn erénye éppen az, hogy egyszerű eszközökkel nemes zenét tudott írni, muzsikája ugyanakkor egyszerre naiv, jókedvű és eredeti.  

Tehetségének köszönheti, hogy Esterházy gróf udvarában kezdetben másodkarnagyként, később mint első karnagy tevékenykedhetett. Nemcsak az udvari zenekart és az operatársulatot vezette, hanem a herceg napi kamarazenélését is ő vezényelte. Sokat kellett komponálnia, hiszen az udvarban hétről hétre új operát adtak elő. 104 szimfóniája közül a Búcsú szimfónia és a „csoda” szimfónia (eredeti nevén Mese szimfónia) talán a legismertebbek. 

Tekintettel arra, hogy a vonósnégyes műfaja többnyire négytételes, és a második lassú tételt egy menüett követi, ezért harmadik darabként elhangzott L. Boccherinitől egy menüett közismert mű, amely ¾-es lüktetésű. „Kezdetben ez egy gyors tánc volt, de ha idővel elhízott a király, akkor lassítottak a tempón” - hangzott el a zenei vezető magyarázataként. Az utolsóként játszott két részlet pedig annak a bizonyítéka, hogy Haydn sokat merített a magyar zenéből is. 

A koncert során a zenészek arcáról mindvégig öröm sugárzott. Saját bevallásuk szerint a műveket úgy adják elő, ahogyan azt a zeneszerző elképzelte. A Premontrei diáksága hálás közönségnek bizonyult: a művészek előadását vastapssal jutalmazta.

A vonósnégyes tagjai voltak:

  • 1. Kalló Zsolt – első hegedű
  • 2. Szőke Beáta - másod hegedű
  • 3. Rácz Gábor – brácsa
  • 4. Pálkövi Ágnes - cselló

A koncerten elhangzott művek:

  • J. Haydn: C-dúr Quartett (Finale, 4. tétel)
  • J. Haydn: d-moll Quartett (Adagio, 2. tétel)
  • L. Boccherini: Menüett
  • J. Haydn: Menüett, Alla Zingarese
  • J. Haydn: h-moll Quartett (Ismeretlen magyar szerző: Nagyszombati magyar táncok, XVIII. 
  • sz. vége)

Véghné Busics Hilda, igazgató

Galéria

.