Szombathelyen is megnyílt az ifjúságot segítő Kontaktpont iroda

2014.01.20. 16:02

Az Óperint utca 1-ben hétköznaponként 10 és 18 óra között ingyenesen, előzetes regisztráció nélkül vehetők igénybe a 12–20 éveseknek szánt szolgáltatások.



Mihalovics Péter új nemzedék jövőjéért felelős miniszteri biztos a megnyitón elmondta, költségvetési forrás híján a kormány Új nemzedék jövőjéért elnevezésű programja európai uniós támogatás révén valósul meg. Ennek keretében egyebek mellett minden megyeszékhelyen nyílik egy-egy Kontaktpont iroda, amelyekben három – kortárs – ifjúságsegítő szakember dolgozik majd.


Az irodák célja egyrészt az, hogy a felek hatékonyabban kommunikálhassanak egymással. Így az ifjúság (az ország legkisebb településén működő ifjúsági egyesület vezetője éppen olyan súllyal, mint a legnagyobb ifjúsági érdekvédelmi szervezet, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája elnöke) is hallathatja hangját, valamint a döntéshozók álláspontja is hatékonyabban juthat el a fiatalokhoz.

A másik fő cél, hogy a 12–20 éves korosztály tagjai akkor is segítséget kaphassanak, ha a család vagy az iskola lehetőségei elfogytak. A miniszteri biztos példákat is említett: a párválasztástól a szórakozáson, a pályaorientáción át az alkohollal vagy a drogokkal kapcsolatos kérdésekig számos felmerülő problémával fordulhatnak a Kontaktpont szakembereihez.


Mihalovics Péter szólt arról is, hogy a korábban regionálisan működő ifjúságsegítő szolgálatot váltja fel a Kontaktpont hálózat, ezért a tizenéveseknek nem kell egy–két megyével távolabb utazniuk, ha segítségre szorulnak.

Az ifjúságsegítők nem csak várják a fiatalokat, hanem „házhoz” is mennek, középiskolákban, plázákban, ifjúsági napokon is ott lesznek.

A miniszteri biztos végül Szombathelyt méltatva úgy fogalmazott, a megyeszékhely önkormányzata sokat tesz azért, hogy a fiatalok helyben boldogulhassanak, mert tisztában van azzal, hogy egy stabil, jövőképpel bíró, erős várost csak stabil, jövőképpel bíró, erős fiatalokkal lehet építeni.


Hende Csaba honvédelmi miniszter egy Klebelsberg-gondolattal nyitott, azt mondta, a kultúrára és az ifjúság nevelésére fordított pénz hosszú lejáratú váltó, ezért bízik abban, hogy a hálózatra szánt hárommilliárd forint az ország egyik legjobb befektetésének bizonyul majd.

Kiemelte, hogy a Kontaktpont irodák egyúttal közösségi terek, ami azért fontos, mert ahogy a társadalom egésze, úgy az ifjúság is híján van az agoráknak.

„A kormány soha senkinek nem mondhatja meg, hogyan éljen, mit cselekedjen, mit tartson helyesnek, csak lehetőségeket tud teremteni” – hallottuk. – „A lehetőség és a hely pedig immár adott.”

Hende szerint a legtöbb, amit egy város a fiataljaiért tehet az, hogy jól fizető munkahelyekkel tartja őket helyben. Szóba került az országos eredmények közül például az alacsony infláció és munkanélküliség, az IMF-hitel visszafizetése, majd a Savaria Egyetemi Központban 2015-ben induló mérnökképzés, és az is, hogy a megyeszékhely iparűzési adóból származó bevétele úgy nőtt az elmúlt három évben 40 százalékkal, hogy nem telepedtek le a városban új nagy cégek, hanem a meglévők hajtottak végre jelentős fejlesztéseket.

Puskás Tivadar polgármester az önkormányzat által 8,2 millió forintból felújított Óperint utca 1-es számú épületről szólva kifejtette, hogy a korábban könyvtárként, majd roma nemzetiségi önkormányzatként működő műemlék jellegű ingatlanban a Kontaktpont irodán kívül az Esélyek háza, a szombathelyi ifjúsági élet meghatározó szereplője, az immár tíz éves múltra visszatekintő Logo Ifjúsági Szolgálat is megtalálható, így a város és a megye fiataljai egy helyen érhetik el az őket segítő szervezeteket.
.