Jót tesz a turizmusnak a hosszú hétvége

2012.11.01. 16:12

15-20 százalékkal több vendég érkezik például Bükfürdőre.

Idén 34 nappal kevesebbet kell dolgoznunk a hosszú hétvégék miatt. A most következő ünnepi hétvégétől a turisztikai régiók 10-15 százalékos forgalomnövekedést várnak.

Idén kilenc alkalommal tölthetnek hosszabb hétvégét a magyarok pihenéssel. Március 15-e, húsvéthétfő és pünkösdhétfő, május 1-je, augusztus 20-a, október 23-a is hétköznapra esett, ezért jóval többen pihentek idén a különböző turisztikai övezetekben. A november 1-je, valamint az idei karácsony is hétköznapra esik, így sokan két szabadnap kivételével öt napos ünnepi utazást terveznek decemberben.  Az ilyen hosszú hétvégéken az átlagosnál nagyobb, 80-100 százalékos a kihasználtság. 15-20 százalékkal több vendég érkezik például Bükfürdőre is, ahol átlagosan 10 százalékkal drágábban értékesíthetőek ilyenkor a szálláshelyek. A szilveszteri szállodaárak még ennél is drágábban adhatóak el, ám itt az árban már benne foglaltatik a szilveszteri műsorok költsége is.

Az ország negyedik legnagyobb látogatottságú településének turisztikai szakemberei úgy vélik, hogy az eddig be nem váltott üdülési csekkek felhasználásának rohama ezekre az ünnepi hétvégékre várható.

Kelemen Katalin a Hunguest Hotel Répce Gold**** igazgatója elmondta: Becslések szerint 1.5 - 2 milliárd forintnyi üdülési csekket nem használtak fel az emberek, jövőre ezeket már nem is válthatják be, hiszen ezt felváltotta a Széchenyi Pihenő Kártya.  Az idei év első nyolc hónapjában a vendégek közül kétszer annyian fizettek SZÉP - kártyával, mint üdülési csekkel. A Bükfürdő Gyógy- és Élménycentrummal direkt összeköttetésben lévő négycsillagos szálloda vezetője úgy véli, ez az arány javulni fog az év utolsó 2 hónapjában az üdülési csekk javára, mert sokan nem szeretnék, hogy elvesszenek azok a pénztárcát kímélő juttatások, amelyeket megkaptak munkáltatójuktól.

Tóthné Payerli Anna, szobakiadó szerint:  A magánszálláshelyek remélik, hogy emelkedni fog az üdülési csekkek beváltásának aránya az alacsonyabb árkategóriájú szálláshelyeken is, hiszen az utóbbi időben sokaknak ez a támogatás tette lehetővé azt, hogy pár napra elmehessenek pihenni valahová.  Az üdülési csekk csak belföldön volt felhasználható, és sokáig béren kívüli, adómentes juttatásként kapták a munkavállalók, vagy szociális alapon volt igényelhető. Tóthné Payerli Anna szerint: A legtöbb magyar, már csak anyagi okok miatt sem engedheti meg magának, hogy elveszítse ezeket a kedvezményeket, ugyanakkor az is igaz, hogy az általános gazdasági helyzet, az üzemanyagárak emelkedése miatt, sokan kétszer is meggondolják, hogy elinduljanak e valahová, vagy sem.

Pálffy Tamás, a Bük, Bükfürdő Közhasznú Turisztikai Egyesület menedzsere úgy gondolja: Az Üdülési Csekk és a SZÉP kártya közötti váltás nem éppen gyors és zökkenőmentes, de a jelenlegi problémákat jövőre már biztosan kinövi a SZÉP kártya. Korábban sok szálloda vezetője úgy érezte, mind a kibocsátó bankok, mind a munkáltatók lassan reagáltak. A felhasználók és az elfogadók számára hiába praktikusabb fizetőeszköz a kártya, a munkáltatókat még visszatartotta az ezzel járó plusz adminisztráció és költség."
.