Kéményseprés: drágul, de nem lesz mérnökóradíj

2012.08.16. 13:02

Nem lesz 14 ezer forintos óradíj a kéményseprésért, ami jó hír. A rossz, hogy a hírügynökségi baki nem kis karriert futott be a honi médiában. Megkérdeztük, valójában mi változik, és mennyivel lehet drágább az ellenőrzés valójában.

Számos média átvette azt a hónap elején megjelent MTI hírt, amely szerint: „Januártól legkevesebb egy mérnökóra ellenértékét kell fizetni a kéményseprő közszolgáltatónak, a kémény ellenőrzéséért - az erről szóló kormányrendelet tervezete a kormány honlapján jelent meg.” Még mielőtt bárki a szívéhez kapna: szó sincs a rendelet-tervezetről szóló cikkekben hangsúlyt kapott 14 ezer forintos mérnökóra díjról kémény ellenőrzésért, tisztításért. Ennek műveletnek a legmagasabb éves díja 4000 forint lehet, ettől a díjat megállapító önkormányzatok 20 százalékkal térhetnek el – lefelé.
 
A 14 ezer forintos mérnökóradíj a kéményekkel tüzelőberendezésekkel kapcsolatos kéményseprő vállalatok által végzett üzembe-helyezés előtti eljárásának lehet a maximális díja, ezt a munka típusától, mennyiségétől függő szorzók alapján lehet majd kiszámlázni.
 
Többe kerül, de nem annyival
 
A rendelettervezetben tényleg nem könnyű eligazodni, ha az ember egy egyszerű vidéki háziasszony, még ha kéménytulajdonos is. A Vasi Füstfaragók Kft. igazgatója, Tóth Dezső azonban megerősítette, hogy jól értjük: az ellenőrzés díja kéményenként 4000 forintban van maximálva. (Ez esetben is szorzók vannak aszerint, hogy pontosan mit ellenőriznek.)
 
A szakember segített eligazodni abban is, hogy mi változik a kéményseprő-ipari szolgáltatásban. Az egyik lényeges változás, hogy eddig nem volt törvényben, az egész országra érvényesen rögzítve a szolgáltatás díja, azt az önkormányzatok határozták meg. A rendelettervezet most előír egy maximális tarifát, ettől az önkormányzatok lefelé 20 százalékkal térhetnek el. Van az országban olyan település, ahol jelenleg is magasabb a rendelettervezetben szereplőnél az ár – tudtuk meg a szakembertől. Ott nem kell számítani díjemelésre. Szombathelyen viszont lehet drágulás, ezt néhány száz forinttól öt-hatszáz forintra becsüli kéményenként. (Ez azért messze nem éri el a vizionált 11-14 ezer forintos taksát.) Hogy pontosan mennyibe fog kerülni, az ősszel derül ki, ha az önkormányzat – ahogy minden évben – megállapítja a jövő évi díjat.
 
Lényeges változás azonban, hogy mindenkinek be kell engednie a kéményseprőt a társasházakban is minden lakásba. A szakembernek azt is fel kell jegyeznie, hogy milyen tüzelőberendezés van a füstelvezetőbe bekötve. Gyarapodik a füstfaragók feladata is: azt is vizsgálniuk kell a későbbiekben, hogy van-e megfelelő oxigénutánpótlása a tüzelőberendezésnek (az új, szigetelt nyílászárók miatt van erre szükség), illetve füstgázelemzést is végezniük kell majd bizonyos időközönként. Ehhez minden kéményseprőt fel kell szerelni füstgázmérő készülékkel, ami nem kis költséget fog jelenteni a vállalkozásoknak.
 
Mit csinál a kéményseprő?
 
A kéménytulajdonosok között terjed az a hír is, hogy a kéményseprő nem csinál semmit, csak átveszi a párezer forintot. Megkérdeztük, mit kell jelenleg elvégeznie egy szakembernek – már ha beengedik, bejut a lakásba. Tóth Dezső elmondta, hogy előzetes értesítés után mennek ki a kéményseprők. Felmennek a padlásra, a kémény tisztítónyílásán keresztül tükörrel ellenőrzik, hogy nincs-e valami a füst kijutását akadályozó dolog a kéményben, nem rakódott-e le éghető anyag a kémény falán, milyen a kürtő fizikai állapota. Az alsó tisztítónyíláson is megnézik, hogy nincs-e korom vagy kátrány lerakódás, ha van, azt el kell távolítani. A gázzal működő tüzelőberendezések esetében ugyancsak ellenőrzik azt, hogy nincs-e korom lerakódás (ez ugyanis a készülék hibájára utal), vagy nincs-e benne például egy madár, egyéb tárgy. Vizsgálniuk kell a készülékek bekötését is. Az ellenőrzés díjában benne van a tisztítás is, amennyiben szükség van erre.  
.