Ki az a Rácz Etelka valójában? Elterjedtek az álprofilok a Facebookon

2011.08.29. 14:20

A közösségi portálokon az utóbbi időben egyre több ismeretlen figura kezdett ismerősként jelölni, ami már eléggé feltűnő és kíváncsivá is tett.

A közösségi portálokon az utóbbi időben egyre több ismeretlen figura kezdett ismerősként jelölni, ami már eléggé feltűnő és kíváncsivá is tett.

Egy régi osztálytárs az évek alatt megváltozhat, sőt előfordulhat olyan is, hogy elsőre nem ugrik be egy távoli unokatestvér, akit elutasítani okozhat kellemetlen perceket a karácsonyi rokonlátogatáskor, így aztán a legtöbben vissza is jelölgetik szépen az ismerősnek bejelentkező álprofilokat is.

Legutóbb bizonyos Murányi Endre talált meg, és mindjárt egy hölgy is, Rácz Etelka személyében akiket visszajelöltem és kicsit meg is figyeltem a tevékenységüket.

Az úrral 22 közös ismerősünk van, akik közül egyet sem találtam, aki személyesen is ismerte volna. A fotóján egy hölggyel látható, de a feltöltött többi képe mind valamilyen virágokat tartalmaz. Gyakorlatilag semmilyen személyes aktivitása nem volt, csakis egy webáruházra linkelget folyamatosan, egyéb információi értelmezhetetlenek.

A minap személyes üzenetben is felvette velem a kapcsolatot, arra próbált rávenni, hogy kattintsak egy általa megadott webáruház linkre.

Rácz Etelka a fotó alapján egy csinos, kb. húsz év körüli hölgy, aki mélyen dekoltált fotókkal virít, adatlapja alapján a BDF-re járt és 62 közös ismerősünk van. Senkit sem találtam, itt sem, aki személyesen is ismerte volna. Még nem derült ki, mi a célja az adatgyűjtéssel, de láthatóan a vasi kötődésű emberekre hajt a hölgy, aki persze adott esetben nyugodtan lehet egy 200 kilós szénné tetovált pszihopata is. Vagy James Bond személyesen.

Rá is kerestem a témára és megtudtam, ma már Magyarországon is reklám ügynökségek foglalkoznak azzal, hogy álnéven létrehozott profilokkal próbálnak kampányolni cégeknek.

Egy-egy ügynökségnek akár több száz ilyen hamis Facebook felhasználója is van és felváltva használják ezeket.

A Murányi Endrék és a Rácz Etelkák jó esetben ártalmatlanok, csak arra akarnak rávenni bennünket, hogy kattintsunk ide vagy oda vagy ránk akarnak sózni valamit. Persze, ha a kattintandó oldalon egy helyes kis vírus lapul, már nem is olyan ártalmatlan a dolog.

A legnagyobb gond azonban akkor van, ha ezek a kamuismerősök szépen meghúzódva csak figyelnek. Adatokat gyűjtenek rólunk, akarva, akaratlanul elejtett félmondatokra vadászva, képeket elemezve.

Megtudják, mikor indulunk nyaralni, milyen kocsink van, mik a szokásaink, hova és mikor járunk el hazulról szórakozni és főleg, hogy kivel.

Aztán egy nap arra érünk haza, hogy kirámolták a lakást vagy elvitték a kocsit.

Én most elkezdtem vadászni a kamuprofilokra. Törlöm őket, figyelmeztetem ismerőseimet és ezt javaslom mindenkinek. Nem szeretnék ugyanis egy óvatlan kattintás után kék képernyőre bámulni, vagy egy precízen kifosztott házba hazaérkezni.

A Facebookon egyébként minden bejegyzést viszonylag egyszerűen törölni lehet a hírfolyamból, ha a bejegyzés fölé visszük az egeret. Ugyanitt blokkolható az a személy is, aki a bejegyzést tette. Később természetesen mindez a művelet visszavonható.

Végezetül egy jó tanács: közösségi portálon sosem szabad olyasmit leírni, amiről ne tudhatna bármely ismeretlen. Még akkor sem, ha azt hisszük, baráti körben vagyunk.

Kamuprofil jellemzők:

  • A profilkép jellegtelen, nőknél gyakran kihívó fotó ( a férfiaknak imponál, ha egy csinos nő jelöli őket)
  • A fotoalbumban kevés, vagy teljesen érdektelen fotó, gyakori, hogy egyáltalán nem szerepel a fotók között felismerhetően az illető
  • Az üzenőfalon kevés bejegyzés, általában termék weboldalakra linkelés, emellett úgy általában inaktív
  • Gyakran irogat mások üzenőfalára reklámszövegeket, linkeket
.