Csajozás helyett, szakadó esőben is edzett

2015.11.21. 11:43

Portré Király Gáborról.

A magyar válogatott kezdőcsapata a Norvégia-Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtező mérkőzés megkezdése előtt az oslói Ullevaal Stadionban 2015. november 12-én. Magyarország 1-0-ra győzött. Első sor (b-j): Gera Zoltán, Dzsudzsák Balázs, Kleinheisler László, Németh Krisztián, Filkor Attila. Második sor (b-j): Elek Ákos, Király Gábor, Lang Ádám, Guzmics Richárd, Szalai Ádám és Kádár Tamás. MTI Fotó: Illyés Tibor


Már 16-17 évesen lehetett rajta látni, hogy egy isten áldotta tehetség. Emellett amíg a többiek diszkóba jártak és csajoztak, addig ő edzett. "Volt olyan, hogy szakadt az eső, mintha dézsából öntötték volna, és csak mi ketten edzettünk a szombathelyi stadionban. Ez az, ami a mai fiatalokból hiányzik" - mondja Király Gáborról az édesapja.

Cikket közölt a szombathelyi kapusról a vg.hu, amelyből számos érdekes részlet kiderül Király Gábor életéről.

Kezdjük a végével. Egykori edzője, Hegedüs Péter szerint Király közel a 40-hez is csattanós választ adott a kritikusainak, akik korábban leírták őt. „Csak az a furcsa, hogy akik az elmúlt években olyanokat mondtak róla, hogy már kiöregedett, és abba kellene hagynia, most azok napi kapcsolatba kerültek vele, és jó magyar szokásként próbálnak smúzolni vele. Az tény, hogy szerencséje is volt, hogy Dárdai Pál lett a kapitány, ugyanis Pali ismerte őt, tudta, hogy mit várhat tőle, és Bernd Storckkal is együtt dolgozott Németországban, ezért ő is bízott benne. Tudták, hogy ha hibázik is, akkor egyik napról a másikra fel tud állni, mert vérprofi, és ezt a görögök elleni meccs után a két pótselejtezőn bizonyította is. Jövőre már 40 éves lesz, de ha marad ugyanez a stáb a válogatottnál, akkor nem kérdés, hogy kinek a nevével fog kezdődni az Európa-bajnokságon a magyar csapat.”

Hegedüs a Királlyal kapcsolatos első emlékeivel kapcsolatban felidézi: "Négy-öt éves lehetett Gábor, amikor először találkoztam vele, de már akkor kitűnt a többi gyerek közül a lelkesedésével. Aztán elkezdett játszani a serdülőben, hol csatárt játszott, hol kapust. A felnőtt meccsek alatt a kapu mögött labdaszedő volt, állítólag engem nézve döntötte el, hogy kapus lesz” – mondja a legendás 6-3-as meccs napján született Hegedüs. Ezt megerősíti Király Ferenc is: „Hegedűs akkor nagyon nagy ember volt, minden gyerek olyan kapus akart lenni, mint ő.”

„Közel laktunk a pályához, Gábor már az óvodából mindig átjött az edzésekre, gyakran a feleségemmel nézte és a többi gyerekkel ott futkározott a pálya szélén” – ezt már Király Ferenc, Király Gábor édesapja mondta a lapnak, akinek több mint 200 NB I-es meccse van a Haladásban.

Bodor Ferenc újságíró azt mondta, az apa sokat volt távol, főleg az anyja nevelte az egyke Király Gábort. „Irma asszonynak is köszönhető az, hogy Gábor idáig eljutott, hogy ilyen ember lett belőle. Nagyon kemény, határozott nő, aki megkövetelte a fegyelmet, a tisztességet és a pontosságot. Akkoriban még megmondták a gyerekeknek, hogy mikorra kell hazaérni, Gábor egyszer késett el, egyből kapott is egy anyai fülest, utána mindig időben hazaért.”

Első profi szerződését 1993 novemberében írta alá a Haladáshoz, ugyanebben az évben, 17 évesen megismerkedett későbbi feleségével, Zsanettel. Közben elvégezte a középiskolát, dísznövénykertész lett. 1994 augusztusában bevonult a szombathelyi Határőrséghez, ahol határvadászként egyéves katonai szolgálatot teljesített, mellette a Haladás felnőtt csapatában védett.

Bodor Ferenc szerint nagyon sokat dobott a pályafutásán egy 1995-ös eset, amikor 19 évesen 10 meccsre eltiltották. „A BVSC-vel játszottunk itthon, és 5-1-re kikaptunk. Mindenki nagyon pipa volt, Gábor is, és a meccs végén egy kicsit keményebben dobta oda a bírónak a labdát. A játékvezető ezt úgy vette, mintha hozzávágta volna, bekerült a jegyzőkönyvbe, el is tiltották. Elismerte, hogy hibázott, és kőkeményen dolgozott tovább az edzéseken. Akkor Mihalecz István volt a Haladás edzője, aki miután letelt a tízmeccses eltiltás, azonnal visszatette a kapuba, pedig a helyére beugró Kutasi Csaba nagyszerűen védett. Ott megbicsakolhatott volna a pályafutása, de az akaratereje és Mihalecz döntése ezt nem engedte. Később, amikor Várhidi Péter volt a szövetségi kapitány, évekig nem kapott meghívót a válogatottba, de közel a 40-hez mégis visszaküzdötte magát.”

Európa egyik legjobb kapusedzője, Enver Maric foglalkozott vele Berlinben, ő korábban a jugoszláv válogatott kapusa volt, az 1974-es vébén is nagyszerűen védett, tőle rengeteget tanult a magyar válogatott kapus, mondta Hegedüs.

Hét rendkívül sikeres évet töltött el a Herthában, 1999-ben bronzérmes lett a csapat a Bundesligában, így a klub történetében először indulhatott a Bajnokok Ligájában, ahol Király 10 meccsen védett, például a Milan elleni idegenbeli 1-1 alkalmával is, ahol kifogta az olasz sztárcsapat játékosainak szemét. A La Gazetta dello Sport olasz napilap a meccs legjobbjának választotta, míg a Bayern München akkori alelnöke, Karl-Heinz Rummenigge a TM3 csatorna élő adásában a következőt mondta: „Király a gólvonalon jobb, mint Oliver Kahn. A kifutásoknál pedig már most Európa legjobbja.”

Crystal Palace hozta el Németországból, miután a Hertha anyagi gondok miatt hét év után nem tudott vele szerződést hosszabbítani. Király Angliában is egyből beilleszkedett, bombaformában védett a Palace-ban, amely ugyan kiesett, de őt megválasztották a Premier League második legjobb kapusának a bajnok Chelsea kapusa, Petr Cech mögött. Ian Dowie vezetőedző végig bízott benne, több mint száz meccset játszott a Crystal Palace-ban, de mivel nem sikerült a feljutás, így Dowie-t menesztették, a helyére érkező Peter Taylor pedig egycsapásra kitette a kezdőből. Királyt többször kölcsönadták, elkerült a West Hamhez, az Aston Villához, majd a Burnley-hez igazolt.

Öt év angol légióskodás (146 meccs) után visszatért Németországba, előbb kölcsönbe a Leverkusenbe igazolt, majd az 1860 Münchenbe szerződött, ahol öt év alatt 168 meccsem védett.

Egy gyors fulhami kitérő után idén hazatért Szombathelyre, és már akkor jelezte, hogy nem levezetni jön az NB I-be, amit nem csak a válogatottban mutatott teljesítménye igazol. „A Haladás a 24 pontjából legalább hetet neki köszönhet – mondja Bodor Ferenc. – Egészen hihetetlen az az akarat, amivel ő rendelkezik, mindemellett még mindig elképesztően alázatos. A Haladásban Jakab Csaba a kapusedzője, és bár minden tiszteletem az övé, de ma Magyarországon melyik kapusedző tud valami újat mondani Király Gábornak? Ennek ellenére Gábor ugyanúgy zokszó nélkül mindent megcsinál az edzéseken, amit Jakab Csaba kér tőle, mintha azt Buffon mondaná. Fantasztikus eredményei ellenére megmaradt ugyanannak a szerény vidéki srácnak, aki volt, és ez a nyilatkozataiban is visszaköszön.

(Fotók: Király Gábor honlapja, címlapkép: fourfourtwo.hu)

.