Közepesre értékelik kormányuk teljesítményét az osztrákok egy hétfőn ismertetett közvélemény-kutatás szerint.
Az "osztályzatok" átlaga szinte valamennyi kormánytag esetében közel azonos. Az értékelés az osztrák iskolai osztályzatok mintájára zajlott, ahol az 1-es jelenti a legjobbat, az 5-ös a legrosszabbat.
A legjobb véleményt (2,79-es átlag) Josef Ostermayer a kancellári hivatal szociáldemokrata (SPÖ) államtitkára mondhatja a magáénak, ám viszonylag kevés értékelés alapján - írta a Der Standard című osztrák liberális lap a Market piackutató cég felmérésére hivatkozva. A megkérdezettek 68 százaléka mondta azt, hogy túl kevéssé ismeri Ostermayert ahhoz, hogy véleményt mondjon róla.
A legrosszabb eredményt (3,48) Norbert Darabos, az ugyancsak SPÖ-s védelmi miniszter érte el, a megkérdezettek 65 százalékának értékelése alapján.
Werner Faymann kancellár (SPÖ) 3, a kormány második embere, Michael Spindelegger alkancellár (Osztrák Néppárt - ÖVP) 2,9 pontot kapott a felmérésben.
A kutatás eredménye arra enged következtetni, hogy a választók nem, vagy még nem értékelik kedvezően a kormány május végén meghirdetett kétéves munkatervét.
Az öt parlamenti párt közül az SPÖ teljesítményét találták a legjobbnak (3,28) a közvélemény-kutatásban részt vevők. Az ÖVP 3,31-es osztályzatot kapott, az ellenzéki Zöldek 3,43-at, a populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 3,59-et. Az utóbbi idők közvélemény-kutatásaiban rendre az első három hely valamelyikét elfoglaló FPÖ-t különösen a kormánypártok választói közül értékelték sokan "elégtelenre", s elsősorban a fiatalok megítélése szerint szerepel jól a párt. Az ÖVP-vel a saját választóik inkább elégedetlenek, míg az SPÖ-szavazók jó bizonyítványt állítottak ki pártjukról.
Ausztriában 2013-ban tartják a következő parlamenti választást. A jelenlegi kormánypártok támogatottsága 25-28 százalék körül ingadozik, s egy májusban közölt felmérésben először került az első helyre - 29 százalékkal - a populista, a szélsőjobboldaliság elemeitől sem mentes Osztrák Szabadságpárt (FPÖ).
Ausztria viszonylag könnyen vészelte át a gazdasági válságot, mindamellett megfigyelők szerint a kormány adós maradt más fontos kérdések kezelésével, például az egészségügyi rendszer és a közigazgatás ésszerűsítésével és a közoktatás javításával. Cselekvőkészségének jelzéseként a koalíció május végén kidolgozott és elfogadott egy kétéves munkatervet.