Vigyázat: százezrekre is büntetheti a NAV azt, aki külföldön vállal munkát

2014.06.05. 23:23

Több százezres NAV-bírságot kaphat a külföldön dolgozó, ha bejelentés nélkül itthon hagyott csapot-papot – erről is szó volt a Napközben csütörtöki adásában.

Külföldre költözéskor kevesen jelzik a hatóságoknak, hogy hamarosan máshol vállalnak munkát, lakcímükről pedig még kevesebben jelentkeznek ki, pedig néhány hónap vagy év múlva akár több százezer forintot is követelhet rajtuk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), ha nem voltak elég körültekintőek. A NAV mellett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az önkormányzat azok a hatóságok, intézmények, amelyeket érdemes felkeresni a külföldre költözés előtt.

Az sem mindegy, hogy kiküldetés, a hazai munkaviszony megszüntetése és új kezdése, vagy végleges külföldre költözésről van szó, az szintén számít, hogy a célország az Európai Unión belül vagy kívül van – mondta a Napközben csütörtöki adásában Aszalós Andrea, a NAV sajtóreferense.

Ha valaki kiküldtetéssel távozik külföldre, akkor semmi olyan teendője nincs, mint a többi esetben, hiszen kint nem lesz új munkáltatója, nem változik meg a lakcíme, kiküldője továbbra is fizeti utána a társadalombiztosítási járulékot és az adófizetése is megoldott.

Ezzel szemben talán a legbonyolultabb eset, ha valaki ideiglenesen vállal külföldön munkát, és nem jelentkezik ki magyarországi lakcíméről. Az egyik kérdés, hogy addig miként fizette a tb-járulékot. Ha maga fizette azt a bizonyos havi 6810 forintot – tehát nem munkáltatón keresztül rója le a járulékot –, akkor be kell jelenteni a NAV-nál, hogy külföldi munka, illetve a kinti tb-fizetés miatt itthon megszűnik ez a fajta kötelezettsége.

Ha az illető nem saját maga fizette a tb-t, akkor az OEP-nél kell bejelentenie a változást.  Amennyiben a határon túlra távozó személy külföldön nem fizet tb-t, például, mert nem olyan a szerződése, és továbbra is él a magyarországi lakcíme, akkor itthon kell utalnia a járulékot – mondta a sajtóreferens.

Aszalós Andrea hangsúlyozta, hogy mindenképp biztosítottnak kell lenni valahol. Az EU-ban viszonylag egyszerű a helyzet, mert ott csak egy országban kell megfizetni a terhet. Olyan unión kívüli állam esetében azonban, amellyel Magyarország nem kötött kettős adóztatást elkerülő egyezményt, mindkét helyen fizetni kell tb-t.

A szükséges bejelentéseket a kinti munka megkezdésétől számított 15 napon belül kell megtenni.

Ha valakinek változik a lakcíme, akkor azt minden esetben be kell jelenteni az önkormányzatok ügyfélszolgálatán, hogy módosíthassák a lakónyilvántartást. Élő magyarországi lakcímmel ugyanis az illetőt itthoni lakosként tartják nyilván, ezért itt kell egészségbiztosítási járulékot fizetnie, adóznia. Ha valaki külföldre megy, és az itthoni mellett kinti lakóhelye is van, valamint igazolni tudja, hogy ott fizeti a tb-t, akkor, a szükséges dokumentumokat bemutatva, itthon mentesül a kötelezettség alól.

Az is nagyon fontos, hogy ha valaki év közben, tehát nem január 1-jétől, vállal kint munkát, akkor az itthon szerzett jövedelmek után szja-bevallást kell benyújtania.

.