Esterházy Miklós udvarának zenei világát idézi meg a Baryton-trió június 21-én a Pannonhalmi Főapátságban a Múzeumok éjszakáján.
Esterházy Miklós udvarának zenei világát idézi meg a Baryton-trió június 21-én a Pannonhalmi Főapátságban a Múzeumok éjszakáján.
Esterházy maga is játszott barytonon, ezért udvari zenészei, köztük Joseph Haydn, Luigi Tomasini és Andreas Lidl számos művet komponáltak a hangszerre. Ezek közül öt barytonra, brácsára és csellóra írt trió szólal meg a Boldogasszony-kápolnában - közölték a szervezők az MTI-vel.
Az összes mű háromtételes, míg az utolsóként felhangzó Haydn-szerzemény nagyobb terjedelmű. Ezt, ahogy az az alkotás ajánlásából is látszik, a herceg születésnapjára írta a zeneszerző.
Mint kiemelték, nemcsak a helyszín, hanem maga a formáció is különleges. Varga Tamás csellóművész és Robert Bauerstatter brácsaművész a Bécsi Filharmonikusok tagja, és Maddalena Del Gobbo barytonművész is többször lépett fel az együttes zenészeivel, jóllehet nem zenekari tag.
"Zenekarunk egyik nagyon egyedi vonása, hogy sok kamarazenét játszunk, és az alkalomhoz, darabhoz igazodva új formációk is létrejönnek. Így a jelenlegi 150 kolléga mintegy felével már kamaráztam együtt valamikor" - idézi a közlemény Varga Tamás csellóművész szavait.
Hozzátette: a zenekar egyfajta iskola is. Rados Ferenc, a nemrég elhunyt világhírű kamarazene-tanár példája jól mutatja, mit is jelent ez. "Az ő iskolája olyan erős volt, hogy tanítványai, ha leültek együtt játszani, azonnal közös nyelvet beszéltek. Valahol a zenekarunk is ilyen. Ha egy zenésztárssal - akivel addig még soha nem játszottam külön - kamarázom, érezhető, hogy a zenekarban eltöltött évek ugyanabba az irányba formáltak minket. Így mindig nagyon harmonikus és fesztelen a közös muzsikálás" - hangsúlyozta.
Az esten Varga Tamás mellett Maddalena Del Gobbo lép fel, aki a baryton mellett viola da gamba hangszeren és csellón is játszik. Az olasz művész kamarazenészként és szólistaként számos koncertkörúton vett részt Európában és Ázsiában. Három lemeze jelent meg a Deutsche Grammophon kiadónál, és több nemzetközi komolyzenei díjra is jelölték. 2023-ban a Joseph Haydn Magánegyetem felkérte, hogy tartson mesterkurzust, és publikáljon Haydn zenéjéről.
A különleges koncert másik főszereplője Robert Bauerstatter brácsaművész, aki a Bécsi Zeneművészeti Egyetem elvégzése után 2001-ben csatlakozott a Bécsi Állami Operaház zenekarához, majd 2004-ben a Bécsi Filharmonikusok tagja és szólamvezetője lett. Több együttes tagja, rendszeresen hívják vendégművésznek. Diszkográfiája 15 felvételt tartalmaz különböző együttesekkel.
A formáció harmadik tagja, Varga Tamás 1992-ben szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Nemzetközi gordonka- és kamarazenei versenyeken ért el kiváló helyezéseket, mesterkurzusokat tart világszerte. A Bécsi Filharmonikusok szólócsellistájaként már több mint huszonöt éves kiemelkedő nemzetközi szólókarriert tudhat magáénak. Tanulmányai során Bayreuthban Uzi Wiesel mesterkurzusának növendéke és a Bartók Szeminárium ösztöndíjasaként Perényi Miklós tanítványa volt.