Infrastrukturális fejlesztésekre és a meglévő műtárgyak restaurálására készülnek a következő időszakban.
Festetics-címeres ezüstözött arany evőeszközökkel és kelyhekkel gyarapodott a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum, ahol infrastrukturális fejlesztésekre és a meglévő műtárgyak restaurálására készülnek a következő időszakban - közölte a csütörtöki sajtótájékoztatón a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Oláh Zsanett arról számolt be, hogy a keszthelyi kastélymúzeumot tavaly csaknem 700 ezer látogató kereste fel, és ez nettó 700 millió forint árbevételt jelentett. Idén az első négy hónapban már 136 ezer látogatót regisztráltak, így várhatóan ebben az esztendőben is gyarapodik a látogatottság.
A látogatói élmény fokozása és a szolgáltatások minőségének javítása, valamint az épület állapota további fejlesztéseket, felújításokat indokol, amelyeket a következő egy évben szándékoznak megvalósítani. Két új belépési pontot, pénztárat alakítanak ki, az egyiknél kerékpárbérlésre is lehetőség nyílik, illetve megújul a kastélypark öntözőrendszere, a padok, a sétálóutak, a pálmaház és a korábbi madárpark területe is - sorolta az ügyvezető.
Hozzátette: új arculata lesz a kastélynak, amelyet önálló márkaként szeretnének meghatározni a hazai és a külföldi látogatók körében. A múzeum területén 300 új információs táblát is kihelyeznek, de a hangos tárlatvezetési rendszer ugyancsak megújul, továbbá a szőnyegeket és a kordonokat is kicserélik.
Ősszel mindkét fő lépcsőházat kifestik, restaurálják a függönyöket, valamint 42 olyan meglévő műtárgyat is, amelyeknek a helyreállítására eddig nem volt lehetőség. Megkezdődik a falépcső helyrehozatala is, a biliárdszobában pedig új enteriőrt alakítanak ki - sorolta Oláh Zsanett.
Mint elmondta: a munkálatok tervezett költsége 500 millió forint, de ezekkel párhuzamosan elkezdődik az épület szerkezeti elemeivel kapcsolatos felújítás előkészítése is. Ez érinti egyebek mellett a tetőszerkezetet, a szigeteléseket és a nyílászárókat, ilyesfajta átfogó munkálatok nem voltak az elmúlt 30-35 évben.
Oláh Zsanett arra is kitért, hogy tavaly év végén vásárolták vissza azt a 48 darabból álló ezüstözött arany étkészletet, amely Festetics I. György és fia, László nevéhez köthető. Ezek a műtárgyak mostantól a főúri ebédlőben láthatók.
Nagy Bálint, a kastélyt fenntartó Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedési államtitkára, a választókerület országgyűlési képviselője azt hangsúlyozta, hogy
Kardos Laura muzeológus az újonnan beszerzett Festetics-kincsekről elmondta: tavaly decemberben, egy bécsi árverésen jutottak hozzá a 12 kehelyhez és a 36 evőeszközhöz, amelyek a korábban már beszerzett hasonló étkészletet egészítik ki. A fedeles kelyheket Bécsben, 1817-ben készítették, a hat kisebb poharat pedig 1821-ben, akárcsak az előételes evőeszközkészletet, és mindegyiken szerepel a Festeticsek címere, valamint a tárgyakat készítő mesterek monogramja.
A 2019 óta visszaszerzett műtárgyakkal arra törekedtek, hogy bemutassák a főúri étkezési kultúrát, így az ebédlő mellett már tálalószobát is ki tudtak alakítani az ezüst és aranyozott ezüst étkészletek jóvoltából. Az 1942-es kastélyleltárban három oldalon keresztül sorolták fel az egykori ezüstkamra kincseit, amelyekből később semmi sem maradt itt, ezért is célozták meg, hogy a kastély "Seuso-kincseiből" minél többet vissza tudjanak szerezni műtárgyvásárlások révén - tette hozzá a muzeológus.