Görögország-Magyarország: Gólzáporos vereség a labdarúgó Eb-selejtezőn

2015.10.11. 20:38

Részletes beszámoló. Nyilatkozatokkal.

A magyar labdarúgó-válogatott 4-3-ra kikapott Görögországban a vasárnapi, utolsó Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésén, így Észak-Írország és Románia mögött a harmadik helyen maradt a csoportban.

Bernd Storck szövetségi kapitány negyedik meccsén először kapott ki a magyar kispadon, a nemzeti csapat pedig nyeretlen maradt Görögországban.

A magyar válogatott ugyanúgy harmadik helyen zárta ezt a kvalifikációs sorozatot, mint az előző Eb- és vb-selejtezőt, csakhogy ezúttal ez nem kiesést jelent. Még reális esélye van arra, hogy - a hétfői és keddi eredmények függvényében - legjobb harmadikként egyenesen kijusson a 2016-os, franciaországi kontinensviadalra. Rosszabb esetben pedig novemberben pótselejtezőt játszhat, melynek sorsolása jövő vasárnap lesz.

Görögország-Magyarország: Gólzáporos vereség

A magyar labdarúgó-válogatott tagjai Tamás a selejtezőmérkőzés előtt. Első sor, balról: Lovrencsics Gergő, Gera Zoltán, Németh Krisztián, Dzsudzsák Balázs, Leandro de Almeida. Második sor, balról: Elek Ákos, Király Gábor, Böde Dániel, Kádár Tamás, Fiola Attila és Juhász Roland. MTI Fotó: Illyés Tibor

Bernd Storck szerint a csapat mindent megtett a győzelemért.

"Hibáztunk a meccs elején, ezért hátrányba kerültünk, de felülkerekedtünk rajta, egyenlítettünk és fordítottunk is. Mindent megtettünk a győzelemért, a játékosaim mindent kiadtak magukból, nem tehetek szemrehányást nekik. Mindkét csapat sokat kockáztatott a győzelemért, ezért volt ennyi gól" - közölte a mérkőzés után a magyarok német szakvezetője, hozzátéve: tudták, hogy nem a saját kezükben van a sorsuk, és a románok nyertek a Feröer-szigeteken.

"Így nekünk az marad, hogy izgulunk hétfőn és kedden" - mondta Storck.

A görög Vangelisz Morasz (b) és Böde Dániel. MTI Fotó: Illyés Tibor

Görög kollégája, Kosztasz Canasz kiemelte, azért játszottak, hogy nyerjenek, és végre megízlelhették a győzelmet.

"Ezen a meccsen lehet szidni a védelmet, de a mai futballban nem könnyű négy gólt szerezni, és nekünk sikerült. Most van időnk elemezni és változtatni a jövő ősszel rajtoló világbajnoki selejtezősorozatig" - jelentette ki a kapitány.

Kosztasz Sztafilidisz gólt szerez. Juhász Roland (j3), Fiola Attila (j2) és Király Gábor (j). MTI Fotó: Illyés Tibor

"A reménykedés napjai következnek. Nagyon bízom abban, hogy kedvezően alakulnak a mérkőzések, de ha nem, akkor pótselejtezőt kell játszani. Nagyon sajnálom, hogy nem értük el a második helyet, de összességében elégedettek lehetünk a harmadik pozícióval" - értékelt a pireuszi mérkőzést követően Gera Zoltán, aki megjegyezte, voltak olyan mérkőzések, amelyeken egy-két percen múlt a jobb eredmény, s ezáltal az is, hogy akár már most Eb-résztvevő lehetne a válogatott. Azt is hozzátette, nem szabad beleélniük magukat a legjobb harmadik helybe, mert akkor nagy lehet a csalódás, így ő a maga részéről pótselejtezőre készül.

A ferencvárosi futballista a görögök elleni mérkőzés kapcsán arról beszélt, hogy frissebb volt a rivális, ami annak tudható be, hogy több változás volt a görög csapatban a három nappal ezelőtti meccshez képest, mint a magyarban. Szintén a vereség okaként említette, hogy szerinte kiderült, ha a nemzeti együttes belemegy az adok-kapokba, abból nem jön ki győztesen, ezért nem szabad felvállalni az ilyen nyílt játékot.

"Nekünk az a stílusunk, hogy zártan, fegyelmezetten védekezünk és a kínálkozó lehetőségeket, ami azért nem sok van egy meccsen, ki kell használni. A tíz mérkőzés alapján azért látszik, nem ez volt az igazi arcunk, amit most mutattunk" - mondta Gera, akit Dzsudzsákkal együtt azért cserélt le Bernd Storck szövetségi kapitány, mert sárga lap esetén eltiltás miatt nem léphetett volna pályára az esetleges pótselejtező első felvonásán.

A Kínában légióskodó Elek Ákos elárulta, a félidőben tudták, hogy a románok két góllal vezetnek Feröer-szigeteken, ennek ellenére győzelemre játszottak a második félidőben, noha tulajdonképpen így tét nélkülivé vált a találkozó. Szerinte annak ellenére, hogy négy gólt kapott a gárda, játékban az egyik legjobb meccse volt a válogatottnak.

"Összehasonlítva a budapesti, románok elleni meccsel, amelyen kettőt nem passzoltunk egymáshoz, ég és föld a különbség. Ezúttal sokszor kerültünk a rivális mögé és kifejezetten stílusos támadásokat vezettünk" - jelentette ki Elek, aki összességében elégedett a magyar csapat szereplésével, mert mint megjegyezte, az első meccs után, amikor hazai pályán kikapott az együttes Észak-Írországtól, akkor senki nem gondolta volna, hogy az utolsó fordulóban is lesz esély a második hely megszerzésére.

Storck azt hangsúlyozta, meg akarták nyerni a mérkőzést még azt követően is, hogy tudták, a románok már két góllal vezetnek. Úgy vélte, élvezetes mérkőzés volt, de az utolsó tíz percben kapott gólokért kár volt.

"A találkozó végén már nem volt meg bennünk a kellő erő, erőnléti problémák is közrejátszottak a vereségben, hiszen a csütörtöki mérkőzés is sokat kivett belőlünk, amikor Feröer-szigetek ellen fordítani kellett a második félidőben. A vereség ellenére nem tudom hibáztatni a csapatomat, amely mindent megpróbált megtenni a három pontért és szép, látványos gólokat szerzett" - mondta a német szakvezető.

A magyar válogatott jelenleg 15 ponttal vezeti a csoportharmadikok ranglistáját, de két rivális még megelőzheti ezen a speciális tabellán, amelybe a hatcsapatos csoportok utolsó helyezettjei elleni eredmények nem számítanak bele. A hétfőn záruló C csoportból Ukrajna és Szlovákia jelenthet veszélyt: előbbinek az előzéshez nyernie kell a címvédő Spanyolország ellen, azonban még ebben az esetben is Magyarország maradhat a legjobb harmadik, ha Szlovákia döntetlent játszik Luxemburgban és Macedónia nem győz Fehéroroszországban. A kedden befejeződő A csoportból Törökország lehet még legjobb harmadik, amennyiben hazai pályán begyűjti a három pontot a már Eb-résztvevő Izland ellen és Kazahsztán idegenben legyőzi Lettországot. A novemberi pótselejtező sorsolását vasárnap tartják.

Európa-bajnoki selejtező, F csoport, 10. (utolsó) forduló:
Görögország-Magyarország 4-3 (1-1)
----------------------------------
Pireusz, Jorgosz Karaiszkakisz Stadion, 6000 néző, v.: Ivan Bebek (horvát)
    gólszerzők: Sztafilidisz (5.), Tahcidisz (57.), Mitroglu (79.), Kone (86.), illetve Lovrencsics (26.), Németh K. (54., 75.)
    sárga lap: Holebasz (43.), Morasz (44.), illetve Juhász (36.), Elek (42.), Németh K. (45+2.), Böde (78.), Fiola (89.)

Görögország:
    ------------
Oresztisz Karnezisz - Szteliosz Kiciu, Szokratisz Papasztatopulosz (Adam Canetopulosz, 63.), Vangelisz Morasz, Kosztasz Sztafilidisz (José Holebasz, 35.) - Andreasz Szamarisz, Panajotisz Tahcidisz - Petrosz Mantalosz (Panajotisz Kone, 72.), Kosztasz Fortunisz, Dimitrisz Pelkasz - Kosztasz Mitroglu

Magyarország:
    -------------
Király Gábor - Fiola Attila, Juhász Roland, Kádár Tamás, Leandro de Almeida - Lovrencsics Gergő (Nikolics Nemanja, 62.), Gera Zoltán (Nagy Ádám, 71.), Elek Ákos, Dzsudzsák Balázs (Kalmár Zsolt, 71.) - Németh Krisztián, Böde Dániel

A görög Panajotisz Tahcidisz (b) és Németh Krisztián. MTI Fotó: Illyés Tibor

I. félidő:
    ----------
    5. perc: Kiciu teljesen szabadon törhetett be a büntetőterületre a jobb oldalon, középre gurításán három görög futballista is túlfutott, de a bal oldalon szintén üresen érkező Sztafilidisz nyolc méterről egyből a jobb alsó sarokba lőtt (1-0).
    26. perc: Leandro bal oldali beadását követően a jobbról középre húzódó Lovrencsics megelőzte a labdát tétlenül váró Sztafilidiszt, s a jobb sarokba fejelt (1-1).

II. félidő:
    -----------
    54. perc: Dzsudzsák bal oldali szöglete után Elek épphogy továbbítani tudta a labdát a hosszú sarok felé, ahol Németh Krisztián érkezett és lőtt a kapuba közelről (1-2).
    57. perc: görög egyérintős játék után Tahcidisz törhetett szabadon a büntetőterületre középen, és 15 méterről a keresztléc alá bombázott (2-2).
    75. perc: Kalmár remek cselsorozattal tört be a büntetőterületre a bal oldalon, majd Németh Krisztián elé tálalt, aki 5 méterről a bal felső sarokba lőtt (2-3).
    79. perc: Tahcidisz nagyszerű passzát Mitroglu a kapu közepébe lőtte (3-3).
    86. perc: Holebasz bal oldali beadását Leandro mellől a bal sarokba fejelte Panajotisz Kone (4-3).

A görög szurkolók érdektelenségét hűen tükrözte, hogy az Olimpiakosz 2004-ben átadott, 33 ezer néző befogadására alkalmas stadionjában alig több mint ötezren gyűltek össze, így a néhány száz magyar drukker végig hangosabban bíztatta kedvenceit, ezzel hazai hangulatot teremtett Bernd Strock csapatának, igaz, több ízben gyalázva a magyar szövetséget és Romániát.

Lovrencsics Gergő, miután gólt szerzett. MTI Fotó: Illyés Tibor

A mérkőzés rosszul kezdődött magyar szempontból, ugyanis a teljes védelem csak asszisztált a görögök korai góljánál: Kiciu szabadon futott el a jobb oldalon, középen hárman érkeztek senkitől sem zavartatva a passzára, de mindannyian túlfutottak a labdán, a bal szélen érkező Sztafilidiszre sem jutott magyar játékos, így nem is lehetett más az akció vége, mint bekapott gól... Ez volt a görögök első hazai találata a sorozatban.

Lovrencsics Gergő (j) gólja. MTI Fotó: Illyés Tibor

Kissé idegesnek és zavarodottnak tűnt a pontatlanul futballozó magyar csapat, de néhány perc múlva megnyugodott, amit az is jelzett, hogy a csütörtöki meccs hőse, a Feröer-szigetek ellen kétszer eredményes Böde a félidő derekán csak centikkel tévesztett célt. Igaz, közben a hazaiaknak is volt lehetőségük előnyük növelésére. Nem sokkal később a görög védelemben éppen a gólszerző Sztafilidisz hibázott, aki állva várta Leandro beadását, így Lovrencsics őt megelőzve szinte zavartalanul fejelhetett a kapuba, megszerezve pályafutása első válogatottbeli gólját. Innentől - bár nem játszottak fölényben - a magyarok voltak veszélyesebbek: Juhász csak centiket tévedett egy szögletet követően és Lovrencsics távoli lövése is ígéretes volt, de a szünetig már nem változott az állás.

A magyar válogatott tagjai a selejtezőmérkőzés után. MTI Fotó: Illyés Tibor

A második félidő görög helyzettel indult, de magyar vezetéssel folytatódott, ugyanis egy vendégszöglet után Németh vette be a hazai kaput. A magyarok öröme nem tartott sokáig, a meccs talán egyetlen igazán szép akciója után három perccel egyenlített Görögország. Ez teljesen "megfogta" Storck tanítványait, a hazaiak ekkor több szép támadást vezettek, helyzeteik is voltak.

Németh Krisztián (j2), miután gólt szerzett. MTI Fotó: Illyés Tibor

A meccs tét nélküliségéről mindent elárult, hogy két rutinos kulcsjátékosát, Gerát és Dzsudzsákot is lehozta a magyarok német szakvezetője, hogy olyan fiataloknak adjon bizonyítási lehetőséget, mint Kalmár és Nagy. Előbbi ráadásul egy gyönyörű cselsorozat után gólpasszt adott Némethnek. A hajrá viszont a görögöknek sikerült jobban, nagy energiákat mozgósítottak az egyenlítésért, majd a győzelemért az ekkorra már elfáradó és beszoruló magyarok ellen. Próbálkozásaikat siker koronázta, így bár sereghajtóként, de szépen búcsúztak a sorozattól, a magyarok pedig a tévé előtt izgulhatnak majd hétfőn és kedden a legjobb harmadik helyért.