A legnagyobb árbevételű magyarországi cégek: javított pozícióján az LuK

2012.09.27. 11:24

Tavaly is a Mol Nyrt. és az Audi volt a legnagyobb árbevételű magyarországi cég.

Tavaly is a Mol Nyrt. és az Audi volt a legnagyobb árbevételű magyarországi cég; az olajtársaság 5.343 milliárd forintos 2011-es nettó árbevétellel vezeti a Figyelő csütörtökön publikált TOP 200-as listáját, amelyen az Audi Hungaria Motor Kft. a második 1.736 milliárd forintos árbevétellel.

    A Mol és az Audi is megőrizte 2010-es helyezését, a harmadik helyről azonban a 2010-ben még negyedik General Electric (GE) Hungary Ipari és Kereskedelmi Kft. "taszította le" a Nokia Komárom Kft.-t, amely a frissen közölt lista szerint a hatodik helyre szorult vissza. A GE 1.180 milliárd forintos 2011-es nettó árbevétellel került fel a képzeletbeli dobogóra.

    Negyedik lett az E.On Hungária 793,8 milliárd forintos, ötödik a Samsung Electronics Magyar Zrt., szintén 793 milliárd forint feletti nettő árbevétellel. Az első tízbe bekerült még a Nokia, a Philips Magyarország, az MVM, a Tesco és a Magyar Telekom is.

    A listát záró Bonduelle Central Europe Zöldségfeldolgozó Kft. 33,3 milliárd forintos nettó árbevétellel zárt tavaly.

    A TOP 200-ból 158 cég zárta üzemi nyereséggel 2011-et, ez 12-vel több mint a megelőző évben, míg a TOP 200 üzemi eredménye 50 százalékkal nőtt egy év alatt, az adózott nyereség pedig 56 százalékkal emelkedett - derül ki a Figyelő csütörtöki számából.

    A Figyelő MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza: a kétszáz legnagyobb magyarországi cég árbevétele közel tíz százalékkal, mintegy 3.000 milliárd forinttal haladta meg a 2010-est. A magyar gazdaság tavalyi évét mikronézetből elsőként átvilágító elemzés szerint az elitvállalatok körében felgyorsult a csere: ezúttal 31 új cég került a kétszázak közé, míg a tavalyi listában csak 24 újonc volt.

    A 2010-eshez képest kikerült a legjobb 200-ból a felszámolás alá került Malév és a gázipari EMFESZ. „De olyan ismert nevek is kikerültek a tavalyi szereplők közül, mint a Mal, az Alföldi Tej, a Sara Lee, a Borsodi Sörgyár vagy a Tefal termékek gyártója, a Groupe SEB” – hívja fel a figyelmet a Figyelőben megjelent cikkben Keleti József, a lista összeállítását elvégző Dun & Bradstreet Hungária Kft. ügyvezetője.

    A listában a legnagyobbat - 76 helyet - a bábolnai székhelyű IKR Termékfejlesztési és Kereskedelmi Zrt. esett vissza, ezúttal 189. lett 34,4 milliárd forintos nettó árbevétellel. Szintén Komárom-Esztergom megyében található a másik nagy visszaeső, az 58 pozíciót rontó FIH Europe Kft., amelyet a Nokia rántott magával, lévén hogy annak egyik legjelentősebb beszállítója a cég - olvasható a lapban.

    A hangszórókat, rádió- és navigációs rendszereket, részegységeket gyártó Harman Becker Kft. 65 helyet lépett előre, és ezúttal 84. lett 84,2 milliárd forintos árbevétellel.

    A székesfehérvári céghez hasonlóan a gumiabroncsokat gyártó Hankook Tire Kft. is megduplázta árbevételét, és a 2010-es 112.-ről a 64. helyre ugrott előre. Szintén a nagy előrelépők között van az alumínium hengerfejeket gyártó, mexikói tulajdonú Nemak Győr Kft., amely a többi között az Audinak is szállít.

    Összességében a nagyobb autóipari cégek is előrébb léptek; egy helyet javított például a Bosch csoport, amely ezúttal 14. lett, a Lear hármat, a BorgWarner hatot, a LUK Savaria hetet lépett előre, a Delphi Hungária pedig 42 pozícióval került előrébb. A Continental csoport a 24. lett. Egy helyet visszacsúszott ugyanakkor a Magyar Suzuki Zrt., amely 15. a 2011-es listán.

    Az idén a listán szereplő hat építőipari vállalat közül csak háromnak csökkent az árbevétele. A másik három - amely jobban teljesített vagy legalább stagnált 2010-hez képest - a Mercedes gyár és az új ferihegyi terminál építésében szerepet vállaló KÉSZ-csoport, a Közgép, valamint a Market-csoport.
    A gyógyszeripari cégek közül az Egis meg tudta őrizni tavalyi pozícióját (58.), a Sanofi-Aventis/Chinoin és a Richter egy-egy, a Teva pedig négy helyet javított - derül ki a listából.

    A gazdasági hetilap több mint három évtizede közli a magyar TOP 200 vállalat előző évi eredményeit.

    A részletes elemzéseket és adatsorokat először az október 13-i Figyelő TOP 200 Gálán publikálják, és szintén itt adják át a díjakat a legeredményesebb, valamint a legjobb magyar vállalatoknak, a legsikeresebb pénzintézetnek, továbbá az év munkahely-teremtőjének.

    A zsűri tagjai Chikán Attila (Budapesti Corvinus Egyetem), Reszegi László (Budapesti Corvinus Egyetem), Várhegyi Éva (Pénzügykutató Zrt.), Dobák Miklós (Budapesti Corvinus Egyetem) és Lantos Csaba (a Széll Kálmán Alapítvány kuratóriumának elnöke).

    Az idén két különdíj is gazdára talál: a Bisnode megbízhatósági díja az adatszolgáltató cég csődkockázati indexe alapján, valamint a Telenor Etikus Vállalat díja.
.