Százoldalas tanulmány készült Magyarországról

2015.06.01. 12:02

Az OECD elemzése szerint sok az elmaradásunk a környező országokhoz képest.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (angolul: Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) több mint száz oldalas tanulmányt írt Magyarországról, az évtizedes folyamatokat vetették össze más közép-európai országokban zajló változásokkal - írja az Index.hu.

A lap szerint a tanulmányban hosszú fejezeteken keresztül elemzik a gazdaság és társadalom trendjeit, egybevetve a lengyel, szlovák, cseh, osztrák, szlovén adatokkal, valamint szó esik a bürokráciáról, a cégalapítás nehézségeiről, az átalakuló adórendszerről, költségvetésről, egyenlőtlenségről és társadalmi állapotokról is.

Az OECD általános következtetést nem von le, de munkájukból kiderül, hogy Magyarország évtizedek óta küzd már ugyanazokkal a problémákkal, de hátrányainkból nem sokat sikerült eddig lefaragni. Néhány téren ugyan látni a javulás jeleit, de akadnak olyan területek is, ahol egykori versenytársaink jócskán elhúztak mellettünk.

Százoldalas tanulmány készült Magyarországról

Sajnos tény, hogy bár hazánkban jobban csökkent a munkanélküliség, mint máshol, de nagyobb mértékben nőtt az egyenlőtlenség, mint más országokban, vagyis egyre nagyobb a szakadék a gazdagok és szegények között.

A nagy átalakítások szükségességét azonban az akkori kormány (Fidesz) saját szempontjából sikerrel kommunikálta, illetve igyekezett minél indirektebb módszerekkel pénzt beszedni az emberektől, így a kormányba vetett bizalom összességében még nőtt is a 2010 előtti időszakhoz képest. A politikai eladhatóság egyébként is fontos eleme volt az Orbán-kormány intézkedéseinek, gyakran előkerült, hogy az átalakítások, reformok végigvitele mellett mennyire fontosnak tartják a politikai stabilitás megőrzését, ami alatt rendszerint saját népszerűségük megőrzését értették.


GDP: nálunk az állam nagyobbra hízott, mint a visegrádi országokban, a kiadások mértéke 48,7 százalék volt a tavalyi évben. Ez egy olyan régi örökség, amivel szavak szintjén szinte mindegyik kormány, így a mostani is szakítana, a valóságban azonban nem sok érdemi változás történt. Ezen felül általános közszolgáltatásokra sokkal többet költünk GDP-arányosan, mint mások: Kelet-Közép Európában átlagosan a GDP 5,7 százalékát fordítják erre, nálunk az arány 9 százalék.


Oktatásra és egészségügyre azonban kevesebbet áldozunk, mint az átlag. Két, állandó átalakítások alatt lévő terület, itt is nagyívű reformjavaslatok sora került már elő és bukott el az utóbbi évtizedekben. Állandó a pénzhiány, állandóak a panaszok és ezek azok a rendszerek, amelyekkel az ország lakossága a régiós átlagnál is elégedetlenebb


Meghökkentő, de miközben általában egészségügyre feleannyit költünk, mint az OECD-átlag, gyógyszerekre brutálisan sokat, nagyjából az összes egészségügyre költött pénz harmadát, 60 százalékkal többet az átlagnál. A gyógyszerkiadások ráadásul a válság alatt nálunk csak tovább nőttek, miközben más országokban inkább a stagnálás volt a jellemző.

A tanulmányhoz tartozó grafikonok, további részletek és az eredeti cikk itt olvasható.

.