Még mindig eladó a szombathelyi SZTK

2010.01.11. 19:27

Bár a tulajdonos, a megye korábban úgy informálta a várost, hogy adásvétel folyamatban van, úgy tűnik kútba esett az üzlet.

Változatlanul eladó a SZTK épülete Szombathelyen. Összefoglaljuk, hogy mi történt eddig. Újabb fejlemény a történetben: bármilyen hihetetlen, nem kizárt, hogy védett épület lesz az SZTK tömbje.

Még 2007-ben döntött úgy a Vas megyei önkormányzat, hogy a járóbeteg ellátást a Markusovszky kórház területére viszi be, a Március 15. téri rendelőintézetet pedig értékesíti.
 
2008-ban zárt pályázatot hirdetett az ingatlan megvásárlására, amit Szombathely városa meg is nyert nettó 275 millió forintos ajánlattal, azonban a szerződéskötés elmaradt. Az SZTK területére a városnak kizárólag az állandó kőszínház építése miatt lett volna szüksége, viszont mivel az építkezésről bizonytalan időre letett az önkormányzat - és a beruházás előkészítésre szánt, kormánytól kapott pénzt a Hemó átalakítására költi -, így sem forrása, sem különösebb oka nincs az ingatlan megvásárlására.
 
A megye végül is 2009 novemberében piacra dobta az épületet 350 millió forintért. A várost a december 1-én tartott, két önkormányzat közötti egyeztető ülésen arról tájékoztatta Kovács Ferenc megyei elnök, hogy az ingatlan értékesítése folyamatban van, 350 millió forint vételárért, sőt az előszerződés is készül.
 
 
Szombathelynek elővásárlási joga van, amellyel akkor tudna élni, ha a megye megküldené számára a vevő és a megye közti előszerződést. Ez alapján dönthetné el a szombathelyi közgyűlés, hogy ugyanazokkal a feltételekkel, mint az SZTK-ra pályázó vevő, megvásárolná-e az ingatlant – tudtuk meg Németh Kálmántól, a város gazdasági alpolgármesterétől.
 
Ugyanakkor a megyének is lehettek kétségei az adásvétel sikerével kapcsolatban, mert Szücs Gábor megyei szocialista frakcióvezető felvetése nyomán egy cserét ajánlott a városnak: a volt városi strand legyen a megyéé, az SZTK a városé. Erről Ipkovich György számolt be a decemberi közgyűlésen. A város strandért cserében részvényeket kapna Markusovszky kórházat üzemeltető zrt-ben, a megye pedig az SZTK átadásáért a város tulajdonában lévő Weöres Sándor Színház Kft.-ben kapna üzletrészt. (Korábban a telekkel kapcsolatban volt már hasonló elképzelés.)
 
A képviselők körében (politikai hovatartozástól függetlenül) nem aratott osztatlan sikert az ötlet. Volt, aki úgy gondolta, hogy a város még mobilizálható, 340 millió forintra becsült vagyontárgyát nem kellene elcserélni egy olyan ingatlanra, amelynek területére kizárólag az állandó kőszínház esetleges megépítésekor lenne szükség, míg mások annak az aggályuknak adtak hangot, hogy a megye ki tudja, milyen célra hasznosíthatná (adná tovább) az Markusovszky utcai ingatlant. (Túl sok lehetősége nincsen, mert a városrendezési terv szerint a területet rekreációs célra lehetne használni.)
 
A polgármester azzal érvelt, hogy a telekért cserébe kapott részvények feljogosítanák a várost a kórház ügyeiben való részvételre. Ellenvéleményként az hangzott el, hogy a körülbelül 5 százalékos tulajdonrész nem adna markáns lehetőséget a városi önkormányzatnak. A közgyűlés nem hatalmazta fel polgármestert, hogy tárgyaljon az ügyről a megyével.
 
Németh Kálmán alpolgármestertől megtudtuk, hogy csereügyben sincs fejlemény, mivel Szücs Gábor elképzelését nem követte konkrét ajánlat a megye részéről. Az alpolgármester szerint a Markusovszky utcai ingatlan értékesebb, mint a szerkezetileg ugyan jó állapotban lévő, ám minden más szempontból alapos felújításra szoruló Március 15. téri ingatlan.
 
Az SZTK-val kapcsolatban a megyei elnök - egyéb elfoglaltsága miatt - visszahívást ígért lapunknak, ám ez mostanáig nem történt meg. A megyeháza honlapján azonban január 5-től olvasható egy újabb pályázati kiírás, mely szerint még mindig vevőt keresnek minimum 350 millió forintos ajánlati áron. A kikötések között szerepel, hogy egészségügyi célra nem adják el, ha mégis így hasznosítaná az új tulajdonos, 50 százalékot rá kellene fizetnie a vételárra. Az ajánlatokat február 1-ig várják a megyeházára.
 
Lehet, hogy védett lesz?
 
Az épület sorsát befolyásolhatja az is, hogy még 2002-ben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kezdeményezte védetté nyilvánítását, a szomszédos Művelődési és Sportházzal (MSH) együtt. Figler Andrástól, a KÖH regionális irodájának vezetőjétől érdeklődtünk, hol tart ez az ügy?
 
Megtudtuk, a felterjesztés óta  nem született döntés. Felvetettük, sokakban felmerülhet, miért kellene ezt a „szocreálnak” mondott épületet védelem alá helyezni. Az irodavezető elmondta, nem is érti a kérdésfelvetést. A rendelőintézetet a kor egyik legnevesebb építésze, Károlyi Antal tervezte (Tóth Elemérrel és Ligeti Gabriellával) 1961-ben, akárcsak a sportházat, és a szemközti épületekkel a város legegységesebb, legszebb 20. századi terét hozta létre. Ezt így látta a KÖH tudományos osztálya is, amely a 2000 körül vizsgálta, hogy az országban mely 20. századi épületeket lenne fontos védelem alá helyezni, függetlenül attól, hogy ma milyen képet mutatnak. Tavaly egy szombathelyi polgár kérte a védelem alá vonást, ennek nyomán megerősítette az iroda a védelem alá helyezésre vonatkozó javaslatot. Figler András szerint védett épületként is számos funkcióra lenne alkalmas az objektum, irodaháznak mindenképpen, csak fel kellene újítani.
 
A védetté nyilvánítás azonban a város színházépítési terveire is más hatással lehet. Az irodavezetőtől megtudtuk, hogy évek óta mondják, hogy melyik épületeket kellene védeni Szombathelyen, de a színházépítési tervek és a tervezés előtt senki nem kereste meg őket a várostól.
 

 

 
 

 

.