Megint kitaláltak valamit: Charta készül az együttélés szabályairól Bécsben

2012.03.31. 11:28

Wiener Charta néven az együttélés szabályairól dolgoz ki dokumentumot az osztrák főváros. Azt, hogy mit tartalmazzon, a bécsiek mondhatják meg.

E hétvégéig javasolhattakk témákat az osztrák főváros lakói a Bécsi Chartába, amely az együttélés szabályait tartalmazza majd az osztrák fővárosban. A javaslatokat március 19-e óta várják interneten vagy telefonon.

Az első héten több mint 560 ötlet érkezett idősek és fiatalok, nők és férfiak, született bécsiek és bevándorlók, dohányosok és nemdohányzók, autósok és gyalogosok együttélésével kapcsolatban. Például van, aki több civilkurázsit, van aki több fegyelmet és odafigyelést kér az élet minden területén. Olyan is akad, aki azt kifogásolja, hogy bűnözőként kezelik a dohányosokat. Van, aki szerint a közterületeket csak a bécsi polgároknak szabadna használnia, és van, aki azt javasolja, hogy minden született bécsi „fogadjon örökbe” egy újonnan beköltözöttet.

Együttélési charta Bécsben

A chartához beérkezett javaslatokat ezután témakörökbe csoportosítják, amelyeket charta-találkozók keretében vitatnak meg a bécsiek. Találkozót bárki szervezhet, Bécs Városa pedig moderátort biztosít hozzá, aki a megbeszélés eredményét felteszi az on-line platformra. Ezen kívül a bécsieknek arra is lehetőségük van, hogy 2012. október 14-ig interneten vagy telefonon mondják el véleményüket az egyes témákkal kapcsolatban, illetve kommentálják mások véleményét.

A bécsiek aktív részvételével megvalósuló egyeztetési folyamat végén, 2012 novemberére, önkéntes megállapodásokon alapulva születnek meg az együttélés szabályai, a másik emberrel való megfelelő, igazságos és tiszteleten alapuló bánásmód érdekében.

A Bécsi Charta lényege, hogy a város semmit nem kényszerít a lakóira, hanem részvételükkel ők maguk világíthatnak rá arra, hogy hol van szükség még változtatásra, melyek azok a területek, amelyek különösen fontosak a számukra. Ugyanakkor a város lehetővé teszi számukra az egyeztetési folyamatot és biztosítja annak kereteit.

A Bécsi Chartával mint a közvetlen demokrácia eszközével egyben egy új politikaértelmezést is megvalósítunk. A polgárok manapság ugyanis joggal igénylik, hogy a választási periódusokon túlmutatóan maguk is aktívan részt vehessenek és beleszólhassanak a dolgokba – vélekedik egyhangúlag Michael Häupl bécsi polgármester, Maria Vassilakou polgármester-helyettes és Sandra Frauenberger városi tanácsnok.

 

.