„Mert akkor felelősségre von a Gábor” – Morvai Krisztina és Gaudi-Nagy Tamás Szombathelyen

2010.04.07. 11:00

Felvonultak a vasi jelöltek. A jogásznő erős érdekérvényesítést ígért a szavazóiknak. A jogász férfiú pedig a „hazugság imamalmával” helyezte szembe magát, végül gitárt ragadott és dalra fakadt.

 A Jobbik kampányzáró a vasi megyeszékhelyen.

Jobbik kampányzáró a vasi megyeszékhelyen.

Kontextusba helyezés

A „ha a választás most vasárnap lenne…” kezdetű kérdés immárott idejét múlta, az urnához járulás most vasárnap lesz. Csupa izgalmas kérdés van napirenden. Meglesz-e a Fidesznek a kétharmados többség vagy be kell érnie az abszolút többséggel? Kiesik-e a rendszerváltó párt, az MDF a Parlamentből? Tényleg igazak a közvélemény kutatások adatai, miszerint az MSZP-nek és a Jobbiknak közel azonos a támogatottsága, és ha igen, akkor melyiküké az elsőbbség? Bejut-e a zöld és liberális érzelmű erő, az LMP a Parlamentbe?

Jobbik kampányzáró Szombathelyen

Később, a második fordulóban az első kör ismeretében már az súlyozza az akkor már többé-kevésé lefutott meccset, hogy ki kinek a javára lép vissza. Kiderül, hogy milyen támadó kártyákat pakol bele a három nagy párt a paklijába. Ha a kérdéses esetekben az MSZP visszalép a Jobbik javára és a Fidesz ellenében, Orbánék mondhatják, hogy a szocik és Vona Gáborék egy követ fújnak, az MSZP inkább támogatja a szélsőjobbot, minthogy a Fidesszel összefogjon a közös ellenség ellen. Ha az MSZP a Fidesznek adja a voksát, akkor a Jobbik hozhatja föl, hogy lám, összenő, ami összetartozik, nincs különbség a két nap pártplatform között, egy követ fújnak, Orbán szájából ugyanúgy elhangozhatott volna az Őszödi-beszéd.

Tetszik, nem teszik, a Jobbik a mérleg nyelve. Olyan vörös posztó, Fekete Péter stb., ami meghatározó lehet kényes kérdésekben. Hogy Vona Gábor lesz-e valaha Magyarország miniszterelnöke? Aligha. Az viszont tényként sejthető, hogy az elkövetkező négy évben sokszor kerül elé a mikrofon olyas kérdésekben, amik megosztják a társadalmat.

 A Jobbik kampányzáró a vasi megyeszékhelyen.

Ki az utcára, ki a térre

Kedd van, délután négy óra, több száz szimpatizáns, érdeklődő veszi körül óvatos távolságból a Fő téri színpadot. Nehéz ilyenkor forradalmat csinálni, főleg egy elég langyos kampányidőszak véghajrájában, amikor öt nap van vissza április 11-ig. Morvai Krisztina, a Jobbik Magyarországért Mozgalom európai parlamenti képviselője, államfőjelöltje és Gaudi-Nagy Tamás igazságügyi miniszter-jelöltje mellett a párt helyi arcai is megmutatták magukat: Balassa Péter az 1-es, Árvai Roland a 2-es, Giczy József a 3-as, György Tamás a 4-es és Bana Tibor az 5-ös vasi szavazókerületből.

Öten Vasból

Bana Tibor a Jobbik vas megyei elnöke a vasárnapot az igazság napjának nevezte, amikor Morvai Krisztina szavaival élve a „magyar közélet tisztító vihara söpör végig az országon.” Értékelvű, tisztességes és számon kérhető munkát szeretnének végezni a „nemzet templomában”, az országgyűlésben.

György Tibor egy Wass Albert-idézettel zárta a beszédét: „Cseréljük föl a kizsákmányolóink erkölcsét a régi, jól bevált magyar erkölcsre. Nyújtson valóban testvérkezet minden magyar minden magyarnak. És az Úristen erőt ad újra, hogy megszabadulhassunk a gonosztól és építhessünk egy szabad és igaz, új Magyarországot.”

 A Jobbik kampányzáró a vasi megyeszékhelyen.

Giczy József szerint Vas megyében nem érződik annyira a cigánybűnözés és a gyarmatosítók jelenléte. A Fidesz szlogenjét cáfolva kijelentette, hogy azt, hogy mikor lesz itt az idő, nem Orbán Viktor, hanem a magyar nép fogja megmondani. „A politikusbűnözők és a nekik asszisztáló, képmutató megélhetési politikusok közös célpontja lett a Jobbik. Azért fogtak össze ellenünk és támadnak bennünket, mert mi a magyar nép nevében felvesszük a harcot az idegen érdekekkel szemben és az elmúlt húsz évért elszámoltatást akarunk. Csak a Fidesz kétharmados többsége akadályozhatja meg az MSZMP végső megsemmisítését. A valódi rendszerváltást.”

Árvai Roland a mikrofon elé lépve mindössze köszönetet mondott a támogatóinak.

Balassa Péter szélsőségesnek nevezte azokat, akik az elmúlt húsz évben az országot elárulták, eladták és az érte járó pénzt zsebre tették. A politikus a Jobbik sikerét abban jelölte meg, hogy mindig fel tudott nőni a vele szemben támasztott elvárásokhoz és feladatokhoz. Végül Wass Albertet idézte: „Legyen bátorságunk és erejünk a radikális változásokhoz.”

„Önök a mi médiáink”

Szebeni Szilvia éneke után Morvai Krisztina, a Jobbik államfőjelöltje kapott szót. 2006 őszéről, a túszul ejtett, fillérekért kiárusított országról, a Jobbik megjelenésével együtt járó reményről és az ellenük folytatott gyűlöletkampányról beszélt, majd mozaikképekben ábrázolta az országot. Tönkretett magyar mezőgazdaság, ipar, palesztin jogászkollega, aki hasonlókat élt át, mint mi a narancsültetvényével és a zöldségeivel, mígnem szolgaként kellett élniük az eladott földjeiken.

Morvai Krisztina

A politikus abban látta a most vasárnapi választás tétjét, hogy gyarmattá válunk-e a saját országunkban vagy szembeszállunk azzal a szereppel, amit szántak nekünk egy független, magyar gazdasággal. Felelősségre kell vonni az elmúlt 20 év nemzeti vagyonának elherdálóit és börtönbe kell csukni azokat, akiket ezt elkövették. Morvai ebben látta pártfüggetlenül az összefonódást az eddig hatalmon lévők között. „Hogy miért félnek ennyire a Jobbiktól? Mert akkor felelősségre von a Gábor”, sütötte el az általa frissen hallott viccet.

A parasztemberektől a kis- és középvállalkozókig a Jobbik meghallgatott mindenkit. A bővebb kifejtés a 88 oldalas pártprogramban olvasható. (Az a fránya számmisztika!) „Önök a mi médiáink”, mondta Morvai Krisztina, majd újabb mozaikokról beszélt. Budaházy Györggyel példálózott, akit a Magyarok Házából bilincsben hoztak el csak azért, mert „az uniós csatlakozásunk ellen mert agitálni.” A politikus az Európai Unió és több, számunkra kedvezőtlen szabályozás, illetve a magyar föld külföldi kézbe kerülése közé egyenlőségjelet tett. Szolgasorsot jósolt számunkra, ha nem a magyarok javára erős érdekérvényesítő Jobbikra adjuk a voksunkat.

Sziklává duzzadó porszem

Gaudi-Nagy Tamásnak Lampert Mónika 2002-es 12 pontjából az utolsó elnyerte a tetszését: a politikai elszámoltatásról szóló. Rendben, de veletek kezdjük, kommentált a jogász. A viszonylag nyugodt Vas megyének is szavaznia kell, hogy a hazugság és a magyarellenesség kormányát leválthassák. Trianon, ellopott 60 milliárdos közvagyon, a multinacionális cégek által nem viselt közterhetek, míg mi a magyar államadósság terhét nyögjük – sorolta a mai politikai közélet visszásságait Gaudi-Nagy. A Jobbik sziklává duzzadó porszem a gépezetben a „hazugság imamalommal szemben”, jellemezte magukat és kijelentette: ma Petőfi a korábbiaknál is keményebb verseket írna.

 A Jobbik kampányzáró a vasi megyeszékhelyen.

A jogász elmesélte, hogy amikor Dávid Ibolya és Hende Csaba alatt próbaidőzött, három hónap elég volt, hogy rájöjjön arra, hogy nem az országért cselekednek. „Én nem asszisztálok ehhez” – fogadta meg akkor a politikus. Erős gazdaság mellett erős oktatásra és erős hadseregre van szükség. Felfejlesztett mezőgazdaság, sziklaszilárd azonosságtudat és csendőrség a válasz ezekre. Gaudi-Nagy szerint a Jobbik az egyedüli párt, amelyik komolyan veszi a jogállamiság visszaállítását. Végül gitárt ragadott és az Egészséges fejbőr zenekar Magyarország című dalába csapott bele. Nagy sikerrel.
 

.