Mezőgazdasági helyzetkép Vas megyében

2013.07.29. 17:17

Az őszi búza több mint 90 százalékát learatták Vas megyében, a hektáronkénti átlaghozam meghaladta a 4,6 tonnát, szemben a tavalyi 4 tonnával.

 Az őszi búza több mint 90 százalékát learatták Vas megyében, a hektáronkénti átlaghozam meghaladta a 4,6 tonnát, szemben a tavalyi 4 tonnával - közölte a Vas Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának mezőgazdasági főfelügyelője hétfőn az MTI-vel.

    Lukács Zoltán elmondta: a közel 38 ezer hektárnyi termőterületből mintegy 34 ezer hektáron aratták le az őszi búzát.

    A 19 800 hektáron termelt repce is jó eredményt produkált, a termésátlag elérte a hektáronkénti 2,83 tonnát. A tavaszi vetésű gabonák terméshozama viszont a vártnál alacsonyabb volt, tavaszi búzából és árpából is lényegesen kevesebb termett, mint amire számítottak. Tavaszi búzából a 961 hektárból 760 hektáron takarították be a termést, az átlaghozam hektáronként 3,95 tonna volt. Tavaszi árpából a 6300 hektáros területből 3,6 tonnás hektáronkénti átlaghozammal 4400 hektáron takarították be a termést.

    Az időjárás viszontagságai miatt idén későn vetették el a tavaszi növényeket, ez alól kivétel a tavaszi árpa, amely ugyan normál időben került a földbe, a vetés utáni időszakban a fagy nem tett jót a növénynek - magyarázta a terméseredményeket Lukács Zoltán.

    Hozzáfűzte, a mostani száraz, meleg, napsütéses idő kedvez az aratásnak, a gabona megfelelő mértékben kiszáradva kerül a kombájnokba. Ugyanakkor a megyében közel egy hónapja nem esett csapadék, ezért a napraforgó, a kukorica és a szója olyan mértékben kezd károsodni, amely már jelentős terméskiesést okozhat.

    Nem kedvez a hőség a tarlóhántásnak sem, eddig 29 ezer hektáron végeztek a munkákkal, a szalmát viszont 35 ezer hektárról már betakarították. Vas megyében a szalma nagy részét egy osztrák cég vásárolja fel, saját bálázójával, fuvareszközével letakarítja a tarlót és bálánként 6-7 eurót fizet a gazdáknak - ismertette a mezőgazdasági főfelügyelő, aki felhívta a figyelmet a csökkenő gabonaárakra is. A jó minőségű étkezési búzára 45 ezer forint alatt kötnek üzleteket. A takarmánybúza tonnánkénti ára 40 ezer forint alá csökkent, és ugyancsak tonnánként 40 ezer forint alatti áron kötöttek szerződést a várható kukoricatermésre - mondta a szakember.

    Beszélt arról is, hogy a termés minőségéről megoszlik a vélemény; a gazdák szerint idén jó minőségű búza termett, a termés 30-35 százaléka takarmány-, a többi pedig javító, illetve malmi minőségű. A felvásárlók viszont mindezt másként gondolják, például azért nem fogadták el jó minőségűnek a búzát, mert szerintük kellemetlen szaga van a "napon érett búzának" - mondta Lukács Zoltán.
.