Ha igazán kedvezőtlenné válik a nemzetközi környezet hazánk számára, akkor elkerülhetetlenné válik a megegyezés - vélik az elemzők.
Ha igazán kedvezőtlenné válik a nemzetközi környezet hazánk számára, akkor elkerülhetetlenné válik a megegyezés - vélik az elemzők.
Az unió szerint megszakadt az IMF-tárgyalás Magyarországgal, a kormány szerint el sem kezdődött. A Valutaalap és az Unió küldöttsége péntek délelőtt elutazott. Az uniós pénzügyi biztos szóvivője szerint azért, mert veszélybe került a Magyar Nemzeti Bank függetlensége az új jegybank törvény miatt. A magyar delegációt vezető Fellegi Tamás szerint viszont nem szakadtak meg a tárgyalások, mert azok eddig csak informálisak voltak. Pogátsa Zoltán és Zsiday Viktor közgazdászok Az Estében elemezték a történteket.
Nem jó hír
Pogátsa Zoltán a műsorban hangsúlyozta: nem jó hír a küldöttség hazautazása, ugyanis nehéz helyzetben van az ország refinanszírozása. Ha ugyanis a továbbiakban nem tudunk megegyezni az IMF-fel, akkor pont az a mentőöv fog eltűnni, ami most még tartja a forintot. Nekünk most szükségünk van az IMF-re – tette hozzá.
Zsiday Viktor elmondta: egy hónappal ezelőtt azt írta, szerinte a kormány nem akar megállapodni az IMF-fel. Ma már azonban úgy látja, a megállapodás meg fog születni, mert nincs más lehetőség. Korábbi véleményét a koncepcionális különbségekkel indokolta. A magyar kormány programja ugyanis nem elfogadható az IMF számára, a kormány viszont ragaszkodik a függetlenséghez, és végsőkig kitart az álláspontja mellett.
Mint egy brazil szappanopera
Az IMF-tárgyalások januárban biztosan folytatódnak, mindez egy brazil szappanoperához hasonlít majd – vélekedett Zsiday Viktor. „Dobálják a tányérokat, meg kiabálnak egymással, és éppen attól függően, hogy ki, hogy érzi magát, elmennek, majd visszajönnek, megállapodnak, majdnem megállapodnak.” Ha azonban igazán kedvezőtlenné válik a nemzetközi környezet, akkor elkerülhetetlenné válik a megegyezés.
Pogátsa Zoltán szerint nagyon sok függ a nemzetközi környezettől, a forint/euró árfolyamtól, és leginkább attól, hogy a magyar államadósság újrafinanszírozását mekkora rátával vállalják a hitelezőink. Fontos tudni, hogy jövőre körülbelül 5 milliárd eurónyi államadósságot kell majd fedezni. Ez 9,8 százalékos piaci kamattal nem lesz lehetséges. Ha ez lejjebb megy, akkor nem lesz szükséges az IMF-megállapodás, ha viszont nem, akkor mindenképpen kell majd.
Jegybanki vita: blöff vagy rossz időzítés
Pogátsa Zoltán szerint nagyon rosszkor jelent meg ismét a jegybanki vita. Ez egy érvényes, közgazdasági vita a háttérben: a jegybank az inflációra szeretne koncentrálni, a kormány pedig a növekedést serkentené. Ezt a vitát azonban most nem lehet megvívni – jegyezte meg. Olyan nehéz helyzetben van ugyanis az ország, hogy a kormány növekedésösztönző, kamatcsökkentő politikáját nem lehet végigvinni. Erre háromnegyed évvel ezelőtt lehetett volna sort keríteni, de akkor a devizahitelesek ügye akadályozta – hangsúlyozta a közgazdász.
Zsiday Viktor egyetértett azzal, hogy az időzítés nagyon rossz. Ugyanakkor hangsúlyozta: az időzítés nem biztos, hogy véletlen. Egy kártyajátékban is lehet blöffölni, és ez akár egy tárgyalástechnikai trükk is lehet a kormány részéről. A kormányzat gazdaságpolitikai törekvései közé tartozik ugyanakkor, hogy szeretné átvenni az irányítást a jegybank fölött. Szeretné, ha a jegybank bizonyos szinten finanszírozná a reálgazdasági tevékenységet. Ez azonban valószínűleg az IMF számára nem elfogadható.
Pogátsa Zoltán szerint azonban itt valószínűleg nem blöffről van szó, sokkal inkább arról, hogy amennyiben lehet, el kell kerülni az IMF-pénzek felhasználását, ugyanakkor ez ma már ez valószínűleg óhatatlan.
A 300-as árfolyam
A közgazdász hozzátette: a forint sorsa nagyban függ attól, hogy mi történik az eurózónával. Az elmúlt egy hét békésebb időszak volt. Baj igazán akkor lehet, ha az eurózóna nagy válságba kerül. A forintot ebben az esetben csak az IMF-háttér mentheti meg.
A forintárfolyammal kapcsolatban Zsiday Viktor megjegyezte: 300-as forint/euró árfolyam alatt szerinte a politikusok nem érzik szükségességét a megállapodásnak. Ennél magasabb árfolyam, illetve a drága hitelek mellett azonban már úgy látják, muszáj megállapodni.
Forrás: hirado.hu