MSZP: ez az elmúlt húsz év legfelelőtlenebb költségvetése

2010.11.02. 18:53

Az MSZP szerint a jövő évi büdzsé tervezete az elmúlt két évtized legfelelőtlenebb költségvetése, amely teljes egészében átdolgozásra szorul.

Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetvezetője keddi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a 2011-es költségvetés egy törvénytelen államosításon alapul.
Hozzátette: a törvénytervezetből kiderül, hogy a kormány nem csupán a magán-nyugdíjpénztári befizetések elvonásából származó 360 milliárd forinttal számol a bevételi oldalon, hanem még további 540 milliárd forinttal. Véleménye szerint ez azt jelenti: a jövő évi költségvetés azzal kalkulál, hogy a kabinet rákényszeríti a munkavállalókra, hogy ezután ne takarékoskodjanak.

A szocialista politikus úgy látja: a költségvetés több kockázatot is tartalmaz. Ezek közé sorolta, hogy a gazdasági növekedés várható mértéke nem éri majd el a három százalékot, az infláció viszont jóval magasabb lesz, mint a tervezett 3,5 százalék.

Kockázatosnak tartja a jövő évi büdzsét azért is, mert a különadókból és a magán-nyugdíjpénztári befizetések elvonásából származó pénzeket olyan dolgokra költi el, amelyek nem a társadalom hosszú távú céljait szolgálják. Példaként említette, hogy ezekből akarják fedezni a felső tízezer több mint háromszáz milliárd forintos adócsökkentését és a kormányzathoz kötődő luxuskiadásokat, miközben csökkentik a szociális normatívákat, kevesebb pénze lesz az önkormányzatoknak az alapvető közszolgáltatások biztosítására és kevesebb lesz az anyasági támogatás.
Szekeres Imre tájékoztatása szerint az MSZP szakértői szerdától minden nap a nyilvánosság elé állnak egy-egy terület részletes elemzésével.

Jelezte, az MSZP módosító indítványokat nyújt be annak érdekében, hogy a legfontosabb területekre és a munkahelyteremtésre forrást csoportosítsanak át.
A szocialista politikus kitért arra: az MSZP álláspontja szerint nemcsak a családi pótléknál kell érvényesíteni, hogy ez ne járjon kiugróan magas, "milliós fölötti" havi jövedelem felett, hanem meg kell tartani a gyermekek után járó adókedvezménynél is, amely jelenleg is létezik ez a korlát egymillió forint felett.
 

.