Nagy az érdeklődés a szombathelyi Kríziskamra iránt

2011.10.27. 09:03

Országosan is egyre nagyobb az érdeklődés a Szombathelyi Egyházmegyéből indult Kríziskamra 2010. program iránt; melynek lényege, hogy üres plébániaépületekből nappali foglalkoztatókat alakítanak ki, munkahelyeket teremtve főként kis településeken élő, halmozottan hátrányos helyzetű emberek számára.

Országosan is egyre nagyobb az érdeklődés a Szombathelyi Egyházmegyéből indult Kríziskamra 2010. program iránt; melynek lényege, hogy üres plébániaépületekből nappali foglalkoztatókat alakítanak ki, munkahelyeket teremtve főként kis településeken élő, halmozottan hátrányos helyzetű emberek számára - mondta el az MTI érdeklődésére csütörtökön Tuczainé Régvári Marietta, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász igazgatója.

A győri, a székesfehérvári és a váci egyházmegyékből is érdeklődnek a projekt átvétele iránt, szó van például arról is, hogy a vörösiszap katasztrófa sújtotta Devecserben is létrehoznak egy hasonló foglalkoztatót. Vas megyében sem állt le a program, hiszen csütörtökön Jánosházán folytatnak tárgyalásokat, ahol tizenegy környékbeli településen élő sérült, hátrányos helyzetű ember számára alakítanának ki munkalehetőséget is kínáló nappali foglalkoztatót - fűzte hozzá az igazgató.

Tuczainé Régvár Marietta emlékeztetett, hogy a program 2010-ben azzal indult útjára, hogy Veres András szombathelyi megyéspüspök, valamint Vas és Zala megyék gazdasági élete köztestületeinek vezetői és az egyházmegyei karitász együttműködési megállapodást kötött a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása érdekében.

Ezután adták át 2010 szeptemberében a vásárosmiskei, decemberében a nagylengyeli, az idén júniusban a kemenespálfai plébániák felújítása után a nappali foglalkoztatót.

Eddig összesen 175 megváltozott munkaképességű dolgozónak tudott a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász éves szinten 73 millió 500 ezer forintot juttatni, három céggel kötött együttműködés alapján végzett rehabilitációs foglalkoztatás révén.

Az igazgató szerint ennyi pénzt 10 év alatt sem lett volna képes a karitász adományokból összegyűjteni. A cégek számára is előnyös a rehabilitációs foglalkoztatás, hiszen számukra törvény írja elő, hogy létre kell hozni ilyen munkahelyeket, különben rehabilitációs hozzájárulást kell fizetniük. A cégek éves megtakarítása a rehabilitációs foglalkoztatás révén 64 millió 862 ezer forint.
 

.