A nagy budapesti eszemiszom: Kóstoló Fesztivál 2010 (ínyenckrém receptekkel)

2010.11.02. 13:33

Hogy hogy főznek a borászok? Átkozottul jól. Képgaléria.

Kóstoló Fesztivál, Budapest, 2010

Hogy hogy főznek a borászok? Átkozottul jól. Képgaléria.

Hogy hogy főznek a borászok? Átkozottul jól... - ez derült ki az október 29-30-án 80 magyar borász részvételével rendezett Kóstoló Fesztiválon, a budapesti Symbol központban. Az Így főznek a borászok című könyv nyomán megálmodott rendezvényen nem csak a kötetben szereplő ételeket, de a hozzájuk legjobban illő borokat, valamint a szintén a borászok által megálmodott ínyenckrémes falatkákat is megkóstolhatták a vendégek. A korlátlan étel- és italfogyasztásra jogosító jegyek elővételben 7500, a helyszínen 8500 forintba kerültek.

Az Így főznek a borászok című könyv szerzőpárosa, Őszy-Tóth Gábriel író-producer és felesége, Balla Ibolya 2009 nyarán kezdték végiglátogatni Magyarország történelmi borvidékeit. Több mint 130 borászatban összesen hatszázféle bort kóstoltak, és gyűjtötték a borászok receptjeit. Ezekből született meg a kötet, amelyben nyolcvan különlegesség receptje található meg.

Kóstoló Fesztivál, Budapest, 2010

A fesztiválnak helyet adó Symbol az utóbbi években átadott vendéglátóhelyek egyik legkiválóbbika Budapesten, a Kolosy téri piac mögött. Többszintes, különböző stílusú termeket magában foglaló étterem, klub, pub, bemutatkozó hely, az igényesebb közönség számára.

Kóstoló Fesztivál, Budapest, 2010

A Kóstoló Fesztivál nemcsak a testnek szólt: hallhattuk a Borászok Kórusát, és több koncert is színesítette az eseményt, például Váczi Eszter lépett fel péntek este, szombat délben pedig épp az Óbudai Danubia vonósnégyes játszott. A fesztivál házigazdája Rókusfalvy Pál volt, aki etyeki borászként maga is szerepel a kötetben, az erdei gombás árpagyöngyrizottóval körített borjúnyakkal.

Kóstoló Fesztivál, Budapest, 2010

A gyomor örömeit tekintve, tesztünk során egyértelműen Figula Misi libamája vitte a prímet, 2007-es Szilénusszal lekísérve. De nem szabad megfeledkezni a többiről sem, amit kóstoltunk, hiszen itt rossz étel ugyanúgy nem volt, ahogyan rossz bor sem. Nem tudom, másoknak mennyi a befogadóképessége, hányféle ételt (és bort) lehetséges egyhuzamban végigkóstolni, de maradjunk annyiban, hogy a következő sor után valószínűleg a legtöbben már egy kiadós pihenőre szavaznak:

álompár fantázianévre keresztelt füge-kecskesajt párosítás (Spiegelberg Stephantól, 2008-as somlói olaszrizlinggel), a toszkán pizza (Gál Tibortól, 2007-es Titi pinot noirral), a barackos-fügés kacsamell (Zsurki Sándortól, 2006-os 6 puttonyos tokaji aszúval), a tasakban sült sertéskaraj almás narancsos káposztával (Balassa Istvántól, 2008-as Balassa Nyúlászó furminttal) és persze Kamocsay Ákos mustáros csirkemelle, egy pohárka 2007-es Móri Rejtelem chardonnay-vel. (Fájó szívvel, ám megtelt hassal a villányi Bock József steakje most kimaradt a tesztelésből.)

Kóstoló Fesztivál, Budapest, 2010

Desszertfogyasztás érdekében kifejezetten jó választás volt a tokajinak szentelt terembe betévedni, itt bukkantunk a tejszínhabos, epres mascarponés túrótortára (Kiss Istvántól, 2009-es Tokaji Késői Arannyal) és Áts Károly fagylaltjára sárgabarackkal, aszúesszencia-karamellel, és persze '99-es Nyúlászó 6 puttonyos aszúval...

Ugrás a képgalériára!


Bock József (Villány)
Libamájas ínyenckrém

Libamájas ínyenckrém recept


Hozzávalók:
250 g libamáj, 250 g házi készítésű margarin, 2-3 gerezd fokhagyma, snidling, fűszerkeverék (só, édes pirospaprika, őrölt kömény, kevés bio vegeta, feketebors, fehérbors, fokhagyma granulátum)

Elkészítése:
Az ujjnyi vastagságúra szeletelt májat a fűszerkeverékkel beszórjuk, majd saját zsírjában kisütjük. A májat villával összetörjük, majd hozzákeverjük az apróra vágott snidlinget és a zúzott fokhagymát. Végül a pépes májat a kisült zsírjával és a margarinnal összekeverjük, és fokhagymás pirítósra kenve fogyaszthatjuk.

***

Dr. Lőrincz Byörgy (Eger), Az Év borásza 2009
Fűszeres padlizsánkrém

Padlizsánkrém


Hozzávalók:
1,5 kg padlizsán, 2-3 gerezd fokhagyma, kb. 200 g vöröshagyma, 100 g házi keverésű margarin, 0,2 g friss koriander, 0,2 g fűszerpaprika, frissen őrölt bors, tengeri só ízlés szerint

Elkészítése:
A padlizsánt megmossuk, majd sütőben 200 ºC-on puhára sütjük. Ezután kicsit pihentetjük. Majd lehúzzuk a héját, és fakéssel püré jellegűre vágjuk. Kevés házi margarinon a finomra vágott hagymát és fokhagymát megpároljuk, majd kihűtjük. Habüstben a házi margarint habosra keverjük, fűszerezzük, majd hozzá keverjük a pürére vágott padlizsánt.
Fogyasztható házi kenyérrel, lángossal vagy ciabattával.

.