Neves előadók lépnek fel a Tosca szombathelyi előadásán

2011.12.14. 10:38

A címszerepet Lukács Gyöngyi énekli, Scarpia szerepében pedig Alexandru Agachét láthatja a közönség a Bartók Teremben szombaton.

A címszerepet Lukács Gyöngyi énekli, Scarpia szerepében pedig Alexandru Agachét láthatja a közönség a Bartók Teremben szombaton.

Neves előadók lépnek fel a Tosca szombathelyi előadásán: a címszerepet Lukács Gyöngyi énekli, Scarpia pedig szerepében Alexandru Agachét láthatja a közönség a Bartók Teremben szombaton.

A december 17-én 19 órakor kezdődő előadáson a Savaria Szimfonikus Zenekart a Kossuth-díjas Medveczky Ádám vezényli - közölte az együttes titkársága az MTI-vel.
Lukács Gyöngyi 2002-ben ugyanebben a szerepben debütált a New York-i Metropolitan Opera színpadán óriási sikerrel, azóta az operaénekes rendszeres fellépője a milánói Scala, a bécsi Staatsoper, a londoni Covent Garden színpadainak olyan partnerekkel, karmesterekkel, mint Plácido Domingo, José Cura, Samuel Ramey, Lamberto Gardelli vagy Riccardo Muti - fűzték hozzá az operaest szervezői.

A szombathelyi Tosca előadáson Lukács Gyöngyi partnere a Cavaradossit éneklő Muskát András, a budapesti operaház tenorja lesz, Scarpia szerepében pedig Alexandru Agache hallható, aki szintén rendszeres vendége Párizs, München, London, Milánó legnagyobb operaházainak.

Szombathelyen nem először lép fel világhírű operaénekes, legutóbb nyáron a felújított Iseumban rendezett Varázsfuvola előadásokon Miklósa Erikát hallgathatta a zenekedvelő szombathelyi közönség - emlékezettek a szervezők.

A Tosca Giacomo Puccini egyik háromfelvonásos operája. Szövegkönyvét Luigi Illica és Giuseppe Giacosa írta, Victorien Sardou La Tosca című drámája (1887) alapján. Korábbi operáinak szövegkönyvírója, Ferdinando Fontana javasolta először a zeneszerzőnek, hogy írjon operát a dráma alapján. Noha Puccininek tetszett az ötlet, először elvetette a tervét, és csak akkor tért vissza hozzá, amikor megtudta, hogy Giuseppe Verdi, majd Alberto Franchetti is foglalkozik megzenésítésének ötletével. A szövegkönyvben Illica és Giacosa hűen követte az eredeti színmű cselekményét, a szükséges rövidítések még fokozták is a drámai feszültséget. A zenei szövet felépítése sokban emlékeztet a Bohéméletnél alkalmazott és kitűnően bevált módszerre. A kompozíció gerince kevés, nagyon pregnáns és könnyen megjegyezhető téma. A Tosca a romantikus melodráma hagyományait őrzi, hasonlóan A trubadúrhoz vagy a La Giocondához. Kevésbé érvényesülnek benne a verizmus jelei, mint például a Bajazzókban vagy a Parasztbecsületben. Ősbemutatóját a római Teatro Costanziban tartották 1900. január 14-én. Magyarországon először a Magyar Királyi Operaházban vitték színre 1903. december 1-jén. Az operairodalom legismertebb művei közé tartozik, címszerepe az egyik legkedveltebb szopránszerep.
 

Forrás: www.sso.hu/ 

.