Nincsenek új időknek új vasi dalai – Átjáró tehetségkutató fesztivál 2010. szombathelyi elődöntő

2010.02.28. 15:22

Nem hiszünk a számmisztikában, csakhogy mégis adott az együttállás: harmadik évad, harmadik elődöntő, háromzenekaros felhozatal.

Final Attack

Mi több, az idei első két elődöntő elmaradt, a megtartott mostaniból két együttest tavaly már láttunk és ketten jutottak tovább.

Osztás, összeadás, állandók, változók

Agyonmantrázott közhely lépten-nyomon gazdasági válsággal magyarázni bármit Magyarországon, ami nem működik jól. Főleg hogy szinte csak ilyen dolgok vesznek körül minket. Egy megyei, sőt megyehatáron túlmutató, négyállomásos, előrostás tehetségkutatón az optimális eset az, ha alkalmanként 5-6 zenekar méreti meg magát, azaz 20-24 fellépő jut egy-egy estére. Tavaly a körmendi mustra elmaradt. A többi három városban: Kőszegen, Sárváron és Szombathelyen viszont 19 együttes mutatott viszonylag színes képet a vas megyei zenei élet feltörekvőiről. Idén, két hét múlva Sárváron ugyanis még négy csapat színrelépése várható, ez a szám 7-et ad ki. Ráadásul (vagy inkább: érthetően) a körmendi mellett a kőszegi elődöntő is elmaradt. Ergo ha a cikkcím túlzó is, e téren se túl rózsás a helyzet.


Fuzzbox

Vannak azonban állandó és jól megszokott nevek is az – írjuk ki a teljes születési nevét – Átjáró Amatőr Ifjúsági Tehetségkutató Könnyűzenei Fesztiválon. Ilyen a rendezvény szervezője, az MMIK LOGO Ifjúsági Szolgálata, a zsűri két tagja, Horváth György, aki a Mississippi Moon-ban játszik és Horváth László, zenész és hangszerész, a Pianho hangszerbolt képviseletében, illetve Hege alias Hegedüs László konferanszié. A bíráló bizottság harmadik tagja új, Joós Tamás, a tavalyi győztes, a Lunchbox szólógitárosának édesapja, nem mellékesen énekmondó, az MMIK igazgatója. A tehetségkutatós három koncert előtt és után a leginkább a Jimi Hendrix-mániájukat kiélő Fuzzbox nevű kollektíva nyűtte a gitárokat.

Jack vesszőfutása

„A zenekar 2009 szeptembere óta működik együtt a feloszlott Sunflower jogutódjaként, immár 3 főre redukálódott taglétszámmal. Jól csengő nevet nem tudtak kitalálni, így egy élére esett 20 Ft-os után maradt ez, mely változhat is a későbbiekben. A zenekar gitár és hangszál felhasználásával próbál operálni. A „skatulyát” döntse el a kritikus tömeg.

A zenekar tagjai: Szőke Krisztina (ének), Galántai Gábor (basszus) és Harsányi Levente (gitár).”

Jack vesszőfutása

Tényleg nem ártana változtatni a néven. A tavaly megismert énekesnő karakteréhez és érzékeny dalaihoz a Napraforgó név sokkal inkább passzolt, mint ez a mostani, aminek láttán-olvastán mosdatlan szájú punkos megmondást vagy erős Kispál-hatást gondolna az ember. Ehelyett a játékos, merengős szövegek kenterbe verik a másik két vetélytárséit, a választott feldolgozással (amit az Erik Sumo Band nemrég bravúrosan összehozott a „János legyen fönn a János-hegyen” című operett klasszikussal), szóval a Shocking Blue 1969-es Venusával meg szintén nem nyúltak mellé. Hogy a dob valóban hiányzott-e a ének-basszus-gitár felállás hátteréből? Valóban hiányzott. Hege, mikor kiderült, hogy nem jutnak tovább a megyei döntőbe és felmentek a zsűrihez a színpadra átvenni az „elismervényt”, közhírré is tette, hogy aki érez magában ilyes ambíciót, az keresse meg a zenekari tagokat.

Final Attack

„A zenekar 2008 szeptemberében alakult és metál stílusú zenét játszik. Pár fellépés után tagcsere történt. A zenekar neve így lett Final Attack. 2009-ben kisebb nagyobb sikereket értek el. 2009 szeptemberében új dobos jött, és a régi basszusgitáros visszakerült a helyére. December 11-én nagy sikerű koncertet adtak a Sipőcz Banddel.

A zenekar tagjai: Auer Máté (ének, gitár), Illés Attila (gitár), Csizma Gábor (basszusgitár) és Maschgán Péter (dob)."

Final attack

Első helyen jutott tovább az épp egy hónap múlva esedékes második körbe a legfiatalabb átlagéletkorú négyes. Van még hova fejlődniük (kiváltképp az elég semmilyen szövegek terén), de a zenészekből álló zsűri nem véletlenül méltatta őket a dobogó tetejére. Évek múltán Joós Tamás majd talán éppen velük példálózik az akkori kezdőknek a színpadi jelenlét és profi technikai kapcsán úgy, ahogy azt a Fuzzbox-szal tette. A kötelező mások tollával ékeskedésül a srácok a Black Sabbath 1970-es Paranoidját választották. (Ez a dalt pár éve a Csók és könny nevű punkcsapat gondolta tovább – nem épp tisztelettudó módon.)

Fountain

„A zenekar 2008 nyarán alakult Körmenden. Azóta kb. 30 fellépésük volt. Leggyakrabban Körmenden szerepeltek, ezen kívül Keszthelyen és Sárváron is játszottak. A tavalyi Átjáró 2-n különdíjat nyertek, ezért 2009 júliusában a Rába Part 4. Ifjúsági Programfesztiválon léptek fel többek között a 30Y zenekart megelőzően. A zenekar létrehozását a zene szeretete és gondolataik zenébe foglalása inspirálta. Alternatív rockot játszanak.

A zenekar tagjai: Horváth Gábor (gitár, ének), Nagy Zsolt (gitár), Bujdosó Bence (basszusgitár) és Pongrácz Norbert (dob).”

Fountain

A tavalyi sárvári megmérettetésről írt cikkben amerikai gitárzenével, fülbe kívánkozó dalokkal és az ottani felhozatal legmaibb hangzásával írtuk körbe a kvartett hangászkodását. Az akkor beígért ezüstérem ideje most jött el. Az erényeik változatlanok, de bár azért volna néhány kifogásunk. A hangzás maradt a jó amerikás gitárzene, oké, legyen alternatív rock, a 2004-es The Killers-dal is passzolt a felvállalt stílusba, amint azonban Horváth Gábor magyarul kezdett el énekelni és főleg a hangkarakteréhez egyáltalán nem illő 1968-as feldolgozásba, a Beatles Hey Jude-jába fogott bel, akkor azért néha fölszisszentünk. Különben továbbra is hajrá Körmend!

Két hét múlva, március 13-án Sárvárott nyílik újra az Átjáró. Aki teheti, látogasson el a Nádasdy-várba.

.