Magánbörtönné alakul a szombathelyi laktanya

2004.10.19. 20:17

A tíz lehetséges nyugat-magyarországi helyszín közül a Savaria Kiképzőközpontra esett a választás; A 700 fős börtön építése és üzemeltetése a köz- és magánpénzek bonyolult kombinációjára épül. A létesítmény összköltsége 10 milliárd forint, ami egyben azt jelenti, Szombathely környékének egyik legjelentősebb beruházásáról van szó.

Miért Szombathelyen lesz az új börtön?

Idén májusban kormánydöntés született arról, hogy két regionális büntetés-végrehajtási intézetet építenek úgynevezett Public Private Partnership (PPP) konstrukcióban, azaz a köz- és magánszféra együttműködésében. Az egyik intézménynek az ország északi, a másiknak a nyugat-dunántúli régióban kerestek helyet.

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közel 30 helyszín vizsgálata után jelölte ki a legalkalmasabbakat. Ezek szerint Észak-Magyarországon Tiszalökön új börtön épül, az ország nyugati felében a szombathelyi Savaria Kiképzőközpont átalakítása mellett szólt a legtöbb érv.

Az indoklás szerint azért, mert a helyszín lakott területeken kívül esik, mégis jól megközelíthető. Minden funkció megtalálható benne, amire egy börtönben szükség van. Az épületek állapota jó, komoly szerkezeti munkákra nem lesz szükség. Könnyen kialakítható egy rendészeti kiképzőközpont is ezen a helyszínen.

Magánpénzekből finanszírozzák az építkezést

A beruházás úgynevezett Public Private Partnership (PPP) keretében valósul meg, ami az állami és a magántőke együttműködését jelenti. Ennek előnye, hogy a beruházás nem növeli tovább a költségvetés adósságállományát. A projektet közbeszerzési eljárásban kiválasztott vállalkozások valósítják majd meg. Az átadás után az állam visszabérli az intézeteket - évi 1,91 milliárd forint költséggel kell számolni 15 éven keresztül.

A PPP konstrukcióban résztvevő konzorcium nemcsak a kivitelezésben vesz részt, hanem a későbbi üzemeltetésben is. Magánkézbe kerül a fenntartás, az üzemeltetés, az élelmezés, a mosás és a fogvatartottak munkáltatása.

Ugyanakkor állami felügyelet alatt marad az őrzés, a szállítás, az előállítás, a nevelés, az egészségügyi ellátás és a nyilvántartás.

Gazdasági hatás

A beruházás hátteréről tudni kell, hogy 2004 tavaszán dőlt el, hogy a hogy a Savaria Kiképzőközpontot bezárják. Ezért az Igazságügyi Minisztérium (IM) tárgyalásokat kezdeményezett a Honvédelmi Minisztériummal (HM) az épület kezelői jogának átvételéről. A HM október 18-án hivatalosan is átadta kezelői jogot az IM-nek. Így megkezdődhet Szombathely környékének egyik legnagyobb szabású beruházása, melynek összköltsége 10 milliárd forint.

Az előzetes tervek szerint a tárca még idén kiírja az EU közbeszerzési eljárást az építési tervekre. 2005-ben megkezdődik a tervezés, a hatósági engedélyek beszerzése. 2005 augusztusára születhet döntés a PPP partner kiválasztásáról, és megkezdődhetnek az építési munkák. 2006 márciusára tervezik a fogvatartotti körlet átadását, júniusra a bástyafalon kívüli épületekét. A Szombathely belvárosában található börtön 2006 decemberében költözhet át az új létesítménybe.

A hivatalos tájékoztatás szerint az intézet 377 fő személyzetet fog foglalkoztatni - a megyei büntetés-végrehajtási intézetben jelenleg 97 dolgoznak. Ez 280 fő növekedést jelent a személyi állomány tekintetében, de a börtön további 70-100 civilnek fog munkát adni. Az építkezés 1,5-2 évig 350 embert foglalkoztat. A működéshez szükséges élelmiszer- és szolgáltatásigény 200 millió forinttal fogja növelni a jelenlegi keresletet, továbbá 500 millió forinttal nő a térségben megjelenő jövedelem.

Zsúfoltak a magyar börtönök

A magyar büntetés-végrehajtási intézetek legnagyobb gondja a zsúfoltság. A 32 büntetés-végrehajtási intézet 11 ezer 152 férőhelyén jelenleg 16 ezer 500 főt tartanak fogva, amely 147 százaléákos telítettséget jelent. Ez káros hatással van az elítéltek későbbi társadalmi beilleszkedésre, hiszen nincsenek meg a munka, az oktatás és a kikapcsolódás feltételei, a személyzet és az egészségügyi szolgáltatások túlterheltek.

Az új szombathelyi és a tiszalöki börtönnel a zsúfoltság 130 százalékosra csökken.
.