

Akárcsak tavaly, most is napfényben fürdött a szombathelyi Fő tér, mikor a szombathelyi kistérség falvai zenés jó reggelt köszöntöttek a későn kelő, az álmosságtól még hunyorgó városiaknak. De nem csak a napfény és a korai kelés emlékeztetett a tavalyi évre, hanem szinte minden. A szervezők valószínűleg úgy gondolták, sikeres rendezvényen nem érdemes változtatni.
A hozzáállás érthető, így viszont fennáll a veszélye, hogy ami tavaly még újdonságnak hatott, az idén már közel sem annyira. Sőt.
De azért kétségtelenül megint csak nagyon élveztük a dolgot. Varga Gyula kistérségi elnök papírszagú bevezetője után kicsit belenéztünk a változó minőségű színpadi eseményekbe, majd belevetettük magunkat az igazi életbe, a nagysátorba, ahol újfent megállapíthattuk, hogy a városon kívül is érdemes élni, sőt lehet, ott érdemes igazán.

A térség 39 falvából 19 jött el, hogy újfent elbűvöljenek bennünket, s hogy cáfolják azokat az ostoba közhelyeket, mely szerint a falusi élet feltétlenül unalmas és – kimondatlanul, de éreztetve – alacsonyabb rendű, mint a nagyvárosi. És nemcsak a népművészetről, kézművesiparról van szó, hanem meghökkentően értékes általános iskolai szakkörökről, hi-tech cégekről, ügyes kezű iparosokról, csendben alkotó művészemberekről, akiket eltakarnak előlünk a város szélére emelt betonmonstrumok. És még sok mindenről, beleértve a közvetlen és barátságos hangnemet, amellyel a falvak képviselői a standok mögött fogadták az érdeklődők ostromát.
Az rendezvény egyedüli komolyabb újdonsága az osztrákok bevonása volt a buliba. A vasszilvágyi saláta után, két pohár vaskeresztesi vörös között megszólítottuk a sátor sarkában helyet kapó, profi katalógusokkal kistafírungolt sógorokat, mit is gondolnak minderről.
Az oberwarti régió nevében Hans-Peter Neum idegenforgalmi menedzser kifejtette az ALON-nak, hogy azért vannak itt, mert meghívták őket. S örömmel vannak itt, mint a jó szomszédok, akiknek természetes érdeke a baráti viszony fenntartása, hiszen májustól gyakorlatilag összeolvad a Szombathely és Oberwart környezete. Úgy gondolja, az EU-csatlakozás után a magyaroknak rövid időn belül bőven lesz pénzük, amelyet szeretnének, ha többek között burgenlandi kirándulásokra is költenénk. Elsősorban a borturizmusban bíznak – szeretnének egy magyarok által felkapott, bécsi Grinzing-szintű helyet létrehozni , de a bőven hoztak fürdőhelyeket propagáló katalógusokat is.
Ami a költőpénz mennyiségét illeti, legyen igaza Neum úrnak.

Nem lehet tudni, az EU-csatlakozás után, miként is alakul majd valójában a régiók, megyék, kistérségek sorsa. Részünkről annyit tennénk hozzá, hogy a Kistérségi forgatag roppant életrevaló kezdeményezés, láthatóan mind Szombathely, mind az érintett falvak profitálnak belőle, EU-csatlakozástól függetlenül Ha egy kicsit bátrabbak lennének a szervezők, jóval többet is elbírna ez az ötlet, mint egyetlen – önismétlő - színpadot és sátrat.
Ha valamit van értelme felfuttatni és támogatni, akkor ezt biztosan.