A Drazsé-saga folytatódik

2004.12.10. 11:40

Újabb állomásához érkezett a Szombathelyen megjelenő Drazsé Szemek című kiadvány és néhány helyi közszereplő évek óta tartó perekkel tarkított ügye. Pénteken három érintett, Sági József országgyűlési képviselő, Markó Péter a Vas Megyei Közgyűlés elnöke és Csigó Szabolcs, a Haladás VSE elnöke tartott közös sajtótájékoztatót.

Mint ismeretes, a Drazsé Szemek évek óta foglalkozik hármukkal, jellemzően nem éppen a legkedvezőbb színben tüntetve fel őket. A megjelent írások tartalma miatt már több per is indult a lap főszerkesztője, Draskovics László ellen, melyek közül néhány a közelmúltban bírósági ítélettel végződött.

A péntek délelőtti sajtótájékoztatón a Sági József által kiosztott sajtóanyag kivonatosan tartalmazza a bíróság elsőfokú és másodfokú ítéleteit, melyekből kiderül, hogy a Drazsé Szemekben megjelent cikkek tartalma „összességében alkalmas arra, hogy az olvasóban a magánvádlóról elítélő vélemény alakuljon ki.”, így Draskovics bűnös nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségében, és öt évre eltiltja az újságírói foglalkozástól.

Az ítélet egyébként Draskovicsot konok, társadalomellenes beállítottságúként jellemzi, akinek személyiségéből „az újságírói szakma negligálásán túlmenően az emberi méltóság minimális megbecsülése is hiányzik.”

A másodfokú ítéletben három év próbára bocsátással helybenhagyták az elsőfokú döntést.

Sági József az erkölcs és az ízléstelenség összecsapásaként jellemezte azt a harcot, melyet már évek óta folytat a Drazsé Szemek ellen. A képviselő elmondta, úgy érzi, meg kell szólítani a becsületes embereket, nyilvánosságra kell hozni az ügy dokumentumait.

Csigó Szabolcs elmondta, az ügy eddigi eredménye nem kielégítő számára, a törvény nem védi meg kellőképpen, jobban pártolja a bűnözőket, mint a becsületes embereket, és megrendült a bizalma az igazságszolgáltatásban.

A HVSE elnöke kijelentette, őt rossz gazdálkodással és egyéb ügyekkel vádolja Draskovics, miközben őt magát már ítélték el lopásért, magánokirat hamisításért és sikkasztásért is.

Csigó szerint a sajtó is felelős az eseményekért, hiszen mindeddig sehol sem kapott kellő kritikát a Drazsé Szemek.

Markó Péter mint alperes szerepel a történetben, elmondása szerint őt azért perelte be Draskovics, mert kiosztotta a megyei közgyűlésben a MÚOSZ állásfoglalását az ügyben. Mint kiderült, ez ügyben felmentő ítélet született, melyben Draskovicsot mindössze 5127 forint perköltség megfizetésére kötelezte a bíróság. A megyei közgyűlés elnöke „elképesztő kaffkai helyzetként” értékelte az ügyet, melyben közszereplőként öt éve tűri a lap állításait.

Markó Péter példaként a Drazsé Szemek egy régebbi példányában megjelent cikket említette, mely szerint ő részegen karambolozott, mely eset miatt a felesége is elvált volna tőle, miközben sosem volt jogosítványa, és ma is boldogan él első feleségével.

„Ezzel a jogrendszerrel vissza lehet élni” – hangzott el, sokat kell a bíróságra járni ahhoz, hogy az ilyen ügyekben eredményt lehessen elérni.

Sági József kijelentette, édesapja, felesége, családja kénytelen tűrni évek óta a rágalmazásokat, de nem adja fel, minden esetben továbbra is be fogja perelni Draskovics Lászlót, ha rágalmazza.

Újságírói kérdésre, mely szerint példányszámát, illetve komolyságát tekintve mekkora hatással bír a Drazsé Szemek a helyi közéletre, azt a választ kaptuk, hogy Draskovics mindig gondoskodik arról, hogy azok az emberek, akik hatással vannak a közvéleményre, megkapják a kiadványt.
.