

A megyei könyvtár idén már másodszor rukkol elő valami kuriózummal. Az év elején
minikönyv kiállítás volt, ezekben a napokban pedig régi bibliák vannak közszemlén. Nemcsak a kuriozitás a közös, hanem az is, hogy mindkét tárlat a könyvtár érdekességeit bemutató sorozat része.
A mostani kiállítás a laikusnak első pillantásra soványkábbnak és kevéssé izgalmasnak tűnik, mint a sok száz, kétségkívül látványos minikönyv, de ha fogékonyak vagyunk a részletekre, értékelni fogjuk ezeket a sajátos kisugárzású, régi könyveket is.
A Berzsenyi Dániel Könyvtárnak természetesen ennél sokkal több – körülbelül mintegy félszáz féle - biblia van a tulajdonában. Azért esett a választás a kiállítottakra, mert ezek számítanak a legérdekesebbnek, a leginkább különlegesnek – magyarázta az ALON-nak a kiállítás szervezője, Nagyváradi Nóra.
A gyűjtemény mintegy négy évszázadot ölel át. A legfiatalabb darabja, a díszes kiállítású Klasszikus Arany Biblia is több mint száz éves, míg a legidősebb egy 1565-66-ból származó fametszetes Luther-Biblia. Ez utóbbi, szegény, nagyon rossz állapotban van már, kinyitni is alig lehet, de az intézménynek sikerült pályázati pénzeket szereznie a restaurálására, így jövőre biztosan megújul. Mint megtudtuk, egyetlen ilyen biblia felújítási költsége körülbelül egymillió forintot kóstál.
A vitrinekben levő szentírások nagyjából évszázadonként vannak csoportosítva, mindegyik mellé gondosan feltüntetve a tudnivalók az adott kiadásról. Egyik üveg alatt egy héber nyelvű kézirat, egy pergamentekercs található, amely Mózes öt könyvének a teljes szövegét tartalmazza, s amelyből ünnepnapokon részleteket olvastak fel.
A bibliák többsége még az 1880-ban alapított Városi Könyvtár tulajdonát képezte, innen örökölte őket a jogutód megyei könyvtár, de van közöttük egy olyan is, amely Gazdag Erzsi hagyatékából került ide.
Nagyváradi Nóra érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy természetesen vannak a könyvtárban kölcsönözhető bibliák is. A könyv jellegéből adódóan a legtöbb bibliaolvasónak van otthon minimum egy példánya, de ez nem jelenti azt, hogy nem kölcsönöznek az emberek bibliát. Főként a könyvről tanuló diákokról van szó, de másoknak is eszébe jut hazavinni olvasásra egy-egy példányt.
A kiállítás apropója egyébként Syslvester János születésének ötszázadik évfordulója. A Vas megyéhez, pontosabban Sárvárhoz is kötődő, az első magyar nyelvű Új Testamentum létrehozójának két külön vitrinnel is tiszteleg a könyvtár. Itt az ő munkásságának gyümölcseit tekinthetjük meg.
Az eseményre egy ízléses kiadvány is nyilvánosságot látott „Ídes az hazának szerelme” Tiszteletadás Sylvester Jánosnak címmel.
A kiállítás január 14-ig ingyen látogatható a könyvtári nyitva tartás alatt.
Korábban:
Minikönyvek közszemlén
