Bükfürdő télen

2005.01.05. 19:39

A megannyi újonnan nyílt vagy frissen felújított nyugat-dunántúli fürdő kissé hátérbe szorítja a műfaj nagy klasszikusát, a büki fürdőt. Érdemtelenül. Bük, köszöni szépen, jól érzi magát, akárcsak a vendégei, főleg, ha azok mélyebben a zsebükbe nyúlnak. Tapasztalatok, árak, .

A megannyi újonnan nyílt vagy frissen felújított nyugat-dunántúli fürdő kissé hátérbe szorítja a műfaj nagy klasszikusát, a büki fürdőt. Érdemtelenül. Bük, köszöni szépen, jól érzi magát, akárcsak a vendégei, főleg, ha azok mélyebben a zsebükbe nyúlnak. Tapasztalatok, árak, .

A megannyi újonnan nyílt vagy frissen felújított nyugat-dunántúli fürdő kissé hátérbe szorítja a műfaj nagy klasszikusát, a büki fürdőt. Érdemtelenül. Bük, köszöni szépen, jól érzi magát, akárcsak a vendégei, főleg, ha azok mélyebben a zsebükbe nyúlnak. Tapasztalatok, árak, .

Más vendégkör

Bükfürdő - a fedett rész

Tényleg fura. Miután feltártuk a győri" target="_blank, sárvári" target="_blank, pápai" target="_blank, szombathelyi" target="_blank, lenti fürdőt" target="_blank, csak ekkor került sorra Bük. A sorrend akár szimbolikus is lehetne. Az ország egyik legismertebb, méretét tekintve második legnagyobb fürdője valahogy kikerült a környéken lakó emberek érdeklődésének fókuszából. Ennek egyik oka talán az, hogy a fürdő a nyolcvanas évektől kezdve már nem az itt lakókat célozza meg, hanem a régión és az országhatáron kívülieket, főleg a Lajtán túliakat. Ennek következtében alaposan elszaladtak az árak.

Az utóbbi évtizedben pedig egyre másra nyíltak meg és újultak meg a környékbeli fürdők, hogy alapos konkurenciái legyenek Bükfürdőnek. Különösen a közelben lakók pártolnak el láthatóan: Kérdezzék csak meg ismerőseiket, hova járnak strandra, az a gyanúnk, meglepően kevesen fogják mondani Büköt.

Bük, te drága

Bükfürdő - a fedett rész

Mindezek tudatában érkezünk egy téli délelőtt a fürdő előtti parkolóba, ahol, bevalljuk hősiesen, már jó egy évtizede nem jártunk. A parkoló fizetős, a száz forint per óra összeg nem is jelképes, egy egész napos itt tartózkodás esetében meg főleg nem. A bejáratnál először a pofás fogadócsarnokot és a high-tech pénztárakat vesszük szemügyre, majd az árakat. Hát nem olcsó mulatság. Egy egyszeri belépő 950 forint, de ez nem tartalmazza a lényeget, az élményfürdő részt, ami újabb 1250 forint. Három év alatti gyereknek ingyenes a fürdő, 16 éves korig 350 forint engedményt adnak a sima belépőből, de az élményfürdőbe már nekik is teljes árú jegyet kell venni. Egy kétgyerekes család így – hacsak nem a gyógyvízért jött - alapból 8100 forintot hagy a pénztárnál, amire jön még ilyen-olyan kaució.

Az élményfürdő rész

Bükfürdő - a fedett rész

A büki élményfürdő hivatalosan Rekreációs Park névre hallgat. Télvíz idején elég körülményesre sikeredett a megközelítése, amit hallhatóan minden második vendég szóvá is tesz. A termálfürdő és az élményfürdő ugyanis elszeparált, az utóbbihoz két módon lehet megérkezni. Vagy a pénztárnál kapott „karóra” és egy, az azt érzékelő szűk forgóajtó segítségével, vagy egy 40 méteres külső sétával. Az utóbbi variáció a szerencsésebb, mert akkor az élményfürdő részben tudunk átöltözni, jóval kulturáltabb körülmények között. A forgóajtón meglehetősen embert próbáló feladat átkínozni a cuccokat, babakocsiról nem is beszélve. A sem ritka, hogy valaki, mit sem tudva a szisztémáról, levetkőzik a termálrészen, majd kénytelen a szabadtéren egy szál fürdőköpenyben átcuccolni.

Az élményfürdő első látásra nem tűnik nagy durranásnak, már csak azért sem, mert a külső medencék közül télen egy sem üzemel. Az viszont kapásból tetszik, hogy a medence mellett számtalan pihenőágy található, ahol bőven jut hely mindenkinek, legalábbis amikor ott voltunk. Fizetni sem kell értük, mert az élményfürdő árában benne van az öltözőszekrény és az ágy is. Ennyivel is előrébb vagyunk.

Bükfürdő - a fedett rész

Aztán ahogy telik az idő, úgy jövünk rá, hogy nem is csináltunk rossz vásárt. Az élménymedence műfajában ugyanis talán ez a legjobb, amit eddig láttunk. A víz kellően meleg és alaposan ellátott élményelemekkel, így állandóan történik valami, de ahhoz is van hely, hogy néhány karcsapást tegyünk benne, ha mozogni támad kedvünk. A medencetér oldalán egy nagyméretű monitoron arról kapunk tájékoztatást, mi és hol fog történni legközelebb a vízben. Ötletes és profi, a holtidőben futó gyári XP-képernyővédő már kevésbé.

Az élménymedencéhez egy legalább tízszemélyes, forró vizű pezsgőfürdő és egy szökőkútnak álcázott gyerekpancsoló is tartozik.

A Rekreációs Parkhoz kapcsolódó öltözők, mosdók, tusolók olyan színvonalúak, amilyent elvár az ember egy nemzetközi hírű fürdőtől. Az élményfürdős jegyhez ingyen szauna is jár. Mivel koedukált és csak meztelen, nagyjából ugyanaz a helyzet itt is, mint az összes hasonló hazai helyen. Tele van kíváncsi tekintetű ádámkosztümös férfiakkal, és csak nagy ritkán merészkedik be egy-egy hölgy. Lehet, Magyarországon nem kellene erőltetni ezt a finn módit, vagy legalább a választás esélyét megadni a szemérmesebbeknek.

A fürdő többi része

Bükfürdő - a fedett rész

Ha régen jártunk a büki fürdőn, bizony, alig ismerünk rá. Az elmúlt néhány évben a Széchenyi-terv egymilliárdja mellett önerőből még kétmilliárdot költöttek a létesítményre, aminek azért keményen nyoma van. A régi szocreál vonások csak itt-ott fedezhetők fel, leginkább a fedett fürdő és a régi öltöző tájékán, a többi rész nagyon megújult.

Télen az említett fedett termálmedence mellett a régi, forró vizű félfedett is üzemel, de immár jellegzetes, ívelt tetőszerkezettel. Egy csinos, zárt, félköríves folyosó veszi körül, amelyből pihenőszobák nyílnak számtalan pihenőággyal, amelyekért viszont már fizetni kell. Igaz, a vendégek zöme itt hallhatóan német anyanyelvű, őket nem juttatja szegénysorba a plusz 500 forint.

A régi mellett egy új, a többieknél hűvösebb vizű medence is kialakításra került, feltehetően azokra gondolva, akik nem rajonganak a gyógyvízért, és akik mozogni is akarnak a vízben. A medence fele bent, fele szabadtéren található, a két rész egy átjáróval van összekötve.

Itt jegyeznénk meg, hogy Bükön – például Sárvárral ellentétben – nincsenek a gyógyvízből kitiltva a gyerekek, a táblák csak arra hívják fel a figyelmet, hogy ne maradjanak a vízben sokáig. Az is igaz, a gyógyfürdő részben alig láttunk gyereket, az átlagéletkor valahol 50 felett lehet.

Étel-ital

Mondani sem kell, a fürdőhöz megszámlálhatatlanul sok egészségügyi- és gyógyszolgáltatás tartozik, amelyeket elsősorban a fürdőt több napra látogatók vesznek igénybe (becslések szerint 7-8 ezer szálláshely van a faluban és a fürdőn!), de ha már ott jártunk, a fürdő önkiszolgáló éttermét kipróbáltuk. Nos, a választék igencsak korrekt, tele van gusztusos – és finom - magyaros ételekkel, úgy látszik, ezekre buknak a külföldiek is. Az árak nem megfizethetetlenek, de azért az olcsótól messze van.

Amúgy szimpatikus, hogy nem erőltetik az éttermi fogyasztást, az épületkomplexumban egy étkezőnek berendezett helyiséget találunk, ahol nyugodt és kulturált körülmények között megehetjük, megihatjuk, amit otthonról hoztunk.

Kár, hogy a fürdő flash-animációs weboldalának használhatósága erősen korlátozott, így ha valami konkrétumnak akarunk utánanézni, egyszerűbb, ha felemeljük a telefont.

Összességében azért Bükfürdő jó, tetszik az egész, és mihelyst jó idő lesz, megnézzük a külső részt is.

Tekintse meg képgalériánkat is!

Bükfürdő

B Ü K I G Y Ó G Y F Ü R D Ő R T .
9740 Bükfürdő, Termál krt. 2.
TEL +36 94/558-080, +36 94/358-023
.