Tóth Csaba szerint még élvezi Hiller István bizalmát

2005.01.14. 21:12

Pénteken megtartotta várva-várt sajtótájékoztatóját Tóth Csaba Vas megyei MSZP-elnök. Megtudtuk az okirat-hamisítási ügy aktuális állapotát, szó esett a Hiller Istvánhoz írt levélről és a pártbeli erőviszonyokról. Kommentálunk.

Tóth Csaba és Bárándy Gergely


„Viszkis rablói” pártélet

Pénteken egy szombathelyi sajtótájékoztató keretében ismertette Tóth Csaba megyei MSZP elnök a napokban nyilvánosságra került büntetőügyével kapcsolatos álláspontját. A tájékoztatón szó volt arról a leveléről is, amely furcsa körülmények között került napvilágra, és amelyben többek között arról olvashatunk, hogy korábban félájultra verték, majd megerőszakolták Szabó Bálintot, az MSZP ifjúsági szervezetének Vas megyei elnökét.

Bevezetőjében Tóth Csaba sajnálatosnak nevezte, hogy a helyi politika ilyen „viszkis rablói” szintre süllyedt.

Tóth Csabát magánokirat-hamisítással vádolják

A megyei elnök képviseletében Dr. Bárándy Gergely foglalta össze az ügy jogi vonatkozásait. Elmondta, hogy a gyanú szerint Tóth Csaba részt vett 10 darab Vas megyei Fibisz-szervezet alapításáról szóló hamis és egyben valótlan tartalmú okirat elkészítésében, illetve Szabó Bálint terheltet támogatta, hogy ezeket felhasználja.

Mindezeken kívül a nyomozóhatóság egyetlen konkrétumot sem közölt - mondta az ügyvéd. A gyanúsítás egyetlen konkrétuma az volt, hogy a nyomozóhatóság álláspontja szerint az egyik belépési nyilatkozat fénymásolatán szereplő Szabó Bálint névaláírás Tóth Csabától származik. Van másik tíz aláírás, amelyen Tóth Csaba szerepelt, de a szakértő megállapította, hogy azok nem Tóth Csabától származnak. A kihallgatás során Tóth Csaba bűnösségét tagadta.

(A sajtóanyagra és az elhangzottakra épülő logikánk szerint ez azt jelenti, adott 11 darab ominózus belépési nyilatkozat másolat, mindegyiken Tóth Csaba és Szabó Bálint aláírások szerepelnek. Közülük tízen a Tóth Csaba aláírások nem Tóth Csabától származnak, és egy olyan nyilatkozat van, amelyen a Szabó Bálint aláírás Tóth Csabától származik. Viszont ezzel a logikával nem jön ki a gyanúban lefektetett 10 darab.)

Megtudtuk azt is, hogy az ügyben írásszakértőként működik egy rendőr őrnagy, így Bárándy Gergely szerint alapos gyanút megfogalmazni nem szabadott volna, ezért a gyanúsítással szemben ellenvetéssel éltek. Szerinte aggályos az ügy szempontjából az is, hogy a nyomozást a Szombathelyi Városi Ügyészség felügyeli.

Tóth Csaba politikáról beszélt

Mi lehet az oka hogy ez a levél napvilágra került? Vajon kinek áll érdekében, hogy ez a levél nyilvánosságra kerülhetett? - tette fel a költőinek szánt kérdéseket a politikus, így választ nem kaptunk rájuk.

Újságírói kérdésre a párvezető elmondta, hogy az ominózus levelet még karácsony táján küldte el Hiller Istvánnak, majd az elmúlt héten minden elnökségi tagnak.

Arra a kérdésre, hogy miként kommentálja azt, hogy a 40-50 fős kőszegi párttagság nagy hirtelen 200 fősre duzzadt, Tóth Csaba úgy válaszolt, hogy a 2002-ben megkezdett munka eredménye ez. Tény, hogy a változás Kőszegről indult, de ma már érinti Sárvár és Celldömölk térségét is. A 2002-ben mintegy 400 fős megyei pártagság mára 1100 főre duzzadt, de egyelőre csak a munka felénél tartanak, a cél a 15 évvel ezelőtti 2500 fős tagság.

A megyei és a városi elnökség viszonyára utalva Tóth Csaba megjegyezte, neki kötelessége mindenben támogatni Ipkovich György munkáját, ugyanakkor kiemelte, hogy a régi pártvezetés nyolcvan százaléka is őt támogatja.

Végezetül a politikus elmondta: A megyében ugyanaz a folyamat zajlik, mint a párt országos testületében. A vezetés személyi összetétele megváltozott. A kialakult helyzetet egyébként a napokban kívánják áttekinteni Hiller István pártelnökkel, akinek továbbra is élvezi a bizalmát.

A városi elnök más véleményen van

A sajtótájékoztató után az üggyel kapcsolatban telefonon megkerestük Horváth György városi MSZP elnököt, aki a tegnapi sajtóban csúsztatással és valótlanságok állításával vádolta Tóthot a Magyar Nemzet által megszellőztetett levél kapcsán. A szombathelyi politikus az ALON-nak elmondta, az ügy árt a városnak, a megyének és a magának a szocialista pártnak is. Sajnálatosnak nevezte azt is, hogy Szabó Bálint a levél kapcsán ilyen helyzetbe került. A politikus kifejtette, más véleményen van, mint Tóth Csaba, és egy demokratikus pártban van helye ennek. Véleményét addig hangoztatni is fogja, amíg egy ezzel ellentétes bírósági ítélet nem születik.




ALON-kommentár: A Vas megyei MSZP belső harcait figyelemmel követők nagyjából sejtik, mi is zajlott, mi is zajlik az utóbbi időben a szocialista párt berkein belül. Csúnya, no.

De hát a politikában, mint a fociban, általában csak a végeredmény számít, később kevesen emlékeznek arra, hogyan is született a győztes gól. Esetleg lesből rúgták-e. A hatalomért való harc bizony könnyen fellazíthatja az érintettek morális értékrendszerét, aminek egyenes következménye, hogy – bármennyire nem tetszik nekünk - a játszmának állandó, sőt természetes velejárója a cselszövés, csúsztatás, lódítás, hazudozás, sőt esetenként a tárgyalótermek is. Eddig oké. Az azonban már leginkább a Magyarországtól is keletre fekvő vagy nagyon távoli országok sajátossága, hogy nem különül el élesen az újságok belpolitikai és bűnügyi rovata.

Most itt tartanak a Vas megyei szocialisták, akiknek kemény munkával és jó hajrával sikerült beérniük, sőt talán túlszárnyalniuk a korábbi Fidesz-garnitúra nyelvvizsgaügy és egyéb botrányait, pedig azt hittük, az nehezen lesz űberelhető. A nyári doppingbotrány után fél év sem kellett, és ismét sikerült az ország figyelmét szűkebb hazánkra terelni. Gratulálunk.
.