

Sajnáljuk rá a pénzt
Azt mondják, igazán komoly vírust általában egyszer szipkázik be az emberfia, utána már nem spórolja sem a pénzt, sem az energiát, hogy normálisan kiépítse a számítógép védelmét. Addig viszont jellemzően lazán vagyunk.
Céges gép esetében eleve nincs is ilyesmire gondunk, ha történik valami, az a rendszergazda sara, ha meg nem, akkor is ráfoghatjuk.
Otthoni gépeink esetében más az ábra. Többnyire nem vesszük túl komolyan a dolgot, pedig illene. A vírusok és egyéb kellemetlen programok döntően az internetről jönnek, és
csúnya dolgokat okoznak, ha nem vigyázunk. A helyzet az, hogy legtöbbször sajnáljuk a pénzt a komolyabb védelemre, márpedig az ilyen jellegű ingyenes szoftverekben nem nagyon dúskálunk.
Ezért is töltöttük le, majd próbáltuk ki nagy lelkesedéssel a Microsoft két ingyenes védelmi szoftverét. Lássuk csak, mire jutott a világ legnagyobb szoftvercége e téren!
Egy jóindulatú, de butácska kicsi
Az első program kétségtelenül csalódást okozott. A kreatív elnevezésű „Microsoft Windows rosszindulatú szoftvereket eltávolító eszköz (KB890830)” egyetlen előnye, hogy 263 kilobájtnyi helyen elfér, így floppyn is kölcsönadhatjuk haverunknak, ha beütött nála a ménkű. A programocska lényege, hogy indítása után leellenőrzi, nincs-e a nyolc gyakori vírus (MSBlast, Sasser, MyDoom stb.) valamelyike a gépünkön, s ha ott találja, leradírozza. (Lásd: felső kép)
Próbaként néhány napig beengedtünk a netről úgy fél tucat vírusokkal fertőzött (nem megnyitott) levelet, majd rájuk uszítottuk a Microsoft-miniprogramot. Egyet sem talált meg, mert történetesen nem voltak a nyolc kiválasztott között.
Mielőtt telepítjük, az sem árt, ha elolvassuk a licencszerződést, amelyben többek között ez áll: „a Microsoft összesített adatokat gyűjthet és tehet közzé a szoftver használatáról.” Ha le akarjuk tiltani ezt a kedves jelentéskészítési funkciót, azt a cég honlapján, egy megadott linken megtehetjük.
Az okos nagy: Microsoft AntiSpyware
Amíg a vérszegény kis vírusölőt kapásból el is feledhetjük, a Microsoft kémprogram-irtóját akár lendületből le is tölthetjük. Nem véletlen a konkurensek aggodalma, és nem véletlen, hogy a termék bejelentésére esni kezdtek a számítógép-biztonsággal foglalkozó szoftvercégek részvényei.
A béta, azaz tesztállapotban levő – angol nyelvű - Microsoft AntiSpyware mindent tud, amit a másik két nagy ingyenes rivális, a Spybot Search and Destroy és az Ad-Aware. Átfésüli a gépünket kém- és reklámprogramok után kutatva, s miután megtalálta őket, alaposan ellát minket róluk információval, jelzi a veszélyességi fokaikat, és természetesen el is távolítja őket, ha parancsot adunk rá. (Lásd: alsó kép)
A 6,5 megabájtos, a cég
magyar nyelvű honlapjáról" target="_blank is elérhető program a Windows-on nevelkedett felhasználók számára könnyen átlátható, gyors és alapos. Míg több napi szándékos kikapcsolás után a gépünkön lévő Ad-Aware programunk egy TopSearch-öt fedezett fel, a Microsoft AntiSpyware ezenkívül még négy másik sanda szándékú elemet is talált, közülük egy NetPal nevű böngésző plug-int az ötös skálán négyes veszélyességűnek tűntette fel. Igaz, szó nélkül elnézte azt a 16 darab cookie-t, amelyeket az Ad-Aware aggályosnak mutatott.
A program bizonyos tulajdonságaiban már béta változatban lepipálja a vetélytársakat. Real-Time üzemmódban többek között azt ellenőrzi, nem figyel-e valaki a dial-up vagy akár drótnélküli kapcsolatunkra, a „Haladó” beálltásokban matatni tudunk az automatikusan induló programokban, a böngészőben, meg sok egyéb helyen.
Hogy milyen kompromisszumokat kell mindezért a jóért elviselni? Vegyük sorba: A program csak Windows 2000, Windows XP és Windows Server 2003 operációs rendszereken megy, tehát a régebbi Windows-tulajdonosok eleve ki vannak zárva a buliból. Az is zavaró, hogy régi szokás szerint erősen Microsoft központú és diszkriminatív a program, mikor el akarjuk tüntetni az előzményeket, az Explorerer kívül több más programnak (RealPlayer, Adobe Acrobat, ICQ ) is kitörölhetjük a feljegyzéseit, de véletlenül sincs felsorolva az AOL, a Mozilla vagy a Firefox.
A legaggasztóbb mégis az, hogy a licencszerződés szerint a program 2005. július 31-én megszűnik dolgozni, és a cég nem árulja el, mi is történik azután. A célzásokból az világlik ki, vagy fizetős lesz, vagy beépül a Windowsba. Kár.
